Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahmet Altan'dan Din Üzerine İlginç Duygular

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Ahmet Altan'ın bugünkü Hürriyet'teki ''Cami ışıklarına bakan çocuk''http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/3424465.asp?yazarid=150&gid=61 başlıklı yazısı, okumaya değer. Herkese öneririm. Bir ateist olan Altan, çocukluğundaki inançlı yıllarını, iftar sofralarını, teravih namazlarını özlemle anmış. Dahası, "içinde bir vahşetle, bencillikle hatta kötülükle doğan ve ölüm gibi karanlık bir yok oluşla varlıkları sona eren insanların gelişiminde, yaşama gücü buluşunda, ahlakı yaratışında, vahşetini sınırlayışında dinin çok önemli kültürel bir değer olduğunu" nasıl fark ettiğini anlatmış. Allah(c.c) hakkında ise, "Varlığına inanmıyorum ama o varmış gibi hissetmekten hoşlanıyorum" demiş.

Turan Dursunvari "gözünü nefret bürümüş tepki ateizmleri" bir kenara bırakılırsa, hayattan demini almış pek çok ateistin geldiği noktadır aslında bu. Dinsiz bir yaşamın insan doğasındaki tahribatını bizzat yaşar ve "keşke inanabilseydim" derler. İnanamamalarının nedeni ise, Allah(c.c)'ın varlığını irrasyonel (akıl dışı) bir inanç olarak tarif eden, dahası Allah(c.c)'ın varlığına dair kanıtları gözlerden uzak tutup diskalifiye eden materyalist felsefedir. Modern dünyada "akıl" ve "bilim" kavramları materyalist bir temele oturdulduğu için, "akılcı" olmakla Allah(c.c)'ı kabullenmek, ister istemez çelişik durumlar gibi görülür. Nitekim Ahmet Altan da çocukluğundaki dindarlığı anlatıp, "Sonra büyüdüm, inanmanın huzurundan aklın huzursuzluğuna geçtim" diyor.

Ama buradan daha ileri gitmek de mümkün. Amerikalı hukuk projesörü ve yazar Phillip E. Johnson da "dini incelediğimde, 'yazık, keşke doğru olsaydı' diye düşünmüştüm" der. Johnson bugün inançlı bir Hıristiyan ve Akıllı Tasarım hareketinin en önemli beyinlerinden biridir. "Keşke doğru olsaydı" dediği şeyin zaten doğru olduğunu ise, materyalizmi çözümlediğinde görmüştür. İşte bu nedenle materyalizmi eleştirmek, neden "bilimin temeli" değil, aksine ona aykırı olduğunu ısrarla göstermek gerekiyor.

Bir de şunu düşünmek gerek: Acaba din neden insana huzur veriyor? İnsanın doğası ile din arasındaki bu uyum, ikisinin birbirine uygun olarak "tasarlandığını" gösteriyor olmasın?...

abrec

New member
Ahmet Altanin Ateyist Olduğunu şimdi öğrendim.
Ondan Kitaplari çok Satiyor Demekki.

Z

zeynep_hearty

Guest
Bir de şunu düşünmek gerek: Acaba din neden insana huzur veriyor? İnsanın doğası ile din arasındaki bu uyum, ikisinin birbirine uygun olarak "tasarlandığını" gösteriyor olmasın?...
hiç şüphesiz ...rabbim razı olsun...selam ve dua ile.

Ebu Zerr

New member
Ahmet Altan'ın yukardaki makalesini ve bu minvalde bir kaç makalesini okudum, okuduktan sonra da atesit olduğunu söyleyemem...Yalnız şunu söyleyebilirim: "Allah ile arasında ilginç bir iletişim var, inşallah bu iletşim, Ahmet Altan'ı hidayete sevk eder"...Hatta diyebilirim ki bu iletişim, bir müslüman ve Rabbi arasında yoktur....

Üst Alt