Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ahirzamanda gençlik

tenvir

New member
bu ahirzamanın çalkantılarında bizler genç olarak kendimizi günahlardan nasıl koruyabiliriz?

sURGUn

New member
s.a

...kardeşim nefsine hakim olmayı öğrenmişsen.sorun yok bence...

surgun08430nu3.gif

tenvir

New member
işte bizde bunu yollarını soruyoruz. siz heralde nefsinize hakim olmuşsunuz. bize de öğretin. slm

sURGUn

New member
bence bunun yolları diye birşey yok.nefse hakim olmanın çeşitli yollarının olduğunu ilk defa senden öğreniyorum.ya nefsine hakim olmayı biliyorsundur yada bilmiyorsundur.slm

surgun08608tl6.gif

Aysegul

New member
Nefsine hakim olmak için Allah'ı çok an...O zaman nefsin terbiye olmaya başlar...Hele oruç tutmak nefsin arzularını köreltiyor;)

gül21

New member
tenvir' Alıntı:
bu ahirzamanın çalkantılarında bizler genç olarak kendimizi günahlardan nasıl koruyabiliriz?

selamün aleyküm efendim.haddimiz degildir lakin yardımcı oluruz inş.

efendim öncelikle ALLAH sevgisi olacak,yaşamımızda kuran-ı kerimi ve peygamber efendimiz(s.a.v)in sünneti seniyyesini rehber edinecegiz.eger ki çözümde zorlanırsak ki bu bizim fıtratımızda var o zaman sahabenin yaşamına bakacağız,yine zorlanırsak bu defa dört mezhep imamına bakacağız.yine zorlanırsak bu defa evliya-ı kirama bakacağız ve alimlere bakacağız.

nefis terbiyesine gelince;iki şeyi unutacağız yaptığımız iyilikleri ve yapılan kötülükleri.......ve iki şeyi unutmayacağız;ALLAHI ve ölümü.....size acizane tavsiyem sık sık kabir ziyaretleri yapmanızdır.çünkü nefsimiz orda asla kötü bir şey istemez(yanılıyor olabilirim bu benim şahsi fikrimdir)sözü ve hareketleriyle ALLAHI hatırlatmayan kişileri dost edinmeyecegiz.

tenvir

New member
gül21 ve ayşegül ablalarıma teşekkür ederim. insan tecrübelerle kemale erer. bu ise zaman ister. herkes ateşin yaktığını öğrenmesi için yanması gerekmez. bu tür konularda bilgilerimizi paylaşırken tecrübelerden istifade edebiliriz oruç meselesini anlatan ablama tşk ederim. zira zaman ahirzamandır. insanın bir anda binler günah üzerine tehacüm etmekte bu konumda nefse itimat ise en büyük tehlike zira yusuf a.s bile nefsine itimat edememiş.
bu sebebden kardeşlerimizin tecrübelerinden istifade etmek isteriz.

Asya

New member
bu konuda ailenin verdiği terbiye ve eğitim de çok önemli.

mhmt

New member
bir insana bir eylemi yaptıran,
bir kararı verdiren manevi güç nefistir.
Allah, Kuran'da nefsin bu iki özelliğini şöyle bildirmiştir.

Nefse ve ona bir düzen içinde biçim verene; sonra ona fücurunu (sınır tanımaz günah ve kötülüğünü) ve ondan sakınmayı ilham edene (andolsun). Onu arındırıp temizleyen gerçekten felah bulmuştur." (Şems Suresi, 7-9)

Ayetlerde insanların ahlaksızlıklarından,
yaptıkları kötülüklerden söz edilirken
bu tavırlarının kaynağı olarak nefisleri gösterilmektedir.
Nefs bu yönü ile insanın en büyük düşmanlarından birisidir.
Nefs kibirli, cimri ve bencildir, sürekli olarak kendi heva ve hevesini,
kendi gururunu tatmin etmek ister,
kendi rahatını, kendi menfaatini, kendi hoşnutluğunu düşünür.
İsteklerine her zaman meşru yollardan
kavuşamayacağı için de insana
vargücüyle kötülüğü emreder.
Bu gerçek Kuran'da Hz. Yusuf'un sözleri ile şöyle açıklanır:

(Yine de) Ben nefsimi temize çıkaramam. Çünkü gerçekten nefis, -Rabbimin kendisini esirgediği dışında- var gücüyle kötülüğü emredendir. Şüphesiz, benim Rabbim, bağışlayandır, esirgeyendir. (Yusuf Suresi, 53)

Bu nedenle, Allah'ın bildirdiği bu sır çok önemlidir.
Eğer insan bu sırrı unutmazsa nefsine karşı önlem alabilir.
Ona göre bir ahlak ve tavır gösterebilir.
Nefs tembelliği emrederse onu kat kat çalıştırarak,
nefs bencilliği emrederse daha fedakar olarak,
nefs cimriliği emrederse daha cömert olarak,
nefsin emrettiği her türlü kötülükte
aksi olan en iyi tavrı yerine getirerek onu eğitebilir.
Allah, Şems Suresi'deki ayetlerde,
nefse kötülüklerin yanı sıra bu kötülüklerden
sakınmanın da ilham edildiği bildirilmiştir.
Yani insanın nefsinde kötülükleri ve ahlaksızlıkları emreden,
bunları kolay ve güzel gösteren bir sesin yanında,
iyi ve güzel olanı seçmesini de emreden vicdanı vardır.
Her insan içindeki bu sesleri bilir ve hangisinin iyi,
hangisinin kötü olduğunu tanır.
Ancak, sadece Allah'tan korkup sakınınlar vicdanlarına uyarlar.

harunyahya.org

tuana

New member
kardeşim çok güzel bir yazı sana teşekkür ediyorum.
Rabbim bizleri öyle insanlardan eylesin.Ahlaksızlıklardan uzak eylesin.UNUTMAMALIYIZ!"Namaz insanı bütün fahşadan alıkoyar."

EnGüZeL_HiKaYeM

New member
günahlardan uzak durmalısın aşk para maddiyat vs bunlar senin gözünü karartmamalı sevgiyi saygıyı iyi bilmeliyiz şimdiki gençler uçurumda bence

abrec

New member
valla gençler yalan olmuş
aşk para işte bulların imanı çok az kaldı

Serhan Eðeryýlmaz

New member
selamın aleyküm,gençlik çocukluk ile olgunluğun arasında ki cahillik ve bilginlik zamanı arası olan geçiş dönemi,bu sıralarda hayat tecrübesi olmayan bir genç bazı hatalar yapabiliyor,gencin kalbinde Yüce Allah'ın nuru olmalıdır,Yüce Allah gönüllerde olanı bilir,Yüce Allah kendisine yöneleni bilir,gençlikte de olgunlukta da hata olabilir,gençken bu hızlı hal içinde hataların olması da mümkün olabilir diye düşünüyor ve hatalarımızdan dönebilmemizin nasip olmasını diliyorum

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Portal bölümünden adıma tıklayarak,bütün mesajlarımı yazdığım konu'ya zan konuşmamak için bu yazıyı yazdım,içim bu yüzden çok rahat.Güncel mevzular olsun,dini mevzular olsun kendimi çok yorum yaparken gördüm,Allah beni affetsin,benim ne haddime Kuran-ı Kerim ayeti ve Resulullah'ın hadis-i şerifini belirtmeden söz söylemem böyle bir iş yaparsam sapıtmış olurum,kardeşlerim ben zan konuşmadan önce ilim öğrenmek istiyorum,zira Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.'' bir diğer hadis-i şerifinde Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan sözün en yalan olanıdır.'' zancı olmak yalancı olmaktır,ben böyle olmaktan korkuyorum,bugüne kadar yazmış olduğum yazılarımda doğru kısımda vardır yanlış kısımda siz onları atın bir kenara . Allah Teala Hazretleri insanoğluna Ayetler ve Resuller göndermiştir.Allah insanların uymaları gereken bilgileri insanlara vermiştir.İnsan kendi nefsince konuşamaz,konuşursa baş kaldırmış olur.Yazılarımda sizlere herhangi bir yanlış harekette bulunduysam beni affedin.Bir konu ile ilgili konuşulması lazım geliyorsa bu konuda tek söz sahibi nefisler değil Allah'ın ayetleri ve Resulullunun uygulamaları (sünnetleri) olmalıdır,gerisi yalan.Yazı yazdığım her konunun arkasına bu yazımı da yazacağım nasip olursa.Demek istediğim şu,konuştum konuştum konuştum ama ne konuştum ? artık konulara katılımımda ben değil önce Allah Teala Hazretleri ve sonrasında Resulu söz sahibi olacak kendimden bir şey eklemeyeceğim.Allah'ım nasip ederse

Üst Alt