Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahiret dilinin arapça olması

alevi1905

New member
evet emin değilim ama size soruyorum cennetin dili arapça mı?

eğer öyleyse neden arapça , çünkü arapça insanların olusturduğu bir dil böyle bir şey olursa arapça yı çıkaran , düzenleyen insanlar için övünç kaynağı olur herhalde? ben şimdi arapçaya sözcük kazandırsam ahirette çıkardığım sözcük cıkacak mı :cool: yani bana ahiret dilinin arapça olması gerçekten uzak geliyor ama bilemiyecem

sýyah_

New member
ALLAH bize kulak vermiş duymamız için, dil vermiş konuşmamız için, göz vermiş görmemiz için ve aklımıza bile gelmeyen bir sürü nimet vermiştir. Dil ile ilgili iletişimin nasıl olacağı hakkında fikir yürütmek ALLAH'ın yaratma sanatıyla ilgili ya tefekkür ile olur yada, ölmüş insanın tekrar yaratılmasıyla alay eden ve helak olan insanlar gibi alay edilmekle olur. Peygamber efendimizin halkı ve dili arap olduğu için ona bildirilen ayetler Arapçadır, ALLAH'ın bildiği dil arapçadır diyemeyiz, ALLAH'ın bilgisi ve ilmi evreni kuşatmıştır. Güneşe gidemediğimizden güneşi bilemeyiz, onun ateşinin bize fayda vermesine kadar ilminden ve bu iletişim dilinden anlayamayız, sonuçta güneşte bizimle ALLAH'ın izniyle ve emriyle iletişim kurmaktadır ve bize ulaşmaktadır. Bir tek yıldız olarak bize ışığıyla hizmet etmektedir. Onun sayesinde bitkiler yetişmektedir. Bu dengenin sadece bir tek yaratılan unsurudur. ALLAH her canlı ölümü tadacaktır buyurmaktadır; bunun anlamı meleklerde dahil herkez ALLAH'tan başka ölümü tadacaktır anlamındadır. ALLAH her canlı tekrar diriltilecektir buyurmaktadır. Bunun anlamı herkez ölümü tatacak ve tekrar o büyük gün yaratılacaktır. Bu kadar basit anlatması ama gerçekleşecek olan herşey büyük bir hadisedir. Onun için öldükten sonra cennette veya cehennemde Türkçe, Arapça veya iletişim aracı olarak hangi dilin konuşulacağını düşünmek veya böyle konuları ortaya atmak dinde insanları şüpheye düşürmek için ortaya atılan basit ve cevaplamasıda basit sorulardır. Şeytan bile insanları kandırırken ALLAH'ın ismini kullanır. Ademi bile kandırırken Vallahi demiştir, ALLAH şahidim olsun demiştir. Onun için iblis iken bu davranışından dolayı ona şeytan denildiği kuran-ı kerimde bildirilmektedir. İnsanların öldükten sonra ne dili konuşağını tahmin etmek isteyenler cevap: "Peygamberimiz ile ALLAH Mihraç'ta "Ettehiyatü Lillahi vessalavetü vettayyibetü, Esselamu Aleyke ya Eyyühennebiyyü verahmetullahi ve bereketühü. Esselemu aleyna ve ala ibadillahi salihin. diye iletişim kurduktan sonra bu iletişimi duyan fakat bu iletişimin kurulduğu mekandan uzak bütün melekler aynı anda Eşhedü En le ilehe illallah ve eşhedü enne Muhammedün Abduhu ve rasuluhü. demiştir. İnsanoğlunu temsil eden bizi en şerefli makama yükselten peygamberimiz ALLAH ile onun huzurunda konuşmak şerefine ulaşmıştır. Burada konuşulan dil arapçadır. Peygamberimiz okumasını bilmesken Cebrail tarafından "ikra" oku denmiştir ve peygamberimiz okumaya başlamıştır. Bunları belirttim çünkü "Bir sürü yazı yazılmış bir mana ifade etmiyor denilmesin diye" yani insanların konuşacağı dil üzere ALLAH bizimle nasıl isterse iletişime geçecektir. Genelde her peygamberin halkının diliyle anlaşılır bir dille bizi uyarmıştır.Peygamberimizin konuştuğu dil ile insanlara tebliğ edilen kuran illa arapça olacak diye bir kaide yoktur. İnsanlar bunu anlayacakları kendi diline çevirebiliriler. Önemli olan burada ALLAH'ın gönderdiği peygamberler ile bizimle iletişime geçmesidir. İnsanların kendi kullandığı dil ile anlayabileceğimiz dil ile bizimle iletişime geçmiştir. Bize şifreli mesajlar göndermemiştir. Kuran açık, anlaşılır ve nettir bilgi verici ve tebliğ edici bir kitaptır. Kuranda yazanların hepsi ALLAH'ın kelamıdır hiç birisi insan kelamı değildir. İnsanların ortaya attığı bir dil ile ahirette insanların konuşacağı anlaşacağı iletişime geçeceği diye bir konuda öncelik dikkate alınmalıdır. Öncelik ALLAH’ın bizimle iletişime geçtiğinde bizimmi onu anlamamız öncelikli onun mu bizi anlamamızın kolaylığı öncelikli. ALLAH bizimle iletişime geçerken bizim anlıyacağımız dille ve bizim içimizden bize tebliğ edici peygamberler ile bize yol göstermiştir. Bizim dilimizin veya evrenin herhangi bir yerindeki bir başka canlının dili ahiret dili değildir. Ahirette yani gerçek hayatımızda sonsuza kadar yaşayacağımız hayatımızda nasıl yaşayacağımız bu dünyadaki kısacık hayatımızda saklıdır. Neye müstehaksak bunun iradesinin bir kısmı bizdedir. Alman-Fıransız-Türk ahirette karşılaşsalar biri ben türkçe konuşcam sen almanca konuş sen bunu konuş deseler fıkra olur. Bu dünyadan diğer dünyaya bir şey götürebilecekmiyiz yaşadığımız hayatımızdaki amelimizden başka bunun garantisini kimse veremez. Dilini bile götüremeyebilirsin. Orada bize ne verilecekse onlarla hareket edeceğiz, bu dünyada bize verilenler sınırlıdır çünkü insanlar aciz bir yaratık olduklarını unutup kendilerini bişey zannedip helak olmasınlar diye.

mavigezegen

New member

eğer öyleyse neden arapça , çünkü arapça insanların olusturduğu bir dil böyle bir şey olursa arapça yı çıkaran , düzenleyen insanlar için övünç kaynağı olur herhalde? ben şimdi arapçaya sözcük kazandırsam ahirette çıkardığım sözcük cıkacak mı :cool: yani bana ahiret dilinin arapça olması gerçekten uzak geliyor ama bilemiyecem

Selam ile,
Bunu ahirete göç ettimiz zaman göreceğiz. Hem zaten bu dünyada iken ahirette hangi dilin konuşulacağının ne önemi var. Böyle sorular gereksiz ve Kuran'ın özünden uzaklaştıran sorulardır. Kaldı ki tüm dilleri yaratan Allah'tır. Allah hangi dili konuşmamızı dilerse o dili konuşuruz. Belki de bu dünyada olmayan bambaşka bir dil olacak, Allah bilir...

Selam ve dua ile,

sumisali

New member

her insanın şu gerçeğin bilincinde olması gerekir; konuşabilmek bir nimettir ve Allah insana bu yeteneği belirli bir amaç için vermiştir: İnsan konuştuğu her sözden ahirette sorumlu tutulacaktır
Müslümanca konuşabilmek ancak Allaha
ve Kurana teslim olmakla mümkün olabilirKalbinde imanı samimiyeti ve teslimiyeti yaşadıktan sonra insana nutku verip konuşturacak olan Allahtır Allah ona Müslümanca konuşmayı ilham edecek, onu en samimi en hikmetli en etkili ve en doğru şekilde konuşturacaktır Kalbinde samimi iman olmadığı sürece bir insan sadece sözlerine dikkat ederek bu samimi üslubu kazanamaz Hayatın her anında Müslümanca konuşabilmek için samimi imanı ve Allah korkusunu kalpte her an yaşamak gerekir

sýyah_

New member
çok basit cevaplaması alın size ikinci cevap hepde bilimsel ve delili niteliğinde ikinci cevap, bu tür sorulara cevap vermek basittir, yeterki kalbinde iman bulunsun, ALLAH ilhamını verir inşallah; Hazreti Adem babamız dünyaya gelmeden önce cennetteydi, elbetteki bir dil konuşuyordu, biz öldükten sonra cennette ne dil konuşacağız sorusu burada sanki ilk defa gidiliyor cennete gibi sorulmuş. Biz ademoğullları zaten cennetten gelmedikmi, zaten orada konuşmasını bilmiyormuyduk, Adem babamız cennetten kovulduğunda dünya üzerinde ALLAH'a tevbe ederken cennette gördüğü yazıya istinaden Le ilehe İllallah Muhammeden Rasulallah diye dualar etmiştir. Gerçi bunu bilgi olarak yanında kabul edin esas delil burada Adem babamızın nedil ile konuştuğudur. O zaman bu sorunun cevabı verilmiş oldumu ? Ayrıca arapçayı insanlar icad etmiştir diye alaya alınan cennet ve inasının cennetteki hali burada ayrıca açığa kavuşmaktadır. Cennette hiç bir insan yokken Ademe konuşacağı dili öğreten kimse ve hangi dili konuştuysa, anası babası bir dil öğreteni olmadığına göre konuştuğu dil bizim eğer gidebilirsek cennete konuşacağımız dildir... bu kadar basit.

nur152

New member
Web sitesi
www.flashgamescafe.com
Ne farkedeki konuşulan dilin ne oldugu önemli olan konuşulanı anlayıp anlamadıgındır. Cennetteki konuşulan dili merak etmişsinde cehennemdekini niye merak etmemişsin. :D

_Ayaz_

New member
Web sitesi
www.meydanforum.net
mavigezegen arkadaşımıza katılıyorum bilmemiz gereken konular varken..fakat yinede merak edenler için aslında ip ucu da var Kuran-ı kerim :)

sýyah_

New member
ALLAH'ın huzuruna huzurlu bir şekilde çıkayımda o benden razı olsun, ben ondan zaten razıyım şükür elhamdülillah, bu dünyada konuşmak için bir dil ve akıl vermiştir. Gerçek hayatımda nasıl ALLAH ile konuşacağımda ALLAH elbet herşeyi bildiği gibi bunu da biliyordur, ne demiş Abdulkadir Geylani Hazretlerimiz "Kurandan, hakkında tartışarak değil içindekilerle amel ederek faydalanın" amel edelim amel... gittiğimiz yerde bizimle olacak kalacak olan yanlızca amelimizdir. Ne kadar bir ağaç gibi kendinizi bu dünyada amelinizle sularsanız öldükten sonra dirilceğimiz ve yaşayacağımız diğer gerçek hayatımızda cennet meyveleriyle haşır neşir olacağız.

esmer

New member
Acilen Arapça öğrenmenizi tavsiye ederim:)

sýyah_

New member
:) dil bilgisi ile birliktemi öğrenelim, esresiz ötresiz düz olarakmı öğrenelim :)

esmer

New member
Cennette nasıl konuşmayı planlıyorsanız o şekilde:)

sýyah_

New member
Bir planlamam yok bu konuda, ALLAH (c.c) benim atamı cennetten kovmuştur, inşallah günahkar kulunu beni kulluğuna kabul eder, dilimide gözümüde aklımıda herşeyimi burda planlamış vermiş çok şükür orada da elbet onun planı ve iradesi ona ait aynı burada olduğu gibi. Siz benim le nasıl konuşcağınızı planladınızmı bu dünyaya gelmeden önce.

esmer

New member
Herkesin cennetle ilgili hayali vardır ne de olsa iki seçenek var ve kimse cehenneme girmeyi hayal etmez.Bu nedenle cennete uygun bir insan olabilmek için kendini ayarlar ve plan yapar.Ama kimsenin konuşacağı dili pek düşündüğünü sanmıyorum.Zaten yüce yaratıcı bunu da ayarlamıştır.

Siz benim le nasıl konuşcağınızı planladınızmı bu dünyaya gelmeden önce.

Kendinizi örnek vermeniz çok tuhaf olmuş.Neden çok mu önemli birisiniz?

Seyfullah.

New member

Soruyu sorma amacını ben de diğerleri gibi tam anlayamadım. Arapça veya latince olmasının senin için ne önemi olduğunu anlamış değilim.
Allah ile aramızda hiçbir şekilde iletişim kopukluğu olmayacak. Bu bizim için yeterlidir. Ancak, 'Arapça olmasından rahatsızlık duyarım' diyorsan, aşağıdaki ayete dikkat etmen yeterlidir.

"Hoşunuza gitmediği halde savaş size farz kılındı. Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz." (Bakara:216)

Fani dünyada müminler için en hayırlısını veren Allah şüphesiz ahirette de en hayırlısını verecektir.

sýyah_

New member
"Kendinizi örnek vermeniz çok tuhaf olmuş.Neden çok mu önemli birisiniz?" diye belirtmişsiniz sayın esmer. En önemli insan Hazreti Muhammed (sav) dir. Yaşamış ölmüş, şu anda yaşayan ve gelecekte doğup yaşayacak olan bütün insanların içerisinde en önemsiz ve değersiz insan benim. Kimse herşeyin sahibi olan bizim ruhumuzun ve bedenimizde dahil külliyen gördüğümüz ve göremediğimiz her var olanın sahibi ALLAH (c.c) plan yapmışsa benim planımda eğer varsa onun planına dahildir seninki de onunkininde. Biz kimiz ki bir tek nefesimizi hem almaya hem vermeye zavallı bir şekilde muhtacız. Siz benimle nasıl konuşacağınızı planlaınızmı deekren anlatılmak istenen tema; ne sen bir plan yaptın ne bir başkası, daha gelmeden, gelmeden plan yapamadıysan gitmeden ne planlayacaksın. Hayatımızı ibadetle geçirince cenneti garantilemişmi oluyoruz. Herşehn sahibi ALLAH (c.c) kalbin içindekileri gerçeğiyle görendir. Kimi uygun görürse onu cennetine koyar.

Selim

New member
Arapça olması muhtemeldir, zayıf bir rivayette farsça olmasıdır.

Kur'an-ı Kerim arapça olduğundan, arapça bir ilimdir. Arapça ve arap insanlarıyla dalga geçmek, insanın imanını zedeler, çünkü Rasulullah (sav)'de araptı.

Üst Alt