Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Adem (a.s)'ın Halife Olarak Yaratılması

Elifnisa

New member
30- Hani Rabbin meleklere : «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.» demişti. (Melekler) demişler-di ki: «Ora da fesad çıkaracak, kanlar dökecek birini mi yaratacaksın. Oysa biz Seni hamd ile tesbih ve takdis etmekteyiz.» (ALLAH ) : «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.» demişti.

ALLAH (c.c) meleklere: «Ben yeryüzünde bir «halife» yaratacağım. Yani benim emirlerime uyacak, onları insanlara bildirecek ve tatbik edecek bir varlık yaratacağım» dedi.

Burada kasdolunan halife, sadece Adem (a.s) değildir. Onun zürriyeti de bu kelimenin kapsamına girer.

Bu ayetten meleklerin insandan önce yaratıldığı anlaşılmaktadır.

Meleklerin Adem'in Yaratılış Sebebini Sormaları

«(Melekler) demişlerdi ki: «Orada fesad çıkaracak, kanlar dökecek birini mi yaratacaksın. Oysa biz Seni hamd ile tesbih ve takdis etmekteyiz.»

Melekler de hayret ederek: «Ey Rabbimiz! Yeryüzünde fesad (bozgunculuk) çıkaracak, kan dökecek bir yaratık meydana getirmendeki hikmet nedir? Oysa aklımızın aldığı kadarıyla buna hiç gerek yoktur. Üstelik bizler Seni hamd ile tesbih ve takdis de etmekteyiz.» dediler.

«Hamd ile Tesbih»: ALLAH 'ı her türlü noksan sıfatlardan tenzih ederek ve yücelterek devamlı ona ibadet etmektir.

«Takdis»: ALLAH 'ın ismini ve zatını her türlü maddi ve manevi pisliklerden arındırmak demektir.

Melekler, İnsanın Yeryüzünde Fesat Çıkarıp

Kanlar Dökeceğini Nereden Biliyorlardı?

Meleklerin, ALLAH (c.c)'nun yeryüzünde yaratacağı insan cinsinin yeryüzünde fesat çıkarıp kanlar dökeceklerini nereden bildikleri hakkında iki görüş vardır.

1 - İnsanlardan önce cinler yaratılmıştı. Cinler yeryüzünde fesat çıkarmış ve kanlar dökmüşlerdi. Bu yüzden melekler insanların da cinler gibi olacağını tahmin ettiler.

2 - ALLAH (c.c) bu yaratacağı yaratığın tabiatı hakkın-da meleklere bilgi vermişti.

«(ALLAH ); «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim» demişti»

ALLAH (c.c) onlara cevab olarak buyuruyor ki: «Sizin bu konudaki bildikleriniz çok azdır. Evet sizin dedikleriniz olacak ama yaratacağım varlığın (Adem'in) zürriyetinden resuller, nebiler ve salihler de çıkacaktır. Ben sizlerin bilmediklerinizi de bilirim. Fakat sizler bunları bilmemek-tesiniz.»

chamdali

New member
30- Hani Rabbin meleklere : «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.» demişti. (Melekler) demişler-di ki: «Ora da fesad çıkaracak, kanlar dökecek birini mi yaratacaksın. Oysa biz Seni hamd ile tesbih ve takdis etmekteyiz.» (ALLAH ) : «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.» demişti. ...

Bakara 30 ayeti meallendirilirken metindeki "ceale" fiili üstte de görüldüğü gibi hatalı olarak "yaratma" olarak çevriliyor. Halbuki ayette yaratmadan değil bir tayinden bahsediliyor. Ayet doğru çevrilse anlaşılması daha kolay olurdu herhalde.

Alta alternatif meallerden alıntı yapıyorum:

(Süleyman Ateş) Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yapacağım," demişti. (Melekler): "Orada bozgunculuk yapan, kan döken birisini mi halife yapacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz?" dediler. (Rabbin): Ben sizin bilmediklerinizi bilirim," dedi

(Ali Bulaç) Hani Rabbin, Meleklere: 'Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti. Onlar da: 'Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kan dökecek birini mi var edeceksin?' dediler. (Allah: 'Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim' dedi.

(Yaşar Nuri Öztürk) Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz." Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

Enver Ýstek

metin mete
Bakara 30 ayeti meallendirilirken metindeki "ceale" fiili üstte de görüldüğü gibi hatalı olarak "yaratma" olarak çevriliyor. Halbuki ayette yaratmadan değil bir tayinden bahsediliyor. Ayet doğru çevrilse anlaşılması daha kolay olurdu herhalde.

Alta alternatif meallerden alıntı yapıyorum:

(Süleyman Ateş) Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yapacağım," demişti. (Melekler): "Orada bozgunculuk yapan, kan döken birisini mi halife yapacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz?" dediler. (Rabbin): Ben sizin bilmediklerinizi bilirim," dedi

(Ali Bulaç) Hani Rabbin, Meleklere: 'Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti. Onlar da: 'Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kan dökecek birini mi var edeceksin?' dediler. (Allah: 'Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim' dedi.

(Yaşar Nuri Öztürk) Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz." Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

Ayetlere bugün yine söyle bir göz attim bir nokta ilgimi cekti;Yeryüzünde ve orada kelimeleri..Neden Cennette yaratip oraya atayacagim demedide orada veya yeryüzünde dedi..Bu konu hakkinda ne düsünüyorsunz acaba Camdali kardes...

ÇAPANOÐLU

New member
"1 - İnsanlardan önce cinler yaratılmıştı. Cinler yeryüzünde fesat çıkarmış ve kanlar dökmüşlerdi. Bu yüzden melekler insanların da cinler gibi olacağını tahmin ettiler.

2 - ALLAH (c.c) bu yaratacağı yaratığın tabiatı hakkın-da meleklere bilgi vermişti. "

Es-Selam..
Bu görüşler sadece birer zandan ibarettir ve ilmi hiçbir delile sahip değildir

chamdali

New member
Ayetlere bugün yine söyle bir göz attim bir nokta ilgimi cekti;Yeryüzünde ve orada kelimeleri..Neden Cennette yaratip oraya atayacagim demedide orada veya yeryüzünde dedi..Bu konu hakkinda ne düsünüyorsunz acaba Camdali kardes...

Kur'an, Adem'in yaratılışından değil atanışından bahsediyor.

En büyük zaafımızda sanırım her cennet kelimesini ahiretteki cennet zannedişimiz. Arapçada cennet bahçe anlamına gelir. Yeryüzündeki bahçeler için de kullanılır. Bir de ahiretteki cenneti şu anda var zannediyoruz.

Selamlar!

chamdali

New member
Selam,

Aşağıda alıntı bir yazı var. Yazıda geçen şahıs isimlerinin bu forumla alakası yoktur.

Kadim Bir Hikaye: İnsan – Şeytan – Melek

Kur'an'ı halkeden Rabbimize hamdolsun! Kur'an'ı bize getiren elçiye ve ona tabi olanlara selam olsun!

Ademin yaratılışı ile ilgili vb. gaybî sahneler sembolik anlatımlardır. Bizim kısıtlı algılama düzeyimize göre algılama düzeyimizin ötesinde olan bu gibi olgular çeşitli semboller/müteşabihat ile anlatılmaktadır.

Bu anlatım tarzını gözardı ederek bu sahnelere sanki gerçekmiş/somutmuş gibi algılarsak beraberinde bir takım sorunları da taşımız oluruz. Kur'an'ın anlatım üslubunu hesaba katarak bize çizilen bu benzetmelerin, teatral sahnelerin de tam olarak okunması gerekir. Belli bir ana temayı anlatmak için anlatılan bu sahnelerin en ince ayrıntısına göre gerçeklere uymasını beklememek gerekir.

Küçük bir Müteşabihat/Semboller Sözlüğü:

Şeytan= Ş-T-N Allah'ın rahmetinden uzaklaştırılmış olan her şeydir.
Melek= M-L-K Allah'ın egemenliğinin yaratılmışlara tezahürü olan farklı yasaları ve bu yasaların yönetimini simgeler.
Adem ve Eşi: Erkek ve Kadın olarak insanoğlunu simgeler
Yeryüzü Cenneti: Sınavın başlangıç alanını, mutluluk alanını simgeler.
Ahirette kazanılan Cennet: Sınavın kazanılması sonrası girilen yeni bir cenneti simgeler.

Şimdi sorulara geçebiliriz.

kafirlerden olan iblisin, cennette olması?

Sahneye göre İblis bir melekti. Önceden kafirlerden değildi. Daha sonra özgür iradesiyle Allahın emrine uymayarak Küfre girdi ve kafirlerden oldu. Furkan kardeşin de Kur'an bütünlüğünde anlattığı gibi daha sonra özgür iradesiyle kafir olan İblis yeryüzü cennetinde yani "sınavın başlangıcı olan mutluluk alanı"nda bulunmaktaydı.

cennette! bir ağaca yaklaşmama (ölümsüzlük vb.) olayı (imtihan)?

Bu yeryüzü cenneti zaten imtihanın başlangıcını da içinde barındıryordu. Sınav sonrası Kazanılan değil sınavın başlangıç noktası olan bir cennetti yeryüzü...

Meleklerin, yeryüzünde halife var edilmesi olayında, yeryüzünde bozgunculuk edecek, kan dökecek biri bilgisi?

Adem ve eşi insanoğlunu simgeler demiştik. İnsanoğlu balçıktan yaratıldı. Kur'an'a göre bir bitki gibi yerden bitirildi. Ve yine Kur'an'a göre insan aşama aşama yaratıldı. İnsanoğlunun tam olarak darwinist teoride söylendiği gibi olmasa da belirli bir evrimden geçerek bilinçli sorumluluk sahibi bir varlık olduğunu söyleyebiliriz. Adem ve eşi yani ilk bilinçli erkek-kadın insan karakterinin tür olarak insan olsa da bilinçsiz olan eski kuşakları dolayısıyla melekler yani doğal yasalar ve onların yönetim güçleri insan türünün vahşi doğasına dikkat çekmişlerdi. Oysa Allah onların bilmediğini biliyordu.

Melekût yeni yaratılan İnsan bilincinden habersizdi. Adem sıradan bir beşer değil bilinçli bir insandı. Allah İlk Bilinçli insana eşyayı tanımlayabilme ve isimlendirme yeteneğini uygulamalı olarak meleklerin önünde gösterince melekût insanoğlunun bilinçliliğine teslim oldu, saygı duydu. Çünkü Bilinçli İnsanoğlu yeryüzünün halifesi olarak seçilmişti. Sadece İblis adlı melek buna itiraz etti ve Meleklik makamından düştü-Allah'ın gözünden düştü. Apoletleri sökülen ve teröristlere katılan kötü bir asker gibi sınavın karşı karakteri oldu! İblis artık şeytan yani Rahmetten uzaklaştırılanlardan olmuştu. Böylece o Nur niteliğini Nâr olarak başkalaşarak Cinlerden/Rahmetten gizlenenelerden oldu....

Tüm insanlar yukarıdaki bu sembolik olayı kendi nefislerinde yaşarlar. Çocukluktaki dünya cennetinden cinsel ve akli bilince ulaştıklarında sınav dünyasına inerler. Akil Baliğ olurlar. Çocukluk yetişkinliğe bir hazırlıktır ve kötülükler-iyilikler hep bizimledir üstümüze düşen ise İlk bilinçli insanlar Adem ve eşi gibi sınavda tevbe ve taqva(sorumluluk bilinci) ile son nefesimizi vermeye çalışmak olmalıdır.
Allahû Âlem...

Sadece Allah'a mahsustur hiç şüphesiz Hamdlerimiz!

Bülent Şahin

Üst Alt