Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Adem-Havva

muvafýk

New member
Merhaba arkadaşlar,bir insan Müslüman olabilir elbette herkesin kendi seçimidir fakat daha ilk başlangıçta
insanların aklındaki şüphelere cevap veremeyen bir dinin sorgulanması da sanırım gayet ahlakidir.
Ben yıllardır İslam dünyasının Adem-Havva'dan nasıl çoğalma olduğu sorusuna cevap verebildiğini
görmedim.Kardeşlerin birbirleriyle ilişkiye girmesinin nasıl bir açıklaması olabilir,kaldı ki insan neslinin
çoğalabilmesi için başlangıçta en az 10.000 insanın gerektiği de bilimsel olarak kabul edilmiştir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Önce nickinizi muvafık olarak değiştirdim, zira münafık tasvip edilir bir hal ve nick değil.

Sonra; eğer Allah'a, Rasulüne, Kur'an a ve Ahiret gününe iman etmemişseniz, burada provakatif amaçla bulunuyorsanız, Siz İslamForum kriterlerine uygun değilsiniz, forumu terk edin.

Bu sorunuz bilmek/öğrenmek adına ise bunu belirtin, o vakit devam edelim.

muvafýk

New member
Önce nickinizi muvafık olarak değiştirdim, zira münafık tasvip edilir bir hal ve nick değil.

Sonra; eğer Allah'a, Rasulüne, Kur'an a ve Ahiret gününe iman etmemişseniz, burada provakatif amaçla bulunuyorsanız, Siz İslamForum kriterlerine uygun değilsiniz, forumu terk edin.

Peki o zaman uygunsuz nick seçtiğim için kusura bakmayın.Kötü bir amacım yok,sadece masum bir soru sordum gayet anlaşılır şekilde ve cevabını bekliyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ben yıllardır İslam dünyasının Adem-Havva'dan nasıl çoğalma olduğu sorusuna cevap verebildiğini
görmedim.Kardeşlerin birbirleriyle ilişkiye girmesinin nasıl bir açıklaması olabilir,kaldı ki insan neslinin
çoğalabilmesi için başlangıçta en az 10.000 insanın gerektiği de bilimsel olarak kabul edilmiştir.

Bu soruya nasıl bir cevap beklediğinizi bilmemekle beraber; bu forumun İslami bilgi ve değerler üzerinden müteala yaptığını belirterek; o zaman itibari ile kardeşlerin birbirleri ile evlilik yapamayacağına dair bir bilgi/belge sahibimisiniz diye sormam gerekiyor.

Ayrıca neslin töremesi için en az 10.000 insan olması gerektiğinin hikmetini de açıklayıverin bir zahmet.

çakır

Member
bir çift insanın yaratılışı aklını almıyorsa 10000 insanı nasıl aklın alıyor?

muvafýk

New member
Bu soruya nasıl bir cevap beklediğinizi bilmemekle beraber; bu forumun İslami bilgi ve değerler üzerinden müteala yaptığını belirterek; o zaman itibari ile kardeşlerin birbirleri ile evlilik yapamayacağına dair bir bilgi/belge sahibimisiniz diye sormam gerekiyor.

Ayrıca neslin töremesi için en az 10.000 insan olması gerektiğinin hikmetini de açıklayıverin bir zahmet.

Evrim bilimi üzerine yapılan araştırmalar,başlangıçta popülasyonun günümüze dek var olabilmesi için en az 10.000 insanın
gerektiğine kanaat getiriyor.Kaynak isterseniz evrim bilimini baştan sona açıklayan sitelerin isimlerini ve linklerini verebilirim.

Ayrıca ben evlenir evlenemezler demedim,2 kardeşin ilişkiye girmesi biraz garip olmuyor mu yani? kardeşlerden çocuk olması da
çok büyük bir ihtimalle sakat olacağına göre buradan insanlar nasıl çoğalmış olabilir diye soruyorum sadece.Burası islami bir forum
değil mi? islam dinini daha iyi öğrenmek isteyen insanların ve akıllarındaki soruların aydınlanması adına böyle bir soru bana göre normaldir.cevabınızı da henüz alamadım,bilgisi olan diğer arkadaşlar varsa cevaplayabilir.Bu soruya cevabımız yok diyorsanız
o ayrı mesele,anlayışla karşılarım.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evrim bilimi üzerine yapılan araştırmalar,başlangıçta popülasyonun günümüze dek var olabilmesi için en az 10.000 insanın
gerektiğine kanaat getiriyor.Kaynak isterseniz evrim bilimini baştan sona açıklayan sitelerin isimlerini ve linklerini verebilirim.

Ayrıca ben evlenir evlenemezler demedim,2 kardeşin ilişkiye girmesi biraz garip olmuyor mu yani? kardeşlerden çocuk olması da
çok büyük bir ihtimalle sakat olacağına göre buradan insanlar nasıl çoğalmış olabilir diye soruyorum sadece.Burası islami bir forum
değil mi? islam dinini daha iyi öğrenmek isteyen insanların ve akıllarındaki soruların aydınlanması adına böyle bir soru bana göre normaldir.cevabınızı da henüz alamadım,bilgisi olan diğer arkadaşlar varsa cevaplayabilir.Bu soruya cevabımız yok diyorsanız

Bilindiği üzere pozitif bilim olarak adlandırılan ilimlerle elde edilen veriler çağlar içinde yenilenmiş, düzenlenmiş ve değiştirilmiş olabiliyor. Burada da, bu gün anlaşılmayan gizli kalmış bilgiler olabilir. Devasa bir ihtişama sahip bu gün ki bilimin hâlâ çözemediği çok basit olaylar var, bunlar zaman zaman medya da dile getiriliyor. Bu, hâlâ sırrı çözülememiş konuları yaratan Allah, bir insan ile milyarları yaratmaya kâdirdir diye telakki ederiz biz.

İki kardeşin ilişkiye girmesi bugün ki mantalite ile herkese garip gelmektedir tabii ki. Ancak o günü bilmiyoruz, o gün için Allah'ın hükmü öyle ise, bu durum o gün ki insana normal gelmiştir. Hatta, geçen gün medya da bir yazı okudum, Dünyanın türlü yerlerinde garip örf-adet-gelenekler yazıyordu. Bu yazılanlar öyleydi ki, iki kardeşim beraber olmasından çok öte. Ama o insanlara hiç garip gelmiyor...

muvafýk

New member

Anladım.Yani bu durumda İslam ensest ilişkiyi onaylıyor.Geçmişte olduğuna göre,yani peygamber çocuklarını örnek verebiliyoruz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Anladım.Yani bu durumda İslam ensest ilişkiyi onaylıyor.Geçmişte olduğuna göre,yani peygamber çocuklarını örnek verebiliyoruz.

İslâm ensest ilişkiyi onaylıyor demek doğru olmaz. Böyle yekden bir ifade kullanmadan önce İslam'ı, İslam'ın şeriatlerini, ensesti iyi bilmek gerekir.

İslam, özünde Allah'ın varlığı ve birliği vardır.

İslam'ın özünde ki Allah'ın varlığı ve birliğinin değişmemesi kaydı ile farklı zamanlar da farklı şeriatlerle hükmetmiştir. Yani değişik ümmetlere değişik emir ve yasaklar gelmiştir. Meselâ, Musevilere hayvan iç yağı yenmesi, Cumartesi günü balık tutmaları yasak edilmişti ve saire... Şimdi bu farklı şeriatlerin zikredilerek İslam onu kabul ediyor, bunu yasak ediyor şeklinde kuramlar oluşturmak doğru olmaz. Keza, İslam'ın son şeriati amca çocuklarının evlenmesini yasak kılsaydı, bu gün amca çocuklarının evliliği, kardeşlerin evliliği kadar garip gelecekti ama şu an gayet normal geliyor.

Ayrıca, ensestte asıl dikkat çeken evlilik dışı ilişkilerdir ve ensestte suç unsuru, bir tür aile-içi cinsel istismarın gerçekleşmesidir. İlişkinin utancı, beraberinde istismara uğrayan kişinin çaresizlikleriyle birleşince, gizli ve kapalı bir alanda ciddi yıkım ve kişilik bozukluklarına sebep olmaktadır. Ensest ilişki özellikle taraflardan birinin rızasına rağmen, zorla ve baskıyla ya da ödül ve kandırmayla ortaya çıktığından bir istismar konusu olarak görülmektedir. Aile içi, ya da akrabalar arası ilişkilerden yararlanılarak gerçekleştirilen, bir tarafın açık istismarına dayanan cinsel ilişki ensesti kendi bağlamının ötesinde de bir suç durumunu oluşturur.

Bu bağlamda İslam ensesti onaylıyor demek, cehalet olur.

muvafýk

New member
Evlilik dışı ilişkiden bahsetmiyorum.Sizin dediğinize göre evlenerek olmuş,o zaman şu an ki zamanda da evlenerek olabilir diyor islam.Yok bu değil,bu o zamana gör diyorsanız,o zaman geçmişteki yasaklar da günümüz için geçerli olmuyor.

muvafýk

New member

Ayrıca,sitenizin ana sayfasında "ne olursan ol gel" diye güzel bir alıntı var Mevlana'dan... Ben de buraya "münafık" ismiyle geldim.
Ama siz "Allah'a, Rasulüne, Kur'an a ve Ahiret gününe iman etmemişseniz forumu terk edin" dediniz...

İslam gerçekten hoşgörü dini ise,ve de sizin anasayfa mesajınıza göre bu islam inancına ve sizin inancınızla biraz çelişmiyor mu??

gozcelik

New member
Ayrıca,sitenizin ana sayfasında "ne olursan ol gel" diye güzel bir alıntı var Mevlana'dan... Ben de buraya "münafık" ismiyle geldim.
Ama siz "Allah'a, Rasulüne, Kur'an a ve Ahiret gününe iman etmemişseniz forumu terk edin" dediniz...

İslam gerçekten hoşgörü dini ise,ve de sizin anasayfa mesajınıza göre bu islam inancına ve sizin inancınızla biraz çelişmiyor mu??

Merhaba muvafık kardeş,
Sitenin ana sayfasındaki alıntı ile içeriğinin farklı olduğu konusunda hem fikirim. Pek de "ne olursan ol gel" durumu yok. Bunun sebebi site içeriğinin bir müslüman&ateist atışmaları çöplüğüne dönmesinin istenmemesi. Sitenin direk amacı İslami bilgileri paylaşmak, bunları yargılamak değil. Belki "ne olursan ol gel" ifadesi yerine böyle bir ifade daha uygun olabilir.

Gelelim diğer konuya.
Bir bilim sever (ve belkide pre-bilim adamı) olarak 10.000 insan ile başlaması gerekir diyen kişiye şaşarım (aslında daha sert bir ifade kullanmıştım ama şimdi forumdan yasaklanmayalım:))
Günümüzde bile iki yok olmak üzere olan bir kaplan türünden iki adet alıp çiftleştirerek binlercesini üretiyorlar. Ama akıl sahibi insanların üremesi için 10000 gerekiyor öyle mi?:) Evrimin bu halini kim savunuyormuş merak ettim. Bilemem ne üniversitesindeki bilmem ne bölümündeki bir adamın doçentlik çalışması dahilinde ortaya attığı şeyler bile sanki bilimin gerçekleriymiş gibi sağda solda dolaşıyor böyle maalesef.

Ensestlik olayına gelince, bazı zorunluluklar bazı yasakları mubah hale getirir. İlk zamanlarda bütün insanlar birbiriyle kardeşken (2. nesil) evlenebilecek başka alternatif olmadığı için bu şekilde evlenmiş olabilirler. Bunların çocukları ise (3. nesil) kendi öz kardeşleri yerine 2. nesildeki kardeş çocuklarıyla, yani kendi amca ve teyze çocuklarıyla evlendirilmiş olabilir. Bir sonraki nesil de ise yine kendilerine en uzak akraba ile evlendirilmiş olabilirler. Zaten çok değil, 5. 6. nesilde insanlar birbirine yeterince yabancılaşmış oluyor.
Kardeş çocuklarının da sakat doğmaması olayını Allah'ın hikmeti olarak kabul etmelisiniz. İnsanı yaratan buna da güç yetirebilir elbet.

Kaç yıl önce bile olduğunu bilmediğimiz bir olaydan size bilimsel delil veremem maalesef, o yüzden "miş olabilir" şeklinde yazdım. İnsanların (günümüz bilimiyle bile) her şeyi apacık bilemeyeceğini kabul etmelisiniz.
Bilim yanılabilir. Ancak biz Allah'ın herşeyi apaçık bildiğine inandığımız için O'nun bildirdiklerine şartsız ve şüphesiz inanıyoruz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Önce sözün tamamını okuyun/aktarın/kriter alın. Ne demişiz, halen yerinde duruyor, alıntılarken cımbızlarsanız yanlış yaparsınız. İfadem şu:

"... eğer Allah'a, Rasulüne, Kur'an a ve Ahiret gününe iman etmemişseniz, burada provakatif amaçla bulunuyorsanız, Siz İslamForum kriterlerine uygun değilsiniz, forumu terk edin."

Yine aynı sözdeyiz. Muradınız ateistçe saldırmak/eğlenmeye çalışmak/fitne çıkarmak ise, fuzuli yormayın, yorulmayın. Bu zihniyette en az iki düzine ateist, teist, deist İslamForum'dan malulen emekli oldu.

Ve yine demişiz ki :
"Bu sorunuz bilmek/öğrenmek adına ise bunu belirtin, o vakit devam edelim."

Çok açık ve net niyetiniz hayr ise buyurun demişiz. Bu manada serzenişiniz yersizdir, İslam'da hoş görü vardır ama İslam, kendisini aşağılamaya çalışanlarla muhatap olmaz.

Ayrıca,

"Ne olursan ol, gel" çağrısının sizin tarafınızdan nasıl algılandığını bilmiyorum ama bu davetten murad, ümitsizlik içinde olmayın demektir. Ne olursanız olun, gelin, İslam sizi günahkarsın diye dışlamaz, ateşte yakmaz, kör kuyuya atmaz... Ama bu; gelin, gelin de isterseniz İslam'a sövün anlamını taşımamaktadır.

Ve ayrıca Forum kullanım sözleşmesini okumadan kabul ettiğiniz görünüyor, lütfen okuyun...

sýyah_

New member
karındaşların evliliği o gün yasak değildi şimdi niye yasak anlamına geliyor. birbirini tutmuyor zaman mekan ve ortam meselesi çarkında çelişkiyi ortaya çıkarılmış. Bu olaydan önce bütün melekler insanın yaratılmasından sonra gerçekleşecek olaylara dikkat çektiklerinde yaratıcımız "benim bildiklerimi siz bilmezsiniz" buyurmuştur. hatta bu konuların içinde bir konu varki hepsinden daha çelişkilidir. Bütün peygamberler erkektir. iblis insanı aldatırken ALLAH'ın adıyla yemin ederek ilk Havva annemizi aldatmıştır. Havvada Ademin aldanmasına neden olmuştur. bunu yapan iblise şeytan lakabı yakıştırıldığını biliyoruz. burada dikkatimi çeken konu erkeğin genel olarak kadına göre yaratılışta daha güçlü olduğudur. Ancak Havvanın Ademi etkilemesi Havvanın Adem babamızdan daha güçlü olduğu çelişkisini ortaya çıkarır. Şimdi konuyu dağıtır gibi görünsede aslında aynı ilgiden bahsediyorum. Adem ilk insandır, Havva ikinci Kuranı kerimde bu yazar. İnsan düzeni bozduğu için emirlere karşı geldiği için cezalandırılmıştır. bu nedenle içinde bulunduğu durum cennetten kovulan bir insan olarak zaten en kötü bir haldir ki başka kimseye nasip olacağını sanmıyorum. çünkü insanlar ya cennete ya da cehenneme gidecektir. Belirtilen günde insan neslinin devamını getirecek olan yine insandır. Bu nedenle karındaşların evlenmesi ve çocuk sahibi olmaları o günde uygun görülmüştür. Farklı birşey olamazmıydı Hz İsanın doğumu konusunu size hatırlatırım. Ayrıca Adem peygamber günah işlemiştir. Peygamberler günah işlemezler çelişkisi yine karışımıza ayrı çelişki çıkıyor. Aslında en son çelişki konuyu tamamen açıklıyor. O gün İçinde bulunulan durum ve günah nedeniyle biz bundan böyle imtihandayız. bu konular derin konular olup "ben bilirim" buyuran Hak ne kadar bilmemize izin verdiyse bizde o kadar biliriz. elbette insan dünyaya nasıl geldi sorusuna bizi yaratanın bize kuran ile bildirdiklerinden farklı anlamlar ve düşünceler içinde olması sapıklıktır. bu konuyu açan arkadaşın sapıklık içinde olduğunu söylemiyorum her insan farklı düşüncelere kapılabilir. araştırabilir. Doğru bilgi varken kendi fikirlerimizle kendi kendimizi bilgi kirliliği içinde tutmamız bizi bir yere götürmez. Bu nedenle sorulacak ilk merci kurandır. ordan bişey anlaşılmıyorsa yaşayan kuran Muhammed (sav) hadisleridir. Ondanda anlaşılmıyorsa fıkıhtır veya kalbinin ve kendi bilginin doğrultusunda şöyle düşünmektir. haram olan şeyler helal olan şeyler ve ortada olan şeyler tercih yapman gerektiğinde helal olanları tercih etmektir. İslam forumu bu nedenle seviyorum. ne olursan ol yine gel. bende diyorumki kim olursan ol kuranı oku. artık nasıl okuyabiliyorsan. meailini veya içeriğini anlayabileceğin kadar anla...yine sana o ilhamı verecek olan ALLAH'tır. çünkü karşı karşıya geldiğinde hesap günü; hiç yaklaşmadım demezsin. kuranda yazanlar insan kelamı değildir. bu nedenle ikra-"oku"

sýyah_

New member
Herhangi bir cevap yazılmadı o zaman son olarak şunları belirteyim. Kuranı okurken insan ALLAH (c.c) teslim olmalı ve temiz olarak okumalıdır. Temizlik sadece abdest almak değil insanın kendi özündeki temizliktir. Çünkü Müslüman olmayan abdest alarak okumaz. Bir açık arar gibi değil, bir çelişki arar gibi değil sadece okumalı, okurken kuranın bir insan eseri değil ALLAH'ın bildirdikleri olduğunu kabul etmeli. Kuran ayetlerinde yazanları bir insanın yazdığı cümleler olarak kabul edersek en baştan ruh temiz olmaz. Bu şekilde okunduktan sonra ben yine aynı fikirdeyim diyecek olanın çıkmayacağından eminim. Adem babamız yaratıldıktan sonra onun özünden Havva annemizin de yaratıldığını okuyanlar bundan Ademin Havvayı doğurduğunu anlayacaksa bu mantıkla okuyacaksa mantığını bırakacak kadar temiz demedim. Biz insanları insan yapan özelliklerden birisi akıldır. İslam dinimiz akıl dinidir. ALLAH en yüce olan en akıllı olandır. Bir gün kendi kulunun onu anlamak için kuran okuyacağını biliyor ve ilhamı verecek olanda kendisidir. İnsana iradesini verdiği gibi idrakını verecek olanda kendisidir. Bu nedenlerle tekrar diyorumki "ALLAH'ın izniyle oku" "kuran oku". Belki hayatın boyunca duydukların veya başka yerlerde okudukların yanlıştır. Bunun delili bak insanoğluna çevrene bak. Sence herşey normalmi ? ALLAH bir çocuğu günahsız yaratır. Sonra o insan büyüdükçe kirlenir. Bu dünyada ALLAH'ın yarattığı temiz bir yerdir. İnsanoğlu onu kirletmiştir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İslam cihanşümul, zaman aşımına uğramayan, bilinmezleri aydınlatan hususiyetleri ile ilahi kitap olmanın tüm özelliklerini taşır. O'nu okur.mak insan izânının ifade edemeyeceği hazlar ve hisler verir. Anlamlarında ki derinlikleri kavrayabilmek oldukça zordur. Yer yer insan mantık ve mana gücünün üstünde ifadeler taşır. Çok az istisnası olmak üzere hiç bir farklı dil ve kültür bir başka dil ve kültüre mota mot terceme edilemez. Bu nedenle Kur'anı Azimüşşan hakkı ile anlaşılmak için bir takım ilimlere ihtiyaç duyar. İşte bu ilimlerle âlâkadar olmayan günümüz insanının Kur'anı doğru anlamak üzere ilim erbabının yardımına ihtiyacı olur ki hata yapmasın.

Günümüzde, piyasada elliye yakın Kur'an meali var. Bunların bir kısmı ehli sünnet alimlerince derlenmiş eserlerdir. Diğer kısımları da türlü türlü şahsi heva ve hevesler karışmış eserlerdir. Ben Kur'an'ın hükümlerini meallerden arayan Müslümanlar adına oldukça kaygı duymaktayım. Allah doğrulara iletsin tüm kullarını...

sýyah_

New member
Saygıdeğer Bekir bey: kuranı indiren yaratıcımız bizim anlamamızı ve okumamızı isterse herşeyde olduğu gibi onun iradesi söz konusudur, bizim irademizle mantığımızla buna bende dahil şöyle yapın böyle yapın demek sizinde en son söylediğiniz gibi doğru olmaz. Hiç okumamak veya hiç bakmamak daha istenmeyen bir durumdur. Bende aynı şeyi söylüyorum, kuranı okuyun diyorum, ama şu kuranı okuyun dersem seçmiş olurum onun iradesi yerine kendi irademi kullanmış olurum, bu nedenle bir Ademoğlu Türkçe mealidir veya güzel ciltli bir kuran herhangisi ilgisini çekerse cezbederse onunla okuması daha doğrudur. İradeyi ALLAH'ın iradesine ne kadar bırakırsak biz insan bunda ne kadar uzak durursak onu kendine yakın edecek olan yine Hak'tır. İbrahim Peygamberimiz, "Ben buraya kadar getirdim, bundan sonrası artık senin ALLAH'ım" demiştir. (evine gelen musafirleri) abdestsiz okunmaz el sürülmez, doğru peki bu adam Müslüman değilse nasıl olacak bu... Türkçe veya kendi dilinde yazan kuranı oku dersek kendi irademizle yönlendirmiş oluruz. Müslüman olmayan bir insan kuranı abdestsiz okuyabilir diye bir kuralda getirmiyorum, yeter ki insan ALLAH'a doğru bir adım atsın. "Günümüzde, piyasada elliye yakın Kur'an meali var. Bunların bir kısmı ehli sünnet alimlerince derlenmiş eserlerdir." diye belirtmişsiniz. Bu insanların kurana ne gözle baktıklarını bilmiyoruz, ehli sünnet alimlerine kim bilir nasıl bakacaklar, bu açıları ve düşünceleri değiştirecek olan hayrı ve şerri yaratan kulunun kendine bir adım attığını bilendir.

Üst Alt