Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahiret kardeşi seçerken

• Konbuyu başlatan beyaz_ýþýk
  • Başlangıç tarihi
B

beyaz_ýþýk

Guest
Ahiret kardeşi seçerkenErkekle de kadınla da ahiret kardeşi olmak caizdir. Ancak, ahiret kardeşi yine yabancıdır, kadın ise, o yine namahremdir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Allah için ahiret kardeşliği yapan, ahirette öz kardeşinden daha faydalı yardımları, ondan görür. Kim ahiret kardeşini ne kadar çok severse, Allahü teâlâ da, onu o kadar çok sever.) [Ey Oğul İlm.]

(Allah için dost olan, Cennette hiçbir ameli ile erişemeyeceği dereceye ulaşır.)
[İ.Ebiddünya]
(Allah yolunda bir dost edineni, Allahü teâlâ affeder.) [İ. Rafii]

(Çok dostunuz olsun! Çünkü Rabbiniz kerimdir. Kıyamette dostları arasında, din kardeşlerinin içinde bulunan kuluna azap etmekten haya eder.)
[Şir’a]

(İyi din kardeşi güzel koku satan kimse gibidir. Sana koku sürmese bile, yanında bulunduğun müddetçe güzel kokusundan faydalanırsın.)
[Müslim]

Ahiret kardeşine yapılacak muameleler:
1-
Senden para isterse, hemen cüzdanı çıkarıp eline vereceksin. İstediğin kadar al diyeceksin. Ne kadar lazımdı, benim de ihtiyacım var falan dersen öyle kardeşlik olmaz.

2-
Her işte onu kendine tercih edeceksin. Malını, canını ondan esirgemeyeceksin. Arkadaşın yanında, şu benim, şu senin dememeli! Salihler, bu benim kalemim diyenle veya gel gidelim diye çağırdığı zaman nereye diye soranla arkadaşlık etmezlerdi. Bunu senin için yaptım demek de onu minnet altında bırakmak olur, soğukluğa sebep olur. “Arkadaşlık ince ve latif bir cevherdir. Korumasını bilmezsen kazaya uğrar” demişlerdir.

3-
Özür dilerse, kabul edeceksin. Bir kusurunu görünce, yetmiş şekilde tevil edip onu temize çıkaracaksın. Yine kalbin mutmain olmazsa, (Sen ne katı yüreklisin! Kardeşin sana yetmiş mazeret buldu. Sen hâlâ kusur arıyorsun) diyerek kendini suçlayacaksın. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Özür dilemesinde samimi olmasa da din kardeşinin özrünü kabul edin. Böyle yapmayan Kevser Havuzunun başında yanıma gelemez.)
[Hâkim]

(Arkadaşınla tartışma! Ona buna onun halini sorma! Belki ona düşman birine rastlarsın da, onun hakkında yanlış bir şey söyleyip aranızın açılmasına sebep olabilir.)
[Ebu Nuaym]

(İki arkadaşın Allah katında en iyisi, arkadaşına karşı daha şefkatli davranandır.)
[İ. Gazali]

4-
Ona karşı vefalı olacaksın. Vefa demek, ihtiyaç halinde ona yardım etmektir. Arkadaşın kusurlarını görmemek, vefadandır. Arkadaşın dindeki ihtiyacı, maldaki ihtiyacından daha çoktur. Arkadaşlık, yakın akrabalık gibidir. Çocuğumuz bir günah işlerse onu hemen terk etmeyiz. Arkadaşı da hatasından dolayı terk etmek uygun olmaz. Kusurunu düzeltemeyen arkadaşı bırakmamalı, çünkü dört başı mamur arkadaş bulunmaz. Kusursuz dost arayan dostsuz kalır. (Külfetsiz nimet, dikensiz gül ve engelsiz yâr olmaz) demişlerdir.

5-
Bir menfaat için arkadaşlık edenden uzak dur! Çünkü beklediği şey kesilince; özür kabul etmez. Arkadaştan hiç bir menfaat beklememeli. Ona hizmet etmek için arkadaş olmalı. Eğer bunun tersi olursa, sen kendine arkadaş değil hizmetçi arıyorsun demektir.

miniksercen

New member
bir sorum olacakdi ... evli kisiler kendi eslerinide ahiret kardesi olarak secebilirler degilmi?

Nurgül

New member
iyi ozaman bende gideyim kendime ahiret kardeşleri seçeyim....nereye baksam acaba? Tavsiyeniz varmı? iki üç tane yetermi acaba? iki erkek bir kadın olsun ozaman. nede olsa dünya ahiret kardeşiz. Bekar yada evlisin fark etmez ya....
Tövbe YA Rabbim... Sen Akıl ver Yarabbim

Nurgül

New member
HZ.Peygamberin (a.s) : ' kadın ve erkek bi başına kaldığında üçüncüleri şeytandır..'' Hadisini Dinimizi Modernleştirmek için hiçe sayıyorsunuz. Yazıklar olsun... Siz kendi Nefsinizi tatmin etmek için Dinimizi değiştirmek istiyorsunuz... Allah bizleri böylelerinden korusun!! AMIN AMIN AMIN!!!!! Sizle başa çıkılmaz Allaha havale ediyorum...

GEZGÝN

New member
tamam da nurgül kardeşim bu ne celal böyle?
keskin sirke küpüne zarar kardeşim
biraz sakin olun lütfen :)
bu şekilde daha rahat iletişim kurarız...
selam ve dualarla...

Nurgül

New member
tamam da nurgül kardeşim bu ne celal böyle?
keskin sirke küpüne zarar kardeşim
biraz sakin olun lütfen :)
bu şekilde daha rahat iletişim kurarız...
selam ve dualarla...

bugün neler oldu bi bilsen...bi yaşıma daha girdim...tepemin atması çok normal...yine sakın davrandım inan yani:)...bi şeyleri zorla açıklattıracaklar...Haklı Haksız kimdir ancak Allah bilir....ve ben Dua ediyorum kim Haklıysa Rabbim göstersin diye... Konumu tekrar yazdım ve yarin yine silecek(sildirtecek)ler...:rolleyes:

B

beyaz_ýþýk

Guest
HZ.Peygamberin (a.s) : ' kadın ve erkek bi başına kaldığında üçüncüleri şeytandır..'' Hadisini Dinimizi Modernleştirmek için hiçe sayıyorsunuz. Yazıklar olsun... Siz kendi Nefsinizi tatmin etmek için Dinimizi değiştirmek istiyorsunuz... Allah bizleri böylelerinden korusun!! AMIN AMIN AMIN!!!!! Sizle başa çıkılmaz Allaha havale ediyorum...

Yazıda kadın erkek baş başa kalsın denmiyor..lutfen içinizdeki bazı olumsuzlukları ve art niyetli dusunceleri foruma ve konuya yansıtmayalım...

siz boyle deyince bırcok sahabeyide seytana uymakla sucladığınızı unutmayın..

dikkat ederseniz yazının ilk paragrafında kadın yabncıdır ve namahremdir deniyor...

Yazıları anlamıyorsanız yorum yapmayın...

islam dini zaten kardeşlik dini....Yani bu kardeşlikmi size zor geliyor..
YArdımın ve guvenın ne kadar cok oldugunui islam dostunun nasıl olması gerektiğini anlatan bu yası mı size tuhaf geliyor..tesuf ederim...bunuda zina konusuna bagladınız ya helal olsun....

Bir insanın fikri neysa aklıda ona çalışır..kusura bakmayın

B

beyaz_ýþýk

Guest
Bir erkek, yabancı bir kadınla "Ahiret kardeşi" olup onunla yalnız kalamaz. O kadın ona yine yabancıdır. Onunla evlenebilir. "Aradan namahremlik şartları kalkar" demek, dinsizlerin, mülhidlerin, zındıkların uydurdukları şeylerdir. Nikah olmadan hiç bir yabancı kadın, bir erkeğe helal olmaz. Beraber bir odada bulunmaları haram olur.

Dinimizin hükümleri ortadadır. Haram belli, helal bellidir. Hiç kimse, haramı helal, helalı haram yapamaz. Harama helal diyen kâfir olur. İslamiyet’te din kardeşliği vardır. Din kardeşiyle de evlenebilir. Ahiret kardeşi olmak da, din kardeşi olmak demektir. Bir kimse, ahiret kardeşiyle de evlenebilir. (Hadika)

B

beyaz_ýþýk

Guest
Bir erkek, yabancı bir kadına "Seninle ahiret kardeşi olalım" dese veya bir erkek diğer erkeğe, "Ahiret kardeşi olalım" dese, kardeş gibi yaşasalar, biri imanlı, diğeri imansız ölse, biri Cennete öteki Cehenneme gider. İmanlının imansıza hiç faydası olmaz.

Rasgele iki kişi arkadaş olsa, biri salih, diğeri fasık müslüman olsa, salih kimse, ahirette fasık arkadaşına şefaat eder. Onun için salihlerle, haramdan kaçan kimselerle arkadaşlık etmelidir!

Bir erkek, yabancı bir kadınla "Ahiret kardeşi" olup onunla yalnız kalamaz. O kadın ona yine yabancıdır. Onunla evlenebilir. "Aradan namahremlik şartları kalkar" demek, dinsizlerin, mülhidlerin, zındıkların uydurdukları şeylerdir. Nikah olmadan hiçbir yabancı kadın, bir erkeğe helal olmaz. Beraber bir odada bulunmaları haram olur.

Uhud daðý

New member
s a nurgül kardeş sizi bukadar kızdıran şeyi merak ettim doğrusu neden?bukadar kızıyorsun ama şunu unutmayalım ki?efendimiz e bayan lar bire bir soru sorarlardı ve bunda bir sakınca olsaydı efendimiz bunu yasaklardı yani ümmetine herşeyi öğreten ve onların bir hata işlemesini istemeyen bir peygamber buna izin vermezdi.

"ÇÝL€"

New member
..Sükutun Hakým Huzurun Var Olduðu Yerden..
Nurgül kardeşimizin kendine göre haklı yönleri vardır belki ancak lütfen kardeşlerim arasında ufak dahi olsa tartışma olmasını istemem :( :(
Buarada beyaz ışık kardeşim bu yazıyı bizimle paylaştığın için çok saol Allah Razı olsun:) :)

rusen_alp

New member
Arkadaşlar konuyla ilgili alakalı alakasız şeyler yazılmış, Hem ayetle hem de hadisle inananların kardeş olduğu sabittir, bunun aksini savunmak küfürdür, lütfen yazerken ne yazdığınıza dikkat edin, biliyorsanız konuşun, bilmiyorsanız susuz, Allah muhafaza dinden çıkarsınız.

Hucurat 10. “Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin;

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona ne zulmeder ne de zulme teslim eder. Kim müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah'da (c.c.) onun ihtiyaçlarını giderir. Kim kardeşinin bir sıkıntısını giderirse Allah'da (c.c.) kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın kusurunu örterse, Allah'da (c.c.) kıyamet gününde onun kusurunu örter. Müttefekün aleyh

Buhârî’nin rivâyetine göre Rasûlullah Efendimiz sahâbeden üç konuda biat almıştır. Birincisi namaz kılmak, ikincisi zekât vermek, üçüncüsü de müslüman kardeşleri hakkında hayır düşünmek, hayır dilemektir.

Mücahid

New member
iyi ozaman bende gideyim kendime ahiret kardeşleri seçeyim....nereye baksam acaba? Tavsiyeniz varmı? iki üç tane yetermi acaba? iki erkek bir kadın olsun ozaman. nede olsa dünya ahiret kardeşiz. Bekar yada evlisin fark etmez ya....
Tövbe YA Rabbim... Sen Akıl ver Yarabbim

Amin cümlemize.

Üst Alt