Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aleviler ve Zorunlu Din Dersi

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Gündemde zaman zaman yer alan ve okullarda ki zorunlu din dersine karşı çıkan Alevilerin haberleri idrakleri zorluyor.

Bilindiğim kadarı ile okullarda ki din derslerinde İslamın temel kuralları, buna bağlı ahlak, Kur'an ayetleri ile Peygamber Efendimizden (sav) hadisler öğretilmekte.

Bizim Aleviler de Allah diyor, Muhammed diyor Ali diyor da, ama bu din derslerinden neden bu kadar nefret duyuyor anlamak mümkün değil.

Alevilerin bu itirazlarının siyasal olmayan dini yönünü bilen var mı?

sinang

New member
ALLAH IN ESENLİĞİ İNANLARIN ÜZRERİNE OLSUN.
bu mesele kaşındıkça yara olmuştur.Bu tür meselelerde önemli olan kimin haklı olduğu değildir.Burada önyargılar hakimdir.Öncelikle bunun kırılması gerekir.Bunun kolay olmadığını söyleyelim.Evet din dersi bir zorunluluktan çıkmalıdır,lakin dini eğitime şahıs veya velileri dışında kimse karışmamalıdırda.En kötü durum birine zorla bir meseleyi kabul ettirmektir,ki kabul ettirelemez.inanç bir gönül işidir,bir yönüyle.Gönle girmeyen iman muteber midir.O halde bu yarayı çok hassas ve özgürce ele almalıdır.İncinmeye müsait bir kolla çok fazla bir iş yapılamaz.Ancak yavaş ça halline gidilir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Konu Müslüman olmayana zoraki İslam dersi vermek değil, Müslüman olduğunu iddia eden Alevilerin İslam bilgisinden kaçmalarıdır, bunu sorguluyorum, neden?..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ayrıca Aleviler eğer Müslüman değiliz diyorsa, ne şekilde olursa olsun, bu din dersleri de bir tebliğ sayılmaz mı?

radikal

New member
Alevilerin bu itirazlarının siyasal olmayan dini yönünü bilen var mı?

Sevgili Bekir;

Aslında sorarken cevap veriyorsunuz her zaman. Bunu da özellikle yapıyorsunuz ki; (kanaatimce) bir arkadaş bu sorunuza cevap verirse, siz; daha geniş açıklamalarınız ile bu sorunuza yine kendiniz cevap vererek biginizi paylaşma yönüne geçiyorsunuz. Allah razı olsun.

Evet sizin de dediğiniz gibi dini siyasal anlamda tarafgirlik olarak değerlendirdikleri için Din derslerine karşı çıkıyorlar. Çünkü, yüzyıllar öncesinden ekilen nifak tohumu her dem sulandığı için, maalesef siyaseti tercih ediyorlar ve karşı çıkıyorlar.

Hulefai Raşidin efendilerimizin ilk üçünü siyaseten red ediyorlar ve tanımıyorlar. Siyaseten muhalif görme işini o kadar abartıyorlar ki, hatta tanımayı bırakın, (haşa) en galiz küfürleri bu insanlara ediyorlar. Bu konuda hasmane tutumları o kadar ileridir ki, hiç bir alevi ailesinde Bekir, Osman ve Ömer isimlerini bulamazsınız. İster istemez yine aynı nakaratı tekrarlamak durumundayız, ibn-i sebe türü insanlar olduğu müddetçe de bu nifak her dem ortaya çıkacaktır.

Okullarda Din derslerinde Din ve ahlak ile beraber bu mübarek ashab'ı güzin (r.anhüm ecmain) efendilerimizin gözbebeği Hz. Ebu Bekr, Hz.Ömer ve Hz.Osman (r.anh) efendilerimizin de hayat hikayeleri ve başlarından geçen bazı hadiseler yer alır. Elbette düşman gibi gördükleri bu efendilerimizin hayatlarını bırakın okumayı öğrenmeyi çocuklarına anlatılmasına dahi razı değiller.

Oysa bilseler, ah! bilseler ne kadar yanılgı içinde olduklarını tevbeye gelecekler ama, maalesef bu öyle bir fitne ki, bu fitneye kapılan iliklerine kadar! yanmadan düzelmeyecektir.

Her alevi böyle mi ? Elbette hayır. Sessiz kalıp namazını orucunu tutup, ashab'ı Kiram efendilerimize karşı edebini muhafaz edenler de mevcut. Ama, sayıca o kadar az ki, ve bu fitneye girmemek için o kadar sabr edip bekliyorlar ki, sadece bu insanları yakından görüp tanıyanlar bu inceliği görebiliyor.

Şu an sesini çıkaran zümre ise, ne Din ile alakası var ne de Hazreti Ali efendimizi sevmek gibi bir arzuları var. Olsaydı, Din dersinin zorunlu hale gelmesi için kalkmayan kolları kökünden kırarlardı !...

muhacir_b

New member
kardeşim aslında gerçek şu.bizler bir ümmettik bizi böldüler farklı farklı fırkalara ayırdılar.ama bir söz var ak koyun ile kara koyun geçitte belli olur.bir insan ben allahı ve resulu seviyorum der ve kabul eder.ama icraata gelince tam tersi.burda hataydada var haşa ben küçük görmüyom kimseyi sadece itikaatlarının kuran ve sünnet olması için aksine duacıyım inş.kardeşim allah resulu s.s.a yaşantısınabakın hiç kendini övmüşmü yahutta ben bilirim demişmi.eyer biriniz karşınıza çıktı onun dilinde hep allahı övmek ve onu tanıtmak varsa sözüm yok inş o doğru yoldadır ama birisi çıkıpta kendini tanıtırsa ondan aslandan kaçar gibi kaçın zira onları zehri size bulaşır.eyer ehlibeyti sevmek alevilikse bende aleviyim,eyer hz aliyi sevmekse alevilik bende aleviyim,anlayamadığım şu elhamdulillah hz hüseyin dedem olur sinsilede ki hz alide ama ben onları hep namaz kılarken ve hayırda yarışırken duydum.dedelerim bana hep bunu aktardı .ama ben namaz kılmıyorsam ,ve munafık gibi olmuşsam ben ehlibeytimi sevmiş oluyom senin kilon kaç olur allah katında.ehlibeyti sevenler 5 vakit namaz kılanlar,allahyolunda harcayanlar,ve onların yaptığı gibi yapmaya çalışanlar.adam ehli beyti seviyo ama ebubekiri kabul etmiyor,osmanı ve ömeri sevmiyor.eyer bu fikirdesen vallahi allahta seni sevmiyor .yok sen bütün eshabı seviyor ve allahın ve resulunun getirdiği ile amel ediyosan vallahi sen ehlibeytide seviyon allahta seni seviyor.adam burda diyo biraz içki içersen günah değil bunu diyen alevi şıhı görseniz ama alevilerin içindede fırkalar var allahu alem 7 fırkaları var.allah bizi kuran ve sünnet fikrinden ayırmasın.allah bizi islah etsin.dediğim gibi kardeşlerim benim amacım alevileri küçük görmek değil aksine onlara duacıyım inş.

muhacir_b

New member
Allah razı olsun kardeşim bende bu yazdıklarına karşı san bir tastik edici olarak kendimi görmüştüm.belki hatalıyım hakkını helal et.özürdilerim

muhacir_b

New member
Allah razı olsun kardeşim bende bu yazdıklarına karşı seni bir tastik edici olarak kendimi görmüştüm.belki hatalıyım hakkını helal et.özürdilerim

muhacir_b

New member
Bana ve ümmete dua et radikal kardeşim.onlara merhametle ve şevkatle dua et.onlar bilmiyor .nede olsa onlarda peygamberimiz s.a.s inş ümmetinden olur şefaat bekleyen değil şefaat edenlerden eder rabbin inş.

sinang

New member
Müslüman din dersinden kaçar mı?Bu algı ile alakalıdır.İslam şemsiyesi geniştir.Biz diğerlerinide ötekeliştirmeden kabul ederiz.Neden etmeyelim.Bizler hakikatçıyız.Bizim için istediğimizi diğerleri içinde isteriz.hiç Bir meşrebi sorgulama yetkimiz yok.Alevi Allah,Muhammed,Ali diyorsa bizde deriz.Ortak noktamız sadece bu bile olsa bu büyük bir birlikteliktir.Bu insanların bir geleneği vardır.Yüzyıllardır var.İnsan kendinden daha hak bir meşrebi kabul eder.Kendinden güçlü ve büyüğe saygı duyar.Meşrebler şuan vardır.Ama zaman içinde hakka yürüyenler bir olacaktır.Allah'ın izniyle.Ümit varız.

radikal

New member
hiç Bir meşrebi sorgulama yetkimiz yok.

Sevgili Sinan kardeşim, bu sözünüze katılmam mümkün olmadığı gibi, tam tersi bir düşünceyi yaşıyorum.
Müslüman sorgulayıcı olacak, araştırmacı olacak. Ki; bu yönü ile muhakemesini geliştirecek, aynı hatalara düşmeyecek.
Hatırlayın; Mübarek Kitabımız daima "akl etmezmisiniz" veya "düşünmezmisiniz" veya "ibret almazmısınız" gibi uyarılar ile bizleri düşünmeye, araştırmaya, kıyaslamaya ve bunların ışığında akıl etme yolu ile hakk olanı bulmaya teşvik etmektedir.

Hazreti İbrahim (a.s.) dahi bu yol ile Rabbi Zülcelal'e ulaşmıştır. Ve sapkınlar ile, ki; en başta babası Azer ile canı pahasına mücadele etmiştir. Biz de aynı şekilde mücadele ile gayret içerisinde olmalıyız. Çünkü, bu Kur'an emr'i ile sabittir.

Gaye Allah (Azze ve celle) demek değildir, gaye; hangi amaç ile söylendiğini bilmeye çalışmaktır. Yoksa; şeytan herkesden daha çok Allah (Azze ve celle) der. Ama bu lafzı Celali çok iyi bildiği halde sırf düşmanlık ile demekte olduğunu bizim idrak etmemiz gerekir.

Bazı sapkınlarda Ali diyor, diyor ama hangi amaç ile söylüyor bakmamız lazım. Nebi Ali dediği zaman itiraz etmezseniz, düşüncesiz, idraksiz, ve hatta daha ötesi imansız insanlar sınıfına girmemiz an meselesidir (Allah korusun).

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Güzel mesajlarla konu aydınlanmış, hususen eline sağlık radikal kardeşim. Katılımın fazla olmasını temenni ederdik ama malum dünya dertleri insanları öyle bir sardı ki, nefes almaya mecal yok.

Bu minval üzere, hakiki Alevilere selam ve de onlara destek vermek lazım.

Son düzenleme:

muhacir_b

New member
Kuran ve sünnetin dışı delalettir.allah insanı kendisine kulluk ve ibadet etsin diye yarattı bir kulu rab edinmek için değil.

radikal

New member
Çok haklısınız, hatta sanimi alevi kardeşlerimizin yanında yer alıp, hepimizin bildiği o çirkin yakıştırmaları yapanları dahi uyarmamız gerekiyor. Çok üzülüyorlar ve derinden etkileniyorlar. Öbür taraftan da bizim ehli sünnet dediğimiz bir grup var ki; bir yerde bu çirkin yakıştırmaları yapan insanlar, bunu yaparken iftira atma hükmüne de girmiş oluyor ki bu daha büyük bir vebal içeriyor.

Unutmayalım ki, bizim ehli sünnet diye tabir ettiğimiz cenahın içerisinde dahi sapkın fırkalar var, ki; biz onları yaptıklarından dolayı red ediyoruz. Aynı bu minval üzere, alevi grubunun içinde de böyle sapkın fırkalar var. Hepsini aynı kefeye koyarsak, diğer samimi alevi grupların vebaline hatta kul haklkına girmiş oluruz.

Alevi; Kur'an'ı elinden düşürmeyen, Peygamber (s.a.v.) sevgisini kaybetmemiş, Kerbela vahşetini yüreğinin derinliklerinde halen soğuk bir hançer gibi hisseden, namazı kılıp orucunu tutan ve özellikle ehli beyt çizgisinde kalmış, insanların her türlüsüne karşı saygıyı imanın şubelerinden bir şube sayan ve bunu yaşayan insanlara denir. Hacı Bayram Veli (k.s.) izinden gidenlerin remzidir bu haslet ve bunu herkes bilmez. Zaten bu insanlar da bunu bilinmekten ziyade bilinmemek üzere yaparlar. O neden ile bu grubun hiç bilinmeyen hatta ashab'ı güzin tarafından gıpta ile gıyabında sevgi beslenen Üveys el Karani (r.aleyh)'ye karşı sevgi beslemesi tesadüfi değil, bizatihidir.

muhacir_b

New member
ben musa a.s mı seviyorsam ve isa yı seviyorsam bu ben yahudiyim yada hiristiyanım anlamına gelmez.ben bütün peygamberleri ve allahın sevdiklerini sevmek zorundayım.eyer bütün peygamberleri sevsem ve allahın sevmediği bir kişiyi sevmesem emin olki allah benim yüzüme bakmaz.sevgi farklıdır ama ilahlaştırmak ve ondan medet ummak çok farklıdır.ben geçenlerde duydum alevi kişilerden ehli sünnet hz ali r.a efendimizi sevmezmiş yaa bilmiyom allah sonumuzu hayr etsin.yarın mahşerde belli olur.allah muhamed mustafayı .s.a.s mı gönderdi peygamber olarak yoksa aliyimi.

Üst Alt