Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahıret

þiatun ali

New member
Ahiret

175.Hz. Lokman (a.s) oğluna öğüt vererek şöyle buyurmuştur: “Eğer ölüm hakkında şekkediyorsan, kendinden uykuyu kaldır. Ama bil ki bunu asla yapamazsın. Eğer dirilme hususunda şüphen varsa, kendinden uyanmayı uzaklaştır. Ama bil ki buna da gücün yetmez.” *195

176.Resulullah (s.a.a): “Ahiret amel (hesabının görüldüğü) meydandır. Her kim (dünyada) amel etmişse (ahirette) hali güzel olacak ve nasiplenecektir ve kaybettiği şeyler için üzülecek ve pişman olacaktır.” *196

177.İmam Zeyn’ul Abidin (a.s), yaptığı öğütlerinin birinde şöyle buyurmuştur: “Ey Ademoğlu! Bil ki bu günün ardından daha büyük, daha korkunç ve kalpler için daha acı bir gün vardır. O da kıyamet günüdür. O gün insanlar bir araya toplanır, o gün herkes orada hazır bulunur. O günde Allah ilk ve son yaratıklarının tümünü bir araya toplar.” *197

195* el-Bihar, 7/42/13
196* A’lam’ud-Din, 341
197* el-Kafi, 8/73/29

“O gün çığlığı gerçekten duyarlar; işte o, kabirden çıkış günüdür.” *220

181.İmam Seccad (a.s): “Ademoğlunun en şiddetli üç anı vardır: Ölüm meleğini gördüğü an, mezarından çıktığı an ve Allah Tebarek ve Teala’nın huzurunda durduğu an.” *221

220* Kaf, 42; bak. Yasin, 51-53
221* el-Hisal, 119/108

182.Resulullah (s.a.a): “İnsan yaşadığı gibi ölecek ve öldüğü gibi dirilecektir.” *222

183.Resulullah (s.a.a): “Şüphesiz sizler, yalın ayak, çıplak ve sünnetsiz bir şekilde Allah ile görüşürsünüz.” *223

184.Resulullah (s.a.a): “Kıyamet günü herkes susuz olarak gelir.” *224

185.İmam Ali (a.s): “Ey haktan sapmış gafil insan! Bu öğüt veren ve yol gösteren kimseye kulak ver! Kıyamet, amellerin sunulduğu, insanların sorguya çekildiği, mükafat veya ceza gördüğü gün olarak takdir edilmiştir. İnsanların amellerinin kendilerine döndürüldüğü ve tüm günahların sayıldığı gündür. O gün göz bebekleri erir, hamile olanlar karnında olan şeyi doğurur.” *225

186.İmam Ali (a.s): “İşte o gün (kıyamet), Allah’ın önce gelenleri de sonra gelenleri de hesaba çekmek ve amellerinin karşılığını vermek için topladığı gündür. Herkes boyun eğmiş olarak ayakta beklemektedir. Ter ağızlarına gem vurmuş, yeryüzü onlarla beraber titremektedir. Onların içinde durumları en iyi olan, ayağını basacak yer bulup kendine geniş bir yer tutandır.” *226

222* Tenbih’ul Havatir, 2/133
223* et-Terğib ve’t-Terhib, 4/384/11
224* Kenz’ul Ummal, 38938
225* Emali’et-Tusi, 653/1353
226* Nehc’ul-Belağa, 102. hutbe

þiatun ali

New member
197.İmam Sadık (a.s): “Allah Tebarek ve Teala müminin hesabını görmek isteyince, amel defterini sağ eline verir ve kendisi ile onun arasında hesabını görür ve şöyle der: “Ey kulum! Şöyle böyle yaptın, falan filan işe bulaştın.” O şöyle arz eder: “Evet ey Rabbim! Ben bu işleri yaptım.” Allah şöyle buyurur: “Ben onları sana bağışladım ve iyi işlere çevirdim.” Bunun üzerine halk da şöyle der: “Sübhanallah! Bu kulun bir tek günahı da mı yoktur?” İşte bu, aziz ve celil olan Allah’ın şu ayetinin manasıdır: “Amel defteri kendisine sağından verilen kimse, kolay geçireceği bir hesaba çekilir ve ailesinin yanına sevinçle döner.” *237

198.İmam Sadık (a.s): “Allah Tebarek ve Teala… bir kulun kötülüğünü isteyince onu insanların önünde hesaba çeker, mahkum eder ve amel defterini sol eline verir. Aziz ve celil olan Allah’ın şu sözünün anlamı da aynı şeyi ifade etmektedir: “Ama amel defteri kendisine arkasından verilen kimse: “Mahvoldum” diye bağırır ve çılgın alevli cehenneme girer. Çünkü o, dünyada, ailesinin yanında iken zevk içindeydi.” *238
bak. el-Hisab, 532. Bölüm

237* Zühd lil Hüseyin b. Said, 92/246
238* a.g.e, 92/246

Üst Alt