Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Alkol

günahkarým1970

New member
Kardeşlerim,
Ben 42 yaşıdayım çok küçük yaşlardan beri almanyada ve türkiyede zor şartlar altındayaşadım.Askerlik dahil alkol illetine bulaştım.Bir çok kez namaza başladım ve bıraktım.Nolursunuz bana yardım edin şu an namaz kılıyorum.Nefsimle nasıl mücadele edeceğim.

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
İçki içmek yerine faydalı olan şeyleri ye-iç. Hem kendine zarar hem de (varsa) ailene zarar veriyorsun. Çocukların varsa bundan çok kötü etkilenebilirler. Ben de 13 yaşındayım. Babamın ağzına 1 kez bile değdirtmedim bu yaşıma kadar. Arada yılbaşı falan 3-5 senede ama az içmesine izin veriyorum. Gerçi buna da izin vermemek lazım ama ne yapalım. Fakire fukaraya yardım et-sadaka ver. Namazını aksatma. Foruma da bir amaçla katılmışsın. Soru sormak için. Burası İslami bir forum olduğu için net cevaplar alırsın. Diğerlerinde dalga geçerler bence. Neyse :

Selam ve dua ile..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Kardeşlerim,
Ben 42 yaşıdayım çok küçük yaşlardan beri almanyada ve türkiyede zor şartlar altındayaşadım.Askerlik dahil alkol illetine bulaştım.Bir çok kez namaza başladım ve bıraktım.Nolursunuz bana yardım edin şu an namaz kılıyorum.Nefsimle nasıl mücadele edeceğim.

Değerli Kardeşimiz, yaşınız kemale erme ve kemali görme yaşına ermiş. İçki ve benzeri yanlış, kötü, haram fiiler türlü sebeplerle insanlara musallat olmuş olabiliyor. Bu durumun/durumların doğru olmadığını, Allah'ın emirlerine itaatsizlik olduğunu bilmek ve kabul etmek, bu engelleri aşmanın birinci yoludur ki inşaallah siz bu naktadasınız.

Tevbe edin. Kendinize içkinin kötülüklerini kendinize telkin edin, Kur'an ve O'nun (azimüşşan) mealini okuyun, namaz kılın... Tüm bunlar size hiç fayda vermiyorsa tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir, bir hekime baş vurun.

Allah kolaylıklar versin bu savaşınızda...

gozcelik

New member
Kardeşlerim,

Sayın abimiz,
Normal bir insan için alkol almamak nefsine karşı mücadele olabilir. Ama siz gençliğinizden beri içtiğiniz için -anladığım kadarıyla- bağımlısınız. Şu durumda sadece nefsinizle değil tüm vucudunuzla mücadele etmeye çalışıyorsunuz demektir ve bu da oldukça zordur.
Sadece inancınıza güvenerek bu illetten kurtulmanız mümkün olsa da Allah'ın verdiği türlü şifalardan da faydalanmak gerek diye düşünüyorum. Bence mutlaka bir tıp kurumundan yardım isteyin. Alkol alma isteğinizi körelten ve size daha kolay ve hızlı şekilde kurtuluşu sunan ilaçlar mevcut. Doktorunuzun tavsiyesi ile bu şifalara bir fırsat vermenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Ebu_Ahmet_Musab

New member
Nacizhane bende bikaç tavsiyede bulunayım.

Ölümü düşün kardeş. Ölüm seni her saniye yakalayabilir. Ya içkiliyken ölürsen? O zaman ne olacak onu düşün.
Birde şunu düşün Allah günahlarından tevbe edenin günahını bağışlamakla kalmaz, o günahları sevaba çevirir. Belkide çok kardasındır. Kalkıp bunu ziyan etme. Namazına devam et, sabret.
Sabır dinin yarısıdır, geri kalanı için ise Allah'tan korkun buyuruyor Allah Rasulu (s.a.s.)

أخي

New member
Ağabey,
Ben 17 yaşındayım.Size tek bir tavsiyem olacak.Boool bool dua edin abi.Nefsinizle Cihad'a çıkın.Büyük Cihad nefsle olan cihaddır.Allah yâr ve yardımcınız olsun.Daima dualarımda olacaksınız.

Selametle..

araf01

New member
bn de 30 yaşında bir bayanım alkol illeti yüzenden başıma gelmeyen kalmadı denebilir.aynen .siizn gibi namazdan da kopmamaya çalışıyorm.inançlı biriym de.fakat bn ruhsal çöküntüye çabuk giriyorum işte o zamanlarda şeytana uyup alkol alıyorum.ve hayatımın büyük hatalarını alkollüyken yaptım.hem dünya hayatıma hem ahiret hayatıma zarar verdim.ertesi gün büyük pş-işmanlıklar yaşayıp af diledim azap çektim.her defasında bu son ddedim olmadı.tam 10 yıldır tövbe ediyorum ağlayarak bile ettim deflaca ama kurtulamadım.en son geçen hafta bir şeye çok sinirlenmiştim içtim.2 gün sonra da namaz kıldım kurak-n olkudum.çelişkili hayat insan psikolojisini bozuyor.ama umudumu kesmeyeceğim Rabbim elbet dualarımı kabul edecek kurtaracak bni bupsilikten.sizi de kurtarrı inşallah.bnm gibileri vr mı diyotrdum vrmış demek.yani hem inançlı ahireti için endişelenen hem de dünyadan onun sarhoşluğundan kopamayan ...Allah sonumuzu hayretsin.

ikilem

New member
Allah hepimizin yardımcısı olsun. :) Çabalamanıza hiç ara vermeyin Insallah. Allah yolunuzu açık etsin

Ebu_Ahmet_Musab

New member
Alimler imanı bir kuşa benzetmişler. Bir kanadında umut var diğer kanadında korku. Kul rabbinden hem korkmalı hemde umud etmelidir. Bazen biri ağır basar o zaman kuşun dengesi bozulur doğru uçamaz. Bu gibi durumlarda hemen diğer kanat devreye girmeli ve doğru uçuş sağlanmalıdır derler. Örneğin bazen korku kanadı ağır basar. İnsan sürekli günahlarını hatalarını düşünür ümitsizliğe kapılır, bunalıma girer. İbadetlerinin kendisine fayda veremeyeceğini düşünür. Böyle durumlarda umut kanadını daha çok çırpıp uçuşu dengelemelidir. Tıpkı düz giden bir kayığın iki küreği gibi.

Bazende umut ağır basar. Allah Gafurdur Rahimdir der ve günahlara aldırmaz, böyle durumda da korku kanadı daha çok çırpılmalıdır.

Allah hidayetinizi ve ilminizi artırsın. Selametle...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
bn de 30 yaşında bir bayanım alkol illeti yüzenden başıma gelmeyen kalmadı denebilir.aynen .siizn gibi namazdan da kopmamaya çalışıyorm.inançlı biriym de.fakat bn ruhsal çöküntüye çabuk giriyorum işte o zamanlarda şeytana uyup alkol alıyorum.ve hayatımın büyük hatalarını alkollüyken yaptım.hem dünya hayatıma hem ahiret hayatıma zarar verdim.ertesi gün büyük pş-işmanlıklar yaşayıp af diledim azap çektim.her defasında bu son ddedim olmadı.tam 10 yıldır tövbe ediyorum ağlayarak bile ettim deflaca ama kurtulamadım.en son geçen hafta bir şeye çok sinirlenmiştim içtim.2 gün sonra da namaz kıldım kurak-n olkudum.çelişkili hayat insan psikolojisini bozuyor.ama umudumu kesmeyeceğim Rabbim elbet dualarımı kabul edecek kurtaracak bni bupsilikten.sizi de kurtarrı inşallah.bnm gibileri vr mı diyotrdum vrmış demek.yani hem inançlı ahireti için endişelenen hem de dünyadan onun sarhoşluğundan kopamayan ...Allah sonumuzu hayretsin.

Günümüz hayatı şeytan ve şaytani insanların her türlü tehditi içinde geçmektedir. An ve zaman yok ki insanın haleti ruhiyesinin bozulmadığı, aldanmadığı, sapmadığı olsun. Böyle bir hayat içinde yaşarken kişinin nefsine hakim olamayacağı durumlar çoktur. Zira hemen bir adım ötenizdedir her türlü günah, haram ve yasaklar; teşvik dahi edilmektedir. Tüm bunlara rağmen her daim tevbede olmak ve ümit içinde olmak ne güzel... Allah yâr ve yardımcınız olsun.

sýyah_

New member
İçkiyle mücadele etmek eğer biyolojik bağımlılık oluşmuşsa ruhla bedenin hangisinin daha üstün olduğunun terazide tartılması gibidir. Ruhumuz ve bedenimiz bir araba ve sürücüsü gibidir. Uzun yıllarca alkol alınmışsa biyolojik bağımlılık gerçekleşmiştir. Bu kişi alkolü bıraksa bile vücudu fiziksel zararlara maruz kalır. Saçların daha fazla beyazlamasından tutun birçok olumsuz etkenle karşı karşıya kalınır. Burada insan vücudunu olumsuz etkileyen vücuda alınamayan madde değildir. Madde bağımlılığından kaynaklanan olumsuz psikolojik bozulmanın vücuda verdiği hasardır. Tam yerine rast geldi ben size kendimden örnek vereyim 39 yaşındayım ve 13-14 yıldır ağzıma bir damla alkol almadığım gibi biyolojik bağımlı bir alkoliktim. Sigarayı hemen bırakabildim ama alkolü iki yıl bırakabilmek için kendimle mücadele ettim. Alkolü bıraktıktan sonra cebim daha fazla para gördü, hatta biriktirmeye başladım, aile düzenim iş hayatım herşeyim yerine oturdu, cinsel hayattan tutun tümüyle hayatımda çok büyük bir artıya geçiş yaptım, sigarayı ve alkolü bırakmamın tek nedeni bir yaşına gelmiş kızımdır, şu anda lise bire gidiyor ve 15 yaşındadır. Şimdi kendime soruyorum canın içmek istiyormu ? cevap veriyorum "hemde ne biçim istiyor." Vermut, likör ve şarap türünde alkollü içecekleri severim, içerken yapılan muhabbet ortamlarınıda severim. Hatta gençliğimde meyhanede bile çalıştım garsonluk yaptım. İyi çalışırdım iyi para kazanırdım. Şimdi alkol almamamın en büyük nedeni ALLAH (c.c) korkup bilerek düzeltilmiş bir yanlışı tekrar yapmamaktır. Ondan sonra çocuklarıma örnek baba olmaktır. Alkolü bırakırken ki ruh halim tamamen babalık ve sorumluluk düşüncesiydi. Her ne şekilde olursa olsun ALLAH (c.c) nasıl beni kurtardıysa sizide kurtarsın günahkarım1970 ve araf01 kardeşlerim. Hatta daha büyük bir istekte/duada bulunayım hem bu dünyada hemde öldükten sonra dirileceğimiz diğer dünyada kurtarsın...Alkol insana güzel gibi görünen ama aslında aile, iş hayatını ve sağlığını olumsuz etkileyen bir lanettir. ALLAH (c.c) bizi kendimizle bırakmasın korusun inşallah...

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
MaşaAllah barikâllah Siyah bayraklılardan ol inşaAllah.
İşte nefsine karşı yaptığı cihatı kazanan kardeş.
hem bu dünyasını hem Ahiretini kazanmış.
Cıhadı ekberi kazananı tebrik ederim hayırlı olsun kardeşim.
Darısı diğer tutsakların başına onlar da kurtulsunlar inşaAllah...

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
günahkarım1970;175606]Kardeşlerim,
___________________________________________________________________________________________________
Evvelâ H.Z Allah sizi ve sizin gibi bu illete yakalananları kurtarsın inşaAllah diyerek
konuya giriyorum.
H.z Allah c.c Ayeti kerimesinde: Bir defa azim ettin mi biz yolları açarız buyuruyor.
Yani kulundan kesin karar bekliyor problemi aklında fikrinde daha açıkçası beyninde
bitirmesini istiyor.
Bir Ayeti kerimesinde ise;
Estaizübillah; Ve, enleyse lil insani illâ masea,
Şüphesiz insan için kendi çalışmasından başkası yoktur. buyuruyor. Necm (39)
Rabbimiz topu bize atıyor azim ve gayret göstermemizi istiyor.
Rabbimiz nefsine uyan kullarını nefsiyle baş başa bırakıyor hiç müdehale etmiyor.

Şöyle düşünsek, Oğlumuz iki kızı sevdiğini söylese ona kızın birini almamızı istese,
fakat hangisi ile evlenmek istediğini bize sorsa,
ona deriz ki yavrum sen evvelâ hangisini tercih ettiğine karar ver de sonra
karşıma geç benden yardım iste.
Tevbede de aynı hadise ile karşılaşıyoruz şöyle ki,
Biz günahımıza tevbe ederken işlediğimiz günahı bir daha işlemiyeceğimize kesinlikle
karar vermediğimiz, o günahı ığrenç görmediğimiz zaman tevbemiz kabul edilmez.

Kesin karar verdiğimiz zaman abdest alacağiz kıbleye döneceğiz ve kalbi iman
ile, Allahım ben bu illete yakalandım Lâilâhe illâ ente Sübhaneke inni küntü minezzalimin.
duasını okuyup,
Ey herşeyden haberdar olan herşeyin gizli ve aşıker olanını her şeyi bilen Sonsuz
kudret Allahım.
Ben bir karar verdim beni kulların arasında rezil eden alkolu bırakıyorum.
Fakat kendime güvenemiyorum sana söz veriyorum bana destek çıkarsan ben bir daha
içmeyeceğim.
Eğer bırakmaya kesin karar vererek bu duayı yapabilirseniz size yemin ederim h.z Allahc.c
sizi kurtaracaktır.
Sizin içinize ilk vereceği lütfu, içkiye karşı koyacak güç ve kuvvettir bu da size yetecektir.
Ondan sonra yapacağınız en mühim hareket size içkiyi hatırlatacak arkadaş çevresinden
uzak durmak o tip kişilerden yırtıcı kaplandan kaçar gibi uzak olmaktır.
Kurtar kendini evladim hem kendini hem aıle efradını etrafa mahcup etme,evlatlarına sarhoşun
çocuğu adını söyletme.
Bıraktığın takdirde paranın bereketi artacak hem maddi hem manev huzura ereceksin.
Seni uyarıyorum bu mücadeleyi genç yaşında yapmazsan yaşlılıkta hiç yapamazsın.
Nice aile yuvaları bu pislik yüzünden dağılıyor.
H.z Allah c.c yar ve yardımcın olsun İnşaAllah.
Selâmı Aleyküm...

sýyah_

New member
saygıdeğer Kalpteniman hem bu dünya hemde ahiretimi kazanma konusunda konuya pek rahat bakmıyorum. Dünya ve ahiretim içinde söylenebilecek ALLAH (c.c) beni bağışlaması ve korumasıdır. İzin verirse cambaz olmadan ipte yürürüm izin vermezse düz yolda yolumu şaşırırım. En doğru bildiğim konu bile yanlış olabilir, bunun farkında olmadan yaşamımı tamamlayabilirim. Bu nedenle ahiret günü şimdiden merhametine sığındığım Rabbim beni diğer kullarından ayıracağı zaman merhamet edeceği safların arasında olmak istiyorum. Günahkar bir kulum hakkımdaki hüküm merhamet ve bağışlanmak olmazsa cehenneme girmeden yandığımı bilecek kadar aklım var. Ben şunu istiyorum; ALLAH'tan (c.c) korkarak değil, onu severek yaşamak. Çünkü korktuğum zaman aslında niyetim var yapmaya bu günahı işlemeye ama ALLAH (c.c) korkumdan yapamıyorum düşüncesinde olmak istemiyorum. Gerçekten ALLAH (c.c) severek kendimden daha çok severek yaşamak istiyorum. Fakat bunu yapacak olgunluğa daha erişemedim, erişmek içinde çaba göstermiyorum bu nedenle kendimi cehennemliklerin arasında görüyorum. Yine herkesin huzurunda ondan merhamet istiyorum. ALLAH (c.c) severek yaşamak onun sevdiği kullar safına katılmak paha biçilemeyecek bir değerdir. Ama işte biz öyle ucuz şeylere kendimizi harcıyoruz ki...bundan sonra daha söze gerek yok....

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
Muhterem kardeşim, umutla umutsuzluk arasında yaşadığımız zaman
tehlike kalkar.
Yaptığımız amelleri beğenmediğimiz zaman ise doğru yoldayız demektir.
Biz aciz kullar O yüceler yücesi h.z Allahın kapısında kulluğumuza devam
edeceğiz. şeytanın, şeytanlaşmış insanların, nefsimizin bitmez tükenmez
arzularının baskısına aldırmadan sahibimizin bizi alacağı vakte kadar O,na
kulluğumuza devam edeceğiz.
H.z Allah c.c cümlemizin yar ve yardımcısı olsun İnşaAllah.

Üst Alt