Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

(Alkol Alıyorum Namazlarım kabul Olur mu?)

MetinK.

New member
Arkadaşlar Her Türlü İbadetimi Yapıyorum Kötü Olarak Bi Alkol Alıyorum Oda Kıvamında Sarhoş Olucak Kadar Değil Hem Alkol Alıyorum Hemde 5 vakit Namazımı Kılıyorum.Namazlarım Kabul Oluyormu Dur?

Yardım Eden herkese Şimdiden Teşekkürler

Selim

New member
Ey İman edenler! Sarhoş iken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken, yolcu olmanız hariç, gusül abdesti alıncaya kadar, namaza yaklaşmayın! (Nisa:43)

Ayrıca Efendimiz (s.a.v.) içki içenin 40 günlük namazının kabul edilmeyeceğine dair Hadisi Şerifler vardır. Çünkü içki kana bulaşır ve vucüdta 40 gün kalır, pis bir vucüd ile Allahu Teala Hazretlerinin karşısına çıkılmacağı için kabul edilmez.

Ayrıca meşhur bir Hadisi Şerif;

Bir genç, namaz kılar ve her türlü kötülüğü de yapardı. Bu gencin durumunu Resulullah'a (s.a.v.) bildirdiler. Peygamber efendimiz (s.a.v.), (Bir gün gelir namaz, onu diğer günahları işlemekten alıkor) buyurdu. (Haram işliyorsa, namaz kılmasın) demedi, (Namaza devam etsin) buyurdu. Aradan çok zaman geçmedi. O genç günahlarına tevbe etti, iyi hal sahibi oldu. Bu bakımdan mutlaka namaz kılmalıdır!

Sizde namazlarınızı Tadili Erkana riayet ederek kılmaya özen gösterin, yaptığınız işi çirkin ve kerih görün. Allah c.c. nasuh tövbesi nasip etsin.
Evliyaullah nasuh tövbesini şöyle tanımlar sütün memeden dışarı çıktıktan sonra nasıl tekrar memeye giremezse, insanda nasuh tövbesi ettikten sonra yaptığı günaha geri dönmemesi bu misal gibidir.

Ey iman edenler, Allah'a öyle tevbe ile tevbe edin ki, nasûh (gayet ciddi, samimi) bir tevbe olsun! Ola ki Rabbiniz kusurlarınızı örter, Allah'ın peygamberi ve onun beraberinde iman edenleri utandırmayacağı günde sizi altından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onların nurları, önlerinde ve sağ yanlarında koşacak, şöyle diyecekler: «Ey Rabbimiz, bizlere nurumuzu tamamla ve bizi bağışla; şüphesiz ki sen her şeye kadirsin! (tahrim 8)

MetinK.

New member
Ey İman edenler! Sarhoş iken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken, yolcu olmanız hariç, gusül abdesti alıncaya kadar, namaza yaklaşmayın! (Nisa:43)

Ayrıca Efendimiz (s.a.v.) içki içenin 40 günlük namazının kabul edilmeyeceğine dair Hadisi Şerifler vardır. Çünkü içki kana bulaşır ve vucüdta 40 gün kalır, pis bir vucüd ile Allahu Teala Hazretlerinin karşısına çıkılmacağı için kabul edilmez.

Ayrıca meşhur bir Hadisi Şerif;

Bir genç, namaz kılar ve her türlü kötülüğü de yapardı. Bu gencin durumunu Resulullah'a (s.a.v.) bildirdiler. Peygamber efendimiz (s.a.v.), (Bir gün gelir namaz, onu diğer günahları işlemekten alıkor) buyurdu. (Haram işliyorsa, namaz kılmasın) demedi, (Namaza devam etsin) buyurdu. Aradan çok zaman geçmedi. O genç günahlarına tevbe etti, iyi hal sahibi oldu. Bu bakımdan mutlaka namaz kılmalıdır!

Sizde namazlarınızı Tadili Erkana riayet ederek kılmaya özen gösterin, yaptığınız işi çirkin ve kerih görün. Allah c.c. nasuh tövbesi nasip etsin.
Evliyaullah nasuh tövbesini şöyle tanımlar sütün memeden dışarı çıktıktan sonra nasıl tekrar memeye giremezse, insanda nasuh tövbesi ettikten sonra yaptığı günaha geri dönmemesi bu misal gibidir.

Ey iman edenler, Allah'a öyle tevbe ile tevbe edin ki, nasûh (gayet ciddi, samimi) bir tevbe olsun! Ola ki Rabbiniz kusurlarınızı örter, Allah'ın peygamberi ve onun beraberinde iman edenleri utandırmayacağı günde sizi altından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onların nurları, önlerinde ve sağ yanlarında koşacak, şöyle diyecekler: «Ey Rabbimiz, bizlere nurumuzu tamamla ve bizi bağışla; şüphesiz ki sen her şeye kadirsin! (tahrim 8)
Allah Razı Olsun Kardeşiim,Çok Net Ve Açıklayıcı Bir Dilde Anlatmışşın.

sýyah_

New member
Ben size gerçek hayattan bir örnek vereyim. Niyazi adında bir arkadaşım bir ilçede bir meyhanede içerken birisiyle sohbet ediyor. Sonra o kişinin imam olduğunu öğreniyor. İmama soruyor. Sen nasıl bir insansın hem para kazanıyorsun hem ibadet ediyorsun hem içiyorsun insanları kandırıyorsun diye. İmam diyorki "Onun yeri ayrı onun yeri ayrı" demekki ayrıymış bakın. O zaman ne yapıyoruz. İçki içenler meyhaneye namaz kılanlar camiye gidecek herkezin yeri ayrı. Ben kendim 2000 yılına kadar haftanın 7 gününün en az 4 günü içerdim. Vermut likör ve bira içerdim ve alışkın olduğumdan bana hiç tesir etmezdi. Ama namaz kılacağım zamanlar bir gün önceden içmeyi bırakırdım bayramlarda ve cuma namazlarından önce. Teyzemin kızının iki tane hastanesi var biri diyaliz merkezidir. Kendiside alkol alır. Ama bana şunu söyledi. Böbreklerinde taş olan insanlara doktorlar bazen bira iç derler bu çok yanlış bir durum bira içen hastaların böbreğinde bira yosun yapıyor ve o yosun taşın böbreğe batmasını engelliyor hastanın acı çekmesini engelliyor fakat sonuç olarak biranın sebep olduğu yosun böbreği iflas ettiriyor. Şimdi kanser araştırmacı ve bilim adamı veya bilim kadını olan bu teyzemin kızı bunları söyledi kendiside içiyor üstelik. Ayrıca alkolü en az iki yıl bırakmak için mücadele ettim ve anladımki biyoljik bağımlı olmuşum çok zor bıraktım. Bıraktıktan sonra hala şu an bile canım istiyor açıkçası ama ALLAH korusun bir daha kesinlikle mezara kadar içmeyeceğim ve bu illetten beni kurtardığı için ALLAH'a şükürler olsun. Bütün bunları yaşayan biri olarak ben diyorumki vücuda zararlı olan herşey haramdır, ALLAH yasaklamıştır kimin menfaatine yine bizim menfaatimize. Alkollü bir insan namaz kılamaz kardeşim, kılarken ALLAH'ın verdiği emanete zarar vermiş olarak ve aklıda dahil olmak üzere bir insan tam teslim olur onun karşısına çıkarken. Giyimine bile dikkat edeceksin çünkü ALLAH'ın huzuruna çıkıyorsun saygısızlık olur. Daha günaha girersin kendine zulüm etmiş olursun.

Üst Alt