Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aklınızın durduğu bir soru

CCCCCC

New member
Evet arkadaşlar belki merak edip okumak istediniz.işte o soru şu.

Şu ana kadar açıklamasının yapıldığını görmediğim,bilimsel olarak kanıtlanmamış,islami olarak konuşulmamış bir soru

Soru şu;

İçinizdeki sesi nasıl açıklarsınız?Beyin fırtınası siz cevap verin ben size dönütlerle soru cevap konuşalım.En sonunda cevabını vereceğim.

CCCCCC

New member
Peki hemen size dönüt veriyorum.Yanlış söylediniz.ama yılmayın düşünün hepinize ipucu vereceğim.Kalbin sesi dediniz ,ama kalb sesli konuşuyormu.Halbuki duymadığımız şeyleri nasıl anlayabiliyoruz.Normalde duymadığımız şeyleri anlayamayız ama içimizden kızabiliyor bağırabiliyor hatta neşelenebiliyoruz.Beyne böyle bir şeyi yaptıran ne?

Çilekeþ

New member
Abi insanın içinde ne konuşur ki :p benim bildiğim ağız konuşur. Onuda beyin konuşturur. İçindeki ses derken ; gelen seslerin ne demek olduğu çözümlenebilmiş mi ? İnsanın iradesinde ki birşeymi ?

CCCCCC

New member
evet yaklaştın.Kafan biraz daha karışacak çünkü yaklaşıyorsun.İrade ile yapıyorsun değilmi içindeki ses mesela kimsenin duymadığı YÜCE YARATICIDAN başka kimsenin duymadığı birşey.peki nasıl birşey bu nereden geliyor ki.ayrıca hatta ve hatta bana yazı yazarken bile çoğunuz konuşmadan içindeki ses ile yazıyor belki.Peki hiç merak etmediniz mi ben konuşmadan beyin bunu nasıl algılıyor.Ve şu ana kadar neden bilimsel bir kanıt getirilmemiş

CCCCCC

New member
Ayrıca yazıları okurken içinizden okuyun dense ne diyeceksiniz.Yoksa gözler yazıyı türkçeye mi çeviriyor.Kulağın işinimi yapıyor.Ayrıca arkadaşlar ilginç olan.Bildiğiniz yazıyı anlayabiliyor içinizdeki ses öyleyse tüm bunu beyin mi yapıyor.

Çilekeþ

New member
Abi benden pes :p çıkamam ben bunun içinden ya , bünyeme aykırı :D baydım . 2 post attım bırakdım bakın . Ama yaklaşmışım dostlar biraz da siz ilerleyin x)

CCCCCC

New member
Peki bir ipucu daha.insanlar öldüğünde neden beden ölmüyor,yani organlar bir başkasında devam edebiliyor.Mesela kalp pilli değil,kanı pompalamak için enerjiyi nerden alıyor desek.4-5 yaşındaki çocuk bile içindeki sesle bile konuşabilir.Halbuki soyut kavramlar piagete göre 11 yaşında kazanılır.Yani beyin daha gelişmemiştir.Öyleyse bu içimizdeki soyut kavram beyinle alakası yok hattA beyinide yöneten bir iradesi var

Çilekeþ

New member
İnsan = Beden + Ruh . Ölünce Ruhunu Azrail'e teslim eden insanın Bedeni kalır.. taaa ki Toprak altında çürüyene kadar.Ölünce insanın ruhu gider. Organları değil ki ?

CCCCCC

New member
evet yaklaştınız:)ama sorunun cevabını vermediniz.

S

ssss

Guest
İçimizdeki ses; bizim iç iletişimimizdir yani içimizdeki varlıkla olan konusmalarımızdır.Bu ise bize içimizdeki varlıgın yani ruhun ispatıdır.

CCCCCC

New member
evet sorunun cevabını bildiniz bravo tebrik ederim.O zaman öldükten sonra beden işe yaramıyor demişti bir arkadaşımız o söze bakaraktan beynin asıl kontrol merkezi hiç bir organın ruh olmadan işe yarayamayacağını mı demek istiyorsuınuz.Bu ruh nasıl bir şeyki beynin belli bölgelerine sinyal göndererek iletişimi sorunsuz yapabiliyor ve sizin beyninizi çok iyi tanıyor o zaman kontrol beyinde olurr mu ?kolumuzu kaldırırken gerekli enerjiyi ruh mu veriyor.Öyleyse beyin burda sadece kol için görev isnad eden bir yardımcı mı

CCCCCC

New member
Sizin dediğinize göre beyin ruh ile beden arasındaki iletişimi sağlayan bir araç görevi görüyor.Peki beyinden daha önemli olan ruh,belli sinyalleri beyne göndererek içinizde hiç bir şekilde ses çıkmadan konuşmuş gibi anlıyor ve bunu kimsede duymuyor.

S

ssss

Guest
ewt hiç bir organ ruh olmadn işe yaramaz.
İşte ruh ALLAH C.C insanlara mahşettiği muhteşem bir varlık ki onsuz ne kalp calışıo ne beyin..
Enerjiyi veren ruh değil;ALLAH C.C tür.

mhmt_tss

New member
Eee hocam bende cevap yazıyo diye heyecanla okuyodum..
Tamamlayın lütfen bunu...

S

ssss

Guest
Allah Teâlâ, Hz. Âdem (a.s)'ın cesedini topraktan şekillendirdikten sonra ona kendi rûhundan üflemiş ve böylece Adem (a.s) hayat kazanmıştır. Yine, insanı ana rahminde yarattıktan sonra, ona kendi rûhundan üflemiş ve onu rûh sahibi canlı bir insan haline getirmiştir: "Her şeyi en güzel şekilde yaratan, insanı önce balçıktan vareden sonra insan soyunu adi bir suyun özünden yaratan, sonra şekil verip düzelten, ona kendi ruhundan üfleyen... O'dur" (es-Secde, 32/7-9); "Hani bir zaman Rabbin melekler: "Ben balçıktan bir insan yaratacağım; Şeklini tamamlayıp rûhumdan üflediğim zaman hemen ona secde edin" demişti" (es-Sa'd, 38/71-72) Ana karnında insan yaratılışının aşamaları ve rûhun ona üfürülüşü hak. ayrıca bk. Buhari, Enbiya, I ; Müslim, Kader, I ). İsa (a.s)'ın babasız olarak yaratılışı anlatılırken de rûh, aynı anlamda kullanılır: "Irzını koruyan Meryem'i de hatırla. Biz ona ruhumuzdan üfledik..." (el-Enbiya, 21/91: Ayrıca bk. Et-Tahrim, 66/12). İsa (a.s) bundan dolayı rûhullah (Allah'ın rûhu) olarak da isimlendirilmiştir (bk. Buharî, Tefsiru Sûre, 2; Tevhid, 19; Müslim, İman, 322; Ahmed b. Hanbel, III, 368).

mhmt_tss

New member
Ki yazıyomuş pardon anlamış bulunmaktayım..
Allah arzı olsun...

CCCCCC

New member
Arada heyecanla bekleyen arkadaşlarda var.:D bu arada.İlginize teşekkür ederim.Gerçekten çok geniş bir konu ama ben birşey daha soracağım cevap ruh ama cevabın açıklaması bu kadar kolay değil ruh diyerek atmak istemedim ruh ile ilgili bilmediğimiz şeylerde var arkadaşlar.

FLASH FLASH DİYORUMMMMM.

BÜTÜN SOYUT KAVRAMLAR RUHUNUZDA ARKADAŞLAR

AŞK,ROMANTİZM,HEYACAN,KORKU,İNANÇ,AKIL,BÜTÜN MANEVİ ENERJİNİZ RUHUNUZDA.

CCCCCC

New member
Enbiya 91 Irzını iffetle korumuş olanı (Meryem'i de an.) Biz ona ruhumuzdan üfledik; onu ve oğlunu cümle alem için bir ibret kıldık.

Evet bu ayete bakarak hiç bir insan sperm ile yumurtadan sadece bir sıvıdan meydana gelemeyeceğini biliyor.demekki ona şekil veren ALLAH C.C eğer ruh olmazsa beden o büyük enerjiyi manevi enerjiyi asıl merkezi gücü olmazsa tıpkı insan öldüğünde nasıl beden işlevini yapamıyorsa ruhda öyledir.

Ağlamak için duygusal oluyoruz.Hiç bir bilim adamı duygusallağı açıklayamıyor.John diye bir filozof demişki beyinde şemalar var biz kaplanı görünce hemen beynimizde şema oluşur orası kaplana ait olur.

Artık buna gülüyoruz değilmi neden derseniz bilim adamları araştırmış beyinde hafıza yeri yok bilginin saklandığı bir YER yok diyorlar..

FLASH FLASH RÜYALAR BEYİNDE OLUŞMUYOR:D OZAMan ÇÜNKÜ BİLGİLER BEYİNDE SAKLANMIYOR:D

ama biz rüyayı yarın uyanınca hatırlıyoruz bunca bilgi tamamen nerde saklanıyor.

Üst Alt