Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ağaca asılan ZEKAT parası....

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Fatih Sultan Mehmed Han devrinde bir müslümanın, günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını,
Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu'daki bir ağaca asıp, üzerinede; ''Müslüman kardeşimn, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al'' diye yazdığını,
Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını... Biliyormusunuz?

*** Nerde şimdi öyle babayiğitler..

pusula

New member
epey eskiden bunları biliyormuydunuz başlığı altında böylesi ibretli misalleri içeren bir yazı netten printout almıştım...

hatırlattığın için saol...

konuyla alakalı olarak;

menfi felsefeden sıyrılıp Kur'anın nuruyla hayatları geçen melek gibi melikler başa geçtiklerinde milletlerine de yüz akı olmuşlar...

mesela Ömer ibn Abdulaziz'den önce borç batağına saplanıp, 1. süleymanın saray yaptırma zevkinden dolayı topu atan Emevi hazinesi onunla öyle bir berekete mazhar olmuş ki, başa geçişi yılı doldurmadan zekat verilecek insan bulunamaz olmuş...

tahmin ediyorum Nur-u Kur'andan ve Sünnet-i Seniyyeden ne zaman istifade edilse bereket-i ilahi yine tezahür eder...

Üst Alt