Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Acziyet

dertliney

New member
Bismillahir rahmanirrahim
Besmelesiz başlanan işlerin sonu ve başı yoktur.
Öyle acziyet içindeyimki.
Bir şey bildiğimden değil forma ilk giren kişinin 1 konu yazması gerektiğinden yazıyorum.Ama form'a kayıt olurken ACZ içinde ALLAH rızası için bir şey ler öğrenmek için giriyorum bu forma diye niyyet ettim, inşallah bu niyeti sağlam yapmışımdır. Niyet-Acz-ALLAH rızası geçti geçen satırlarda. Bence(nefsimce-aczi yetimle) Önemli olan niyettir.niyete bakar her şey;
Karınca değil mi ufacık ayaklarıyla Mekke ye ; Karınca değil mi ufacık ayaklarıyla İBRAHİM aleyhisselam için hazırlanan ateşe su getiren. Hepsi niyettir.
Niyet halis olmalı.Ameller de niyete bağlıdır. Hani evden çıkarken
"YARABBİ bugün ne yaparsam senin rızanı kazanmak için yapacağım.Bu niyeti yaparken acizliğimizi biliriz.
O yaptığımız niyetin Ben acizim her yaptığım işte yaptığım işleri ALLAH rızası için yapmam gerektiği aklıma gelmeye bilir.(Gelip gelmeyeceğini nasıl bilirim ? ACİZ olduğumdan- [bu yazdığım bile acziyet]
böyle bir şey olur mu acziyetini bileceksin yine aciz işler yapacaksın) Onu İÇİMDE yaşayamaya bilirim. (Bu YAŞAMAK kelimesi var ya ALLAHIM NASİP EYLE) ama bu niyetimle (Ne yaparsam senin rızan için derken).Aklıma gelmese dahi niyetim senin rızan.SENSİN.

İnsan o kadar aciz ve ALLAH o kadar büyük merhametli ki. Tövbe konusunda ALLAH ın merhameti (Bunu anlamaktan aciziz) ve insanın ne kadar aciz olduğunu (bunu da anlamaktan aciziz) inşallah görelim.
ALLAH insana işte sana tövbe kapısı bu kapı kıyamete kadar açık, bilinçli (Bilinçli) tövbe et diyor. Burada tövbe kapısının kıyamete kadar açık olması insanın günah işlemeye meyilli olduğunu (Nefis-Şeytan-Sınavımız bu) yani aczi yetini; günah işlediğimizde tövbe etmemiz gerektiğini bu olayında kıyamete kadar yani ölene kadar süreceğini .İnsanın günah-TÖVBE zincirinde olması gerektiğini, günah işlemek zorunda değiliz yada günah işlemek üzere ayarlandık değil. () Aşağıdaki kudsi hadis yada ayet le inşallah anlaşılacak.()

Ayet mi hadis mi bilmediğimden üç bilen kişiye sordum …. kişilerden biri kudsi hadis diğer ikisi ayet dedi. .(LÜTFEN ANLAYIN LÜTFEN)
Metni yazıyorum.
Bir kavim olsa ve günah işlemese hep iyi işler yapsa hayırlar işlese ben o kavmi helak eder. Yerine günah işleyip TÖVBE eden bir kavim yaratırdım ( Bu yazdığımın sağlam delil olduğunu biliyorum ama ayet mi kudsi hadis mi olduğunu bilmiyorum bilen söylerse sevinirim .Çok aradım bulamadım.)

İnsanlar neden örnek verirler neden atasözlerine bağlarlar olayı (Bu yazdıklarım benim kendi kendim için görüşümdür diğer arkadaşları dışarıda tutarım.

Açıklama yorumu her ne kadar karşı tarafa bıraksam da bu yorum benim çizdiğim yolda olur.Yorum olur ama kısıtlı olur ama yoruma bırakırım:). Yani verdiğim örneğin yorumu belli dir .(Bir arkadaşımdan alıntı) Nasrettin hoca göle yoğurt çalar diye başlarken insanlara tebliğ edin anlatın, gölün insanın kalbi olduğunu yoğurt mayasının da İslamiyet adına her şey olduğunu anlıyorsunuz değimli … Umarım neden örnek verdiğimi anlıyorsunuzdur.:)

Örn:

Bir balon düşünün bu balonu panayır dan alıyoruz….
[(Doğduğumuzda ALLAH bize bunu en en kıymetli hediye olarak veriyor (Ruh)]
Eve geliyoruz zaman geçi yor, sabah bakıyoruz ki balonun havası inmiş….
[(Yaşıyoruz bu hediyeyle ve hediyemiz kirleniyor insan olduğumuzdan nefis sahibi olduğumuzdan(imtihanımız bu bizim) kirlenme oluyor)]
Balonumuz uçmuyor canlılığı yok nefesimizle onu şişiriyoruz balon şişiyor ama ilk aldığımız gibi uçmuyor Sonra balon tekrar iner inmeli inecekte .Doğa tabiat bu --aczi yet .
O balonu kendi nefesiyle üfleyip balonu uçuran nefesten nefeslerden ALLAH razı olsun .
Balonu her kez şişire bilir (balon patlak olmadıktan sonra), ama balonu uçuracak o tılsımlı nefesi ender kişilerin yapabilecek olduğunu idrakinde olan insanlarlayız acizane.

İnsanlar acizliğini bilse, düşünün (a) düşüncesine sahip olan kişilerin (b) düşüncesinde olanlardan iyi özellikleri alması gerektiğini tam tersinin de (b) düşüncesinde insanların (a) dan iyi özellikler alabileceklerini anlıya bilse :

Bir şey söyliyeyimmi benim yazımı okumuyosun. Okusaydın A- B diye düşüncelerin ……..?

Eğer okunuyorsam ki okunduğumu acz içinde anlıyorum ki hayır okunmuyorum ama okunuyorsam bu yazının devamını okumak isteyen varsa, devamını merak ediyorum derseniz ? Mail adresinizi yazarsanız devamını mailinize göndere bilirim.
Selamun aleyküm.

hannane

New member
Bir şey bildiğimden değil forma ilk giren kişinin 1 konu yazması gerektiğinden yazıyorum.Ama form'a kayıt olurken ACZ içinde ALLAH rızası için bir şey ler öğrenmek için giriyorum bu forma diye niyyet ettim, inşallah bu niyeti sağlam yapmışımdır. Niyet-Acz-ALLAH rızası geçti geçen satırlarda. Bence(nefsimce-aczi yetimle) Önemli olan niyettir.niyete bakar her şey;
Karınca değil mi ufacık ayaklarıyla Mekke ye ; Karınca değil mi ufacık ayaklarıyla İBRAHİM aleyhisselam için hazırlanan ateşe su getiren. Hepsi niyettir.
"YARABBİ bugün ne yaparsam senin rızanı kazanmak için yapacağım.Bu niyeti yaparken acizliğimizi biliriz.
O yaptığımız niyetin Ben acizim her yaptığım işte yaptığım işleri ALLAH rızası için yapmam gerektiği aklıma gelmeye bilir.(Gelip gelmeyeceğini nasıl bilirim ? ACİZ olduğumdan- [bu yazdığım bile acziyet]
böyle bir şey olur mu acziyetini bileceksin yine aciz işler yapacaksın) Onu İÇİMDE yaşayamaya bilirim. (Bu YAŞAMAK kelimesi var ya ALLAHIM NASİP EYLE) ama bu niyetimle (Ne yaparsam senin rızan için derken).Aklıma gelmese dahi niyetim senin rızan.SENSİN.

İnsan o kadar aciz ve ALLAH o kadar büyük merhametli ki. Tövbe konusunda ALLAH ın merhameti (Bunu anlamaktan aciziz) ve insanın ne kadar aciz olduğunu (bunu da anlamaktan aciziz) inşallah görelim.
ALLAH insana işte sana tövbe kapısı bu kapı kıyamete kadar açık, bilinçli (Bilinçli) tövbe et diyor. Burada tövbe kapısının kıyamete kadar açık olması insanın günah işlemeye meyilli olduğunu (Nefis-Şeytan-Sınavımız bu) yani aczi yetini; günah işlediğimizde tövbe etmemiz gerektiğini bu olayında kıyamete kadar yani ölene kadar süreceğini .İnsanın günah-TÖVBE zincirinde olması gerektiğini, günah işlemek zorunda değiliz yada günah işlemek üzere ayarlandık değil. () Aşağıdaki kudsi hadis yada ayet le inşallah anlaşılacak.()

Ayet mi hadis mi bilmediğimden üç bilen kişiye sordum …. kişilerden biri kudsi hadis diğer ikisi ayet dedi. .(LÜTFEN ANLAYIN LÜTFEN)
Metni yazıyorum.
Bir kavim olsa ve günah işlemese hep iyi işler yapsa hayırlar işlese ben o kavmi helak eder. Yerine günah işleyip TÖVBE eden bir kavim yaratırdım ( Bu yazdığımın sağlam delil olduğunu biliyorum ama ayet mi kudsi hadis mi olduğunu bilmiyorum bilen söylerse sevinirim .Çok aradım bulamadım.)

İnsanlar neden örnek verirler neden atasözlerine bağlarlar olayı (Bu yazdıklarım benim kendi kendim için görüşümdür diğer arkadaşları dışarıda tutarım.

Açıklama yorumu her ne kadar karşı tarafa bıraksam da bu yorum benim çizdiğim yolda olur.Yorum olur ama kısıtlı olur ama yoruma bırakırım:). Yani verdiğim örneğin yorumu belli dir .(Bir arkadaşımdan alıntı) Nasrettin hoca göle yoğurt çalar diye başlarken insanlara tebliğ edin anlatın, gölün insanın kalbi olduğunu yoğurt mayasının da İslamiyet adına her şey olduğunu anlıyorsunuz değimli … Umarım neden örnek verdiğimi anlıyorsunuzdur.:)

Örn:

[(Yaşıyoruz bu hediyeyle ve hediyemiz kirleniyor insan olduğumuzdan nefis sahibi olduğumuzdan(imtihanımız bu bizim) kirlenme oluyor)]
Balonumuz uçmuyor canlılığı yok nefesimizle onu şişiriyoruz balon şişiyor ama ilk aldığımız gibi uçmuyor Sonra balon tekrar iner inmeli inecekte .Doğa tabiat bu --aczi yet .
O balonu kendi nefesiyle üfleyip balonu uçuran nefesten nefeslerden ALLAH razı olsun .
Balonu her kez şişire bilir (balon patlak olmadıktan sonra), ama balonu uçuracak o tılsımlı nefesi ender kişilerin yapabilecek olduğunu idrakinde olan insanlarlayız acizane.

İnsanlar acizliğini bilse, düşünün (a) düşüncesine sahip olan kişilerin (b) düşüncesinde olanlardan iyi özellikleri alması gerektiğini tam tersinin de (b) düşüncesinde insanların (a) dan iyi özellikler alabileceklerini anlıya bilse :

Bir şey söyliyeyimmi benim yazımı okumuyosun. Okusaydın A- B diye düşüncelerin ……..?

Eğer okunuyorsam ki okunduğumu acz içinde anlıyorum ki hayır okunmuyorum ama okunuyorsam bu yazının devamını okumak isteyen varsa, devamını merak ediyorum derseniz ? Mail adresinizi yazarsanız devamını mailinize göndere bilirim.
Selamun aleyküm.

aleyna ve aleyküm selam forumumuza hoş geldiniz..yazınızı sonuna kadar okudum.

ilk satırlarda yazıyı okumaya çalıştım ortaya gelince sizi okumaya başladım ..(tam içimden kendimce yorum yaparken) ne kadar da çok "ama"ları var ne kadarda çok parantez içinde keşkeleri var diye..birden son satırlara geldim o da ne !! bir a ve b şıkkı..sizi a şıkkı olarak görüp kendimi b yaptım ve yazınızı ama ve parantezlerden sıyırdım almam gereken olumlu yönlere bakıyorum derkeeen devamının maile geleceğini öğrendim ve şaşırdım!!!

Devamını merak ediyorum zira sizi daha iyi okumamıza vesile olacak!!Mümkünse ben mailime değil bu yazının devamına beklerim yani asıl yazılması gereken yere..

Dua ile..

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Metni yazıyorum.

Ebu Eyyûb (R.A.) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Eğer siz hiç günah işlemese idiniz, Allah Teala hazretleri sizi helâk eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tövbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı.” (Müslim, Tövbe, 9; Tirmizî, Da’avât, 105)

Allah razı olsun güzel bir yazı HOŞGELDİNİZ!..selametle!.

dertliney

New member
Buyazıdan sonra sadece sizin mailiniz geldi.Okunmak güzel bişi harbiden .Lakin bir öğretmenin birşeyler öğretmekiçin çabalayıp sonucunda bütün bir yazı boyunca anlatılmak istenen konunun anlaşılamamsı üzer bence . Anlatmak istediğim aciz liğimde acizlikti ve çoğu yerde aciz olduğumu bişi bilmediğimi yazdım. Bununda anlaşılmasına gerek yok başlık belli acziyet..... Yok öyle bir şey . Bir yazı daha yazdım diğer yazacağımdan hariç . Bunu gönderiyim dedim gerek yok dedim anlaşılmıyacak konunun anafikri anlaşılmadığı gibide edebi olarak eleştirileceiğim .....(ilk satırlarda yazıyı okumaya çalıştım ortaya gelince sizi okumaya başladım ..(tam içimden kendimce yorum yaparken) ne kadar da çok "ama"ları var ne kadarda çok parantez içinde keşkeleri var diye..birden son satırlara geldim o da ne !! bir a ve b şıkkı..sizi a şıkkı olarak görüp kendimi b yaptım ve yazınızı ama ve parantezlerden sıyırdım almam gereken olumlu yönlere bakıyorum derkeeen devamının maile geleceğini öğrendim ve şaşırdım!!!
)))))) ve yazmnaktan vazgeçtim 1 yada 2 gün önce ACZ İÇİNDEYİM dedimki sen maile göndereceğim dedin yani szö verdin dedim ama konuyu yazmanın bir manası olduğuna inanmıyorum .BAKIN KONUNUN ANA FİKRİ ACZ İYET halen daha bişi yazmam gerekıyormu ? Lütfen ....

yýldýz

New member

Metni yazıyorum.

Örn:

Selamun aleyküm.

Aramıza Hoş geldin kardeşim. :)

Mücahid

New member
Aleyküm selam :Hoş geldiniz Foruma.Belliki bir öğretmenden öğrenecek daha çok şeyimiz var.Katılımın hayırlı olması dileğimle.Unutmadan bende okudum yazınızı sona kadar evet merakta ediyorum devamını.İnşaallah ilerleyen zamanlarda sonunu okumakta nasib olur.Sağlıcakla

hannane

New member
Buyazıdan sonra sadece sizin mailiniz geldi.Okunmak güzel bişi harbiden .Lakin bir öğretmenin birşeyler öğretmekiçin çabalayıp sonucunda bütün bir yazı boyunca anlatılmak istenen konunun anlaşılamamsı üzer bence . Anlatmak istediğim aciz liğimde acizlikti ve çoğu yerde aciz olduğumu bişi bilmediğimi yazdım. Bununda anlaşılmasına gerek yok başlık belli acziyet..... Yok öyle bir şey . Bir yazı daha yazdım diğer yazacağımdan hariç . Bunu gönderiyim dedim gerek yok dedim anlaşılmıyacak konunun anafikri anlaşılmadığı gibide edebi olarak eleştirileceiğim .....(ilk satırlarda yazıyı okumaya çalıştım ortaya gelince sizi okumaya başladım ..(tam içimden kendimce yorum yaparken) ne kadar da çok "ama"ları var ne kadarda çok parantez içinde keşkeleri var diye..birden son satırlara geldim o da ne !! bir a ve b şıkkı..sizi a şıkkı olarak görüp kendimi b yaptım ve yazınızı ama ve parantezlerden sıyırdım almam gereken olumlu yönlere bakıyorum derkeeen devamının maile geleceğini öğrendim ve şaşırdım!!!
)))))) ve yazmnaktan vazgeçtim 1 yada 2 gün önce ACZ İÇİNDEYİM dedimki sen maile göndereceğim dedin yani szö verdin dedim ama konuyu yazmanın bir manası olduğuna inanmıyorum .BAKIN KONUNUN ANA FİKRİ ACZ İYET halen daha bişi yazmam gerekıyormu ? Lütfen ... .

niyetim asla sizi eleştirmek değil..Bu haddimde olamaz sizin bulunduğunuz acziyet içindeyiz hepimiz..sadece yazdıklarım belki anlatılmak istenileni anlayamamış olmaktan belki cümlelerin karışıklığından belkide sık aralıklarla cümle sonlarını" ..."işaretleri ile açık bırakmanızdan kaynaklandı ..gerçekkten bir öğretmenin bütün çabasına rağmen karşısındakine verimli olamaması üzer kendisini.ve öğretmen hemen pes etmemeli kendi anladığı şekilde değil karşısındakinin anladığı şekilde eğitim vermeli değil mi??hem sizinde değiniz gibi İnsanlar acizliğini bilse, düşünün (a) düşüncesine sahip olan kişilerin (b) düşüncesinde olanlardan iyi özellikleri alması gerektiğini tam tersinin de (b) düşüncesinde insanların (a) dan iyi özellikler alabileceklerini anlıya bilse!!Size verilmesi gereken cevabı verememiş olmamz acziyetimzden ileri geliyor..Yazının devamını bekliyoruz ACİZCE OKUMAK İÇİN.........!.. Esasında son cümlenizde eklediğiniz gibi konunun adı acziyet başka söze hacet yok yeni paylaşımlaşımlarınızı bekliyoruz inşaallah..Dua ile..

dertliney

New member
Bismillahir Rahmanirrahim

Dinimiz telkin dinidir.zaman aşırı anlatma nasihat etmek gerekir.
Peygamber efendimiz mezarlıkları ve hasta haneleri ziyaret edin demiştir.
Hasta haneler sağlığımızın kıymetini anlamak ve de hastalara moral bakımından yardımcı olmak .
Mezarlıklara gitmeyi ise burada yatan kişinin artık bir şey yapamaz sevap yada günah işliyemez acz içinde olduğunu anlarız acizane. (Salih amel v.s hariç)günah yapıyorsun tövbe et makbul iyi olanı yapıyorsan devam et hatta (iman edenler iman edin dersek .neyte ne kadar nasıl devam edeceğimizide düşünmeliyiz bence .). Bu ziyaretleri neden bir defaya mahsus değil de, yapın demiştir.
Bence unutuyoruz. Nasıl ki kişi sevdiği anne babası öldüğünde 3 – 4 gün ağlıyor sonra unutuyor.
ALLAH ın bizlere diğer bütün nimetler gibi buda büyük bir nimet (Şükründen acizim)
[Yani göz ün şükrünü vere bilir miyim kulağın hayır . Hatta zamanınız varsa kısa bir menkıbe anlatacağım tırnak içinde “”””Adada yalnız yaşayan bir zat ALLAH ın verdiği nimetlerle yaşayıp senelerce ALLAH a ibadet ediyor.Bu zat zamanı gelip ahirete göçtüğünde.Mizanda ALLAH u teala bu kulumu şefaatimle cennete koyun diyor.Zat ALLAH ım beni amellerimle cennete koyun diyor ALAH tekrar bu kulumu merhametimle şefaatimle cennete koyun diyor o tekrar edince ilahi emirle teraziye gözün sadece görme özelliğini koyuyorlar diğer kefeye senelerce yaptığı ibadeti koyuyorlar sonuç net senelerce yapılan ibadet gözün sadece görme özelliğinden hafif gelmiş. “””””

PEYGAMBER efendimiz demiyor mu ALLAHIN ın şefaati olmadan ben bile cennete giremem .Bu kıssalar hadisler bizde bir şey canlandırması lazım……..Halen daha insanların hatalarını kişilerle olan münasebetlerini ülkeler arası siyaseti konuşuyosak halen daha anlıyamadık .AMA BAKIN BEN YANLIŞ OLABİLİRİM TAKİ BANA YAZDIKLARIN YANLIŞ DİYİP BENİ İKNA EDERSE .ozamanda aciz liğime gülerim .Aciz insan derim acziyetten bahsediyorsun ama acz içinde hata yapıyorsun…

Ama şöyle dersek şükürden acizim belki manalı olur olmazmı] Düşünelim bu ölümler bir kaç tane oluyor bunları unutamıyoruz ne oluruz .Nasıl ki insan için hiç unutamamak ne kadar kötü (Psikolojik hastalıkların çoğu unutamamaktan kaynaklanır ) ise hatırlamamak ta o denli kötü .
Şuna değinmek istiyorum Acziyetle
Namazda gel git(unutma dalgınlık dalma ) olayı olur yani insan ne kadar zorlarsa zorlasın numune insanlar hariç onların halleri başka oluyor. Fakat aynı hızla toplamamız lazım ki namaz devam etsin tad alabilelim.Dalgınlık gelgit oluyor da aman boş ver kimde dalgınlık olmuyo der de olayın üzerine gitmezsek (Kalp e bir siyah nokta konulur “manevi ”bu noktalar çoğalınca kalp kararır vede bir süre sonra manevi işlevini kaybeder ufak noktalar önemli DER BÜYÜKLERİMİZ.
Şöyle açıyım .
Bir insan namazda dalmanın olduğunu kabul etmez yok öyle bireyi kılıyorum der .Bırakın bu işleri der
Diğeri böyle bir olay var ama önemsenmemelidir . Kılar çıkarız der .
Diğeri Böyle bir olay olduğunu ve mümkün olduğunca dikkat edilmeli der.
Diğeri Bu olay var bu olay olmamalı ama olması bizim insanlığımızdan kaynaklanıyor . Bunu engelleyemeyiz ama mücadele etmeliyiz.Namazda dalgınlık yapıyoruz diye namaz kılmayacağız dersek .Hatasız gün geçiremiyoruz diye kendimizi asmalıyız . Son nefes imiz çıkıncaya kadar sınavdayız .Ama yıpranmadan..

Konu burada başlıyor.Mail im..
Ne kadar olay ne kadar hassasiyet ne yaparsak yapalım önceki mail imde yazmıştım . ALLAHA kulluk ve bu kulluğu yaparken de acziyet .acziyetimizi bilirsek bu yazdıklarımın yanlış olabileceğini düşünür arkadaşım bana gelip bunlar yanlış dediği zaman hak razı olsun anlat bana derim.Ama Nefs gibi şeytan gibi büyüklenirsem kavga çıkar insanlar birbiriyle anlaşamaz . Namaz kılan bir kişi başkasına göstermek için secdesini uzun tutar sa ..:( Bunlar hep acizlikten acziyet okumakla da bitmez )Bütün problemler acz dan acziyetimizi bilmemizden kaynaklanıyor.Her şey olumsuz olan her şeyin içine bakın aczi yet var. Son örneğimi vermek isityorum.

Acziyetimiz öyle bir safhadaki Nasıl ki nefes alıp veriyoruz ya bunun gibi farkında değiliz .Acz olayımız bu kadar benliğimize işlemiş. Biri gelipte ağabeyler ablalar biz nefes alıyoruz bunun faydaları böyledir .Oksijen olayını bize 40 dereden su getirip anlatsa 1-2 tutar bizde sonraki günlerde cenaze olayı gibi unutacağız unutmalıyız ALLAH ın bir nimeti .Bunu unutmamızın acziyetimizden kaynaklandığını . Bu acziyetin ise hava gibi solunum gibi olduğu bunu biri bize anlatsa dahi bunu anlıyamıyoruz anlasak bile unutuyoruz (Ben bile derken bile kelimesi sadece belirtmek örnekleri verenın ben olduğum halde bunu unuttuğumu hatırlamadığımı..
Dünya klasiklerinden 
Kral zevkine düşkündür .Pahalı elbiseler diktirri bunlarla hava atardı .Bir gün terzileri çağırmış vede terzilere bana çok değişik bir elbise dikindemiş değerli taşlarla olsun demiş . Para np  Demiş bunun üzerine harıl harıl çalışmışlar lakin 2 uyanık oaloyı idrak etmiş vede bu olayın üzerine gitmişler . Gün olmuş kral a elbiseleri takdim etmişler bu iki terzinin elbi,sesi garip miş .Kral giymiş vede halk ın huzuruna çıkmış herkez de dehşet nasıl bir elbise böyle diyolar .
Küçük bir çocuk çıkıyor vede kral çıplak diyor .
Savaşlar kırgınlıklar kavgalar çatışmalr hepsi ama hepsi acziyetimizi bilmediğimizden herkez acz ını bilse kimse kimseye bişi diyemez demez diyecek bişiyim yok der .Hayırlısı böyle der . Hep iyi şeyler der .Bu kadar dini sohbetler oluyor brifingler namazlar kılınıyor kerkimler okunuyor .Aynı konular dönüyor .Aynı konular dönecek dönmeli çünkü sınavımız bu acziyetimizi bilip İNŞALLAH KULLUK edeceğiz.

Bu yazdıklarım yorumdur .
Yazdıklarımda bilinçli bir hatam yoktur bilmeden bir hata yaptımsa AFFINI ALLAHTAN DİLERİM.

Bu yazdıklarımı acizliğimi okuyup halen daha ilk mail in devamı istenmez .Sanıyorum .İlk mail in devamını bulur bulmaz hemen yazacağım … Şuan pc de bir yerde ama nerde zaten onun için bu ladar uzatıyorum 

Bir kaç gü oldu yazalı kelime ve harf hatalarını düzeltmek için okumadım. Özür diliyorum benim yarumlarım zaten yanlış :)

Bu yazdıklarım ın acizliğimle süslemek istiyorum .
http://www.islamforum.net/serbest-ku...tml#post106507
Hayırlara vesile olur İnşallah.

dertliney

New member

Yazının devamı.

Olması gerektiğini nasıl ki sınavımızın aczi yet olduğunu ve tefrikanın acziyet ten ileri geldiğini ve Hz.Adem A.s in oğullarında başladığını (Yorumlarla daha öncede başlandı diye biliriz) (habil kabil [|] ilk kardeş katli, İlk insan kanının akıtılması, İlk insanın toprağa gömülmesi [|] v.s ) Burada başladı ve de kıyamete kadar sürecek sınav… Aczi yet dikkat edin hep öyle başlıyor. ACZ iyet.

(İnsanın fıtrat gereği noksan olduğunu ve de yardımlaşmanın olması gerektiğini ... (Komşu komşunun külüne muhtaçtır...) İnşallah komşu komşu yardımlaşmalı anlamı yosunuz… Korkuyorum
Bu fikir alış verişinin olmamasının acz içinde olmaktan nefs taşımaktan kaynaklandığını acizane anlıya bilse.m.k k .. Bakın bişiler ima etmeye çalışıyorum . Bildiğimi zannediyorum bir bildiğimi zannettiğimden zan dan 2. si de direk söyleyemiyorum ima ediyorum acz değilmi bu, bu yazdıklarım.Bunlar bile acz aciz olduğumu yazdım. Bu bile acz insan kendinin acz içinde olduğunu dermi bu bile acz, acz in benim için kötü veya iyi olduğunu nerden biliyorum.:)Ne diyim.

Nefis ALLAH A isyan etti büyüklendi Büyüklük nefis tendir :) .ALLAH şeytana H.z Adem’e secde et dedi.Gururlandı büyüklendi ben ateş o toprak dedi ALLAH IN EMRİNE İTİRAZ ETTİ.
Kıyamete kadar izin istedi :) Acizliklerinden yaptılar bu olayları Aciz likten bence (acizim) bu 2 aciz i biz aciz insanlara acizliğimizi anlamamız ve de sınavımızın.(BAK acizliğim bana neler yazdırıyor sınavdan bahsediyorum kim den duydum nasıl böyle kesin konuşuyorum …¿…)
KULLUĞU yaparken de aciz olduğumuzu ( Ben şu kadar namaz kılıyorum zikrim şu böyle bir şey duyuldu mu duydunuz mu ?

Bu kadar aciz kelimesi geçmiyordu yazımda lakin yazdıkça yazılarımın acizane yanlış olabileceğinden korktum (Kelimelere dikkat eder misiniz YANLIŞ OLABİLECEĞİNDEN yani doğrular he ) bunun için bu kadar çok aciz kelimesi var.. Bilmiyorum ne olacak .İnşallah formdan atılmam :)

Şüphesiz ki bu yazdıklarım KURAN-ı kerimden ayetler değil . Şüphesiz ki bu yazdıklarım acz içinde yazılmış yazılar. Ama bakmasını bilen için değil Explorer daki adres kısmında yazan islamformu yazısına değil simge durumun daki exp kısayol tuşuna değil beklide kapalı pc ye bakıp hoş şeyler çıkarabilecek insanlar vardır.
( EY iman edenler İman edin …) Gören göz değil Kalp dir .
ALLAHIM Bizi iyi kullarından eyle ve de onun sevdiği kullarıyla birlikte eyle.
Sonunu toparlayamıyorum NEYDEN...? artık o kelimeyi yazmıyorum .

a l p e r

New member
yüreğinize sağlık...

nefsimden midir nedir bilemedim ben de bu acziyete katılmak istedim ondan araya girip "yüreğinize sağlık" dedim. Yoksa ben dedim diye sağlık olacağı falan yok. İyi niyet diyelim, yalandan da olsa niyet gösterelim, belki olur iyi... neyse...

dertliney

New member

Arkadaşlar yazıda bir süpriz var .Ciddi yım bak :). Okunmıyacağını biliyorum araba verecem desem yine okunmıyacak çünki araba vereceğim hediyem var yazısını öyle bir geçeceksiniz ki tahmın edıyorum.

Yönetici arkadaşlar İNŞALLAH beni atmazlar.Nedenmi biliyosunuz copy+paste yapa bildiğim kadar konuya paste yapacağım 10 taneyle
Felan başlıyacağım öyle devam etmeyi düşünüyorum .... Eğer dersenizki Bişidemem o zaman ...
YAzıyorum ama niye neden vede amacım ne onu bilmiyorum hatta bu yazdıklarımın anlaşılmıyacağınıda hatta
ne yazıkkı anlaşılmıyacağını bilmiyorum zannedıyorum . Hatta komik olan ne biliyomusun belki anlaşılacak ama sayfa kapandiği zaman hemen unutlacak
Belki de son yazdıklarımı hatta tümünü üste yazdıklarımı yani ne diyo bu meczup (ALLAH SENDEN RAZI OLSUN derim meczup olmak herkeze nasip olmaz )
Hatta bu yazıyı okuduktan sonra du bakıyım diye bilirsin . İNŞALLAH bu cümleleri okuduktan sonra aşağıdaki ayetleri dikkatli okumak için değil
ayetleri anlamaya çalışmak için çabalarız. Bu konuda yani çabalamak uğraşmak vb kelimeler için bir yazı yazacağım.ANLAŞILMIYACAĞINI HATTA ANLASAK BİLE
:) Anlaşılmak konusuna örnek peygamber efendimiz (s.a.v <---- yazmasaydım aklın agelecekmiydi doğru söyle ) Benim gibi namaz kılmaya çalışın . Bakın aynısını yapın demiyor..

-----

UYANNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNn.

Yukarıda kaç tane n yazdığınımı sayıyosanız yanılıyosunuz . çünkü ben n değil N yazdım.Neyse sen n leri say harbiden .
Yorulmazsın :)

(teşbih diye bir bölüm açmaya çalıştım ACİZANE Hak razı olsun .)

yukarıya ne yazarsam yazıyım uyan kalk yat ne yazarsam ama yazıyım .O arkadaş ne yazıkkı n sayıyor hala .ve bu cümlelerden sonra da ne yazarsam yazıyım yukarıdaki
Cümlenin başına gelen olay şimdiden sonra yazılanların başına gelecek UNUTLACAK harbiden :)

Bir örnek veriliyor .. Şu (Kısa yazmaya çalışıyorum çünki uzun olduğunda ben okuyamıyorum ...Belkide ana konu budur .ALEMLERİN RABBİ EN DOĞRUYU BİLİR..

Erkek olanlar için :) Askerdesin vede annen veya baban veya en değerli ark ından sana mektup geliyor .Ne kadar dayana bilirsin
Bu mektubu açmamaya açıp okumamaya (Bilinen bir örn ti )

Bayan olanlar için : Lİse den kız ark ınız size mektup yazmış ve ya formdan ark ınız size mail yazmış veya yazacaktı ne kadar dura bilirsiniz Pc yi açmaya yada maili.

Ben söyliyim ben duramıyorum harbiden hemen açmak istiyorum .

PEKİ AŞAĞIDAKİ AYETLERİ GÖNDEREN RABBİMİN MEKTUBUNU (KURAN-I KERİM İ NEDEN AÇ MIYORSUN )yaw hala n sayan var neden bilmiyorum.
halen daha n sayan var .

AYETLER İNŞALLAH ..

Nur 46. ayette : Yemin olsunki açık açık beyan eden ayetler indirdik ve ALLAH dilediği kimseyi dos doğru bir yola iletir.

Sad 29. ayette : Bu bir kitaptır ki onu sana indirdik mübarektir. Ayetlerini düşünsünler ve akıl sahip leri ibret alsınlar diye.

Enbiya 10. ayette : Yemin olsunki size bir kitap indirdik ki sizin şerefiniz onda dır. Hala akıllıca düşünmezmisiniz .

Nisa 174. ayette : Ey insanlar Muhakkak size rabbiniz den bir delil geldi ve sizlere bir apacık nur indirdik..

N leri pardon kafan karışacak arkadaşım ( n ) leri sayan diyeyim Nisa 174 deki nur u arama bence ...Bakman gerekn ilk yere
Kabirde bakarsın .

ALLAHULALEM : Hasan basri hazretlerine biri sormuş hocam demiş yer üstünde ne var demiş eyvah demiş yer altında ne var demiş eyvah demiş (Bu yazının birde maddi olan kısmı var evler felan)

İNŞALLAH BANA gülüyosunuz inşallah o kadar istiyorum ki .HArbiden istiyorum .( YUKARIDAKİ KISSAYI TAM OLARAK BİLEN KİŞİYE BENİM YAKIN İLDEYSE BİR HEDİYE ALACAĞIM ...SON CÜMLEMİ OKUYUPTA BİR ŞEKİLDE FORMA ULAŞTIRANA KISSA DEĞİL
SADECE OKUMASI BENİM İÇİN KAFİ SADECE ŞU BU YAZDIKLARINI OKUDUM DİYECEK YAKINIMDA BİR YERDE İSE ONA HEDİYE ALACAĞIM AM MENDİL AMA ÇIKOLATA .bUNU HER KONUYA YAPIŞTIRACAĞIMI SÖYLEMİŞTİM
nasıp olursa lakin kimse bişi yazmıyacak.Nedenini neden bu yazıyı yazdığımı (esteğfırullah) bilmediğim gibi nedeninide bilmiyorum.

arkadaşım gül kahkahayla gül lütfen gül lütfen yaw gül (Gülme komşuna gelir başına FORMUMUZA HOŞ GELDİN :)) . kISA YAZACAKTIM hakkınızı hella edin. İNŞALLAH atılmam.

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
S.a. Dertliney sanırım çok dertlisin

Dertten bize NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN saydırıyorsun.

Arayada bir kaç kıssa ve ayet,

Oldu güzel bir yaklaşım,

Pek sempatik gördüm seni :D

dertliney

New member
Acziyet ----Gaflete küçük bir bakış ...

Acziyet ----Gaflete küçük bir bakış ...

1Bismillahirrahmanirrahim
Öyle acziyet içindeyim ki.

Alt kısımda yazılan metinde doğrular,hoş kelimler ALLAH katından.. Faydasız boş yazılar ise nefsimden.
Şimdi yazıyım dedim ki okumayı sevmeyen kişi yazının sonunu getiremeden yazının asıl amacının şimdi yazmakta olduğum kelime grupları ve de hemen alt tarafta yazan 3 lükte gizlidir ..Bunu anlıyamadan kapamasın pencereyi. Benim bu yazı için yorumum öyle … Ama bana sorarsan değişik bir yazı öyle bulmaca felan yok yani… Bir oku da yorumunu alalım ..(¿ ¿)
0 ?
Külli şeyler halugundur
Kul eliyle işlenir …
Bilmeyen onları Kul yaptı zanneder.

Yok bu sefer hediye mediye yok  Harbiden diyorum (geçen yazılarımdan birinde hediye vereceğim yazmıştım ) kimselerde bir şey demedi istiyorum diye felan … Okunmuyorum biliyorum .
-------------------------------------o--------------------------------------
Nasıl ki cemrelerle dünyaya yeniden hayat yüklüyor ALLAH , o cemre zamanları da .İnsana enerjiler gönderiyor..Aynı cemreler nasıl toprağı yırtarcasına dünya’ya ALLAH tan gelen enerjiyi, nimet olarak insana veriyor ise. İnsanda ALLAH ın Cemre zamanı doğaya verdiği yeni hayat gibi insana verdiği o enerjiyi bahar mevsiminden yaz mevsimine çıkarabiliyor yada dayanamıyor .( Dayanamıyor kelimesini açabilirim… açıklanması istenirse açıklarım)

İnsana bu enerjiyi iyi kullan kışa hazırlık yap(((ahiret e))) bu enerjiyide soracağım diyor.Hasat ın kuvvetli olsun diye ekip biçiyorsun . ALLAH’ın sana bu enerjiyle neden boş konuştun Cırcır böceği gibi . Boş fetvalar vermemeli boş konuş mamalı.ALLAH bu enerjiyle kalbimizde olan pis bitkileri kirli düşünceleri atmalıyız ki hasadımız iyi olsun temiz olsun. Hayat her kez için yeniden başlıyor …..

Bağlantısı 8. metin belgesinde

8.metin belgesi.:)

Geçiş dönemleri hep sıkıntılı olmuştur hepsi . Bir tane bana geçiş dönemi olup ta; Bir olaydan başka bir olaya geçiş [Bir arabadan eskisinden yenisine geçiş te . Bekarlıktan evliliğe, Evlilikten bekarlığa (ALLAH korusun) Eski evden yeni eve geçişte ]. ... v.s

Şunu düşün dünüz mü hiç, biz de geçiş dönemindeyiz . Nasıl ki bir evden diğer bir eve geçerken eşyaları toplamada. Diğer eve getirmede taşımada kolileri açmada yerleştirmede nasıl sıkıntılı ise . RUHLAR aleminden DÜNYAya gelip AHİRETE e yani ebedi hayata geçişte . (Sizce bu geçiş değil midir).Sizce bu sıkıntılı olmıyacak mı olmaz mı ? Dünyaya yeni gelen sağlıklı bebek ağlamaz mı. Sağlıklı olduğu ağladığından anlaşılmaz mı ?:) traji komik değilmi .ALLAH ın hikmeti.

[[[[[ < --- Bu yazıyı daha önceden yazmıştım şimdi siteye yazıyım dedim. Hatalara falan bakıyorum ama bu son cümleyi bebek in ağlaması bunu neden yazmıştım hatırlamıyorum anlıya bilenin bilgilerine ]]]:]]]

Geçiş dönemleri sıkıntılı olur dedik olduğunu da bir kaç örnekle belirttim.bu yüzdendir belki insanların hep
sıkıntı çekmesi belki de buda sebeplerden biridir diğeri insanın noksanlığıdır ACİZLİĞİ dir .Nefs tir .
Bence en büyük olan acizliktir .İnsan dünyanın GEÇİŞ yeri olduğunu ebedi yerimizin ahiret olduğunu bilipte olan olayların hep sınav olduğunu geçiş dönemlerinin sıkıntılı olduğunu ve bunların diğer yazılarımda hastalık sıkıntı VB , bunların insan için birer nimet birer sınav olduğunu bilmek lazım.

Bilmem ki……

Metni okurken şunu da ilave etmek istiyorum.. Kimse mahvolduk ne yapacağız ne büyük bir sınavdayız . Para yok asrın hastalığı stres, depresyon, para yok iş yok.
SAKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN sakın lütfen böyle cümleler çıkmasın sakın söylemeyin lütfen .SAHABE EEEEEEEE annesi kardeşi babası dayısı yanlarında öldürüldüler (eziyetle cefa ile işkence ile).. ANAM BABAM SANA FEDA OLSUN deyip te müşrik olan babasını öldüren müşrik olan akrabalarına kılış çeken ----- ANNEMDEN BABAM DAN ÇOK SEVİYORUM DİYİNCEYE KADAR HAYIR ÖMER OLMADI DEMEDİMİ PEYGAMBERİMİZ . KAÇ SENE MİDESİNE TAŞ BAĞLADI BUNLARI BİLİPTE HALEN DAHA UYANMADIYsammmmm HALEN DAHA ÇİZGİMİ ÇİZEMEDİYSEM DÜNYAYA NİÇİN GELDİM BİLMİYOSAM bilinki bilmenizi istiyorum bana bolca dua edin garip biri diye dua edin aciz biri diye dua edin acziyetinin arkasında saklanan aciz liğini ney e dert sıfatını katıpta dolaşan aciz e dua inşallah …..ama sınavım büyük demeyin SAKIIIIIIN. LÜTFen….

Bir büyüğümüz …
Eğer yaptığınız ibadetten hayırlardan vb olaylardan tad almıyorsanız GAFLETTESİNİZ .Bu gafletin giderilmesi için yediğinize İçtiğinize dikkat edin . --- (Tam metin değil öyle kaldı aklımda mana bu ama )

Belki hemen üst kısımda yazdığım yazının ihteviyat ını daha önce biliyordunuz belki şimdi okudunuz ve İNŞALLAH anladınız. Eğer şimdi okuduysanız yani şuan haberiniz olduysa ACİZLİĞİNİZE bakmalısınız . Bu olaydan haberiniz oldu da değişme olmadı o zaman da GEFLETTESİNİZ.Yazıyı okudunuz olayı anladınız ama günlük hayatınızı adapte edemediniz edipte tad alamadınız gaflettesiniz ..

Acizlikten bahsettim birkaç yazıda … Boyut değişiyor biraz bence . Kişi bir şeyler öğrenir namazın farzlarını Kuran’ ı kerim okumayı tecvidi öğrene bilir. Bu onun acizliğini kaldırır ama bunlarla nasıl iman eder namazda bunları nasıl uygulayacak bunu bilemez yada uygular istenilen tadı alamaz .Yada yapar ama bilmeden yapar namaz kılar ama zevk alamaz v.s

Acizlikten yazıyordum forum a . Bazen aklıma takılıyordu neden aklıma gelmiyordu aczi yet hani demiştim a partisi b den b de adan ne oldu şimdi onlar nereye gitti .GAFLET diyor büyüğümüz .

Serhan Eðeryýlmaz

New member
merhaba dertliney adlı isimini bilmediğim kardeş,diyorsun ki aciziz,hiç bir türlü mükemmel bir hayatımız olamaz,evet Allah'tan başka bütün varlıklar acizdir,çünkü onları yoktan var eden eşi,benzeri ve ortağı bulunmayan Allah vardır,Kuran-ı Kerim'de Allah buyuruyor :''Allah'ın gücü herşeye yeter.'' yani yaratılanları her zaman lutufu,rızkı ve nimeti ile devamlı olarak yaşatabilecek Allah var,kul istediği zaman duasını kabul etmesinin inanıldığı Allah var,Allah'tan başka herşey acizdir,insanda var olan acizlik insanı günaha ve yapılan işlerin tam yapılmaya ve yapılamayabilmesini ortaya çıkarır bu durumda Allah'ın kendisine dua nasip ettiği kulda Allah'a dua eder aciz olduğunu ve Allah'tan başka acizliğini gideremeyecek olduğunun idrakına vararak öyle dua eder Allah'a Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Dua edene rahmet kapıları açılmıştır.'' bir başka hadis-i şerifinde Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Her insan hata eder,hata edenlerin en hayırlısı tevbe edenlerdir.'' diğer bir hadis-i Şerifte Resululah buyuruyor :''Tevbe,pişmanlıktır.'' yaptığın yanlıştan sonra pişman oldu isen Tevbe etmen de mümkün oluyor,sen seni yaratan Allah'tan yardım iste Dua et.Allah Kuran-ı Kerim'de buyuruyor :''Dua edin, vereyim.'' o zaman aciz olan aciz olmayandan istesin hem aciz olmayan Allah merhametli ve kuluna kendisine merhametli olan annesinden daha da merhametli olup acıyan ve onu ateşe atmak istemeyen Allah kuluna rahmet vermek ister.Allah'a şükürler olsun,insanlara verdiği nimetin hesabını kimse tutamaz kendisinden başka,işte bu yüzden Allah Teala Hazretleri birdir,kainatın Rabbi olan Allah'a hamd olsun.

dertliney

New member
Öyle acziyet içindeyim ki.

Acziyetimizle başladım acziyetımle devam ettim: formdan bir arkadaş, yazıyı yazarken acaba ne düşündün niyetin neydi dedi. Bende nefsimle o kadar iç içeyim ki (yizki) buna ben cevap veremedim. Ama görünürde neden yazdığımı yazdım . Bu yazdığımda yazılarımın devamı niteliğindedir. Yukarıda kurduğumuz cümlelerde aklımıza gelmesini istediğim bir şey var oda nefisle Ne kadar yakın olduğumuz .

Ayeti kelimede siz onları sağlam kale duvarları gibi zannedersiniz ama onlar içleri boş kütükler gibi dirler.Zamanında Rusya böyleydi korku veriyordu ismi, ama ne oldu boş kütük çıktı şimdi nin süper güçleri de böyle onlarda fos çıkacak..

Uzakları aramayın biz kendi içimizde de öyleyiz .Nasıl mı . Biri gördüğü zaman nasılsın iyiyim HATTA ÇOK ŞÜKÜR felan ama o kişi gidince o kişi gelmeden önceki duruma geri dönüyoruz o da ne biliyor musunuz…savaş hali, içimiz kan ağlıyor neden mı ?

Bir söz var mektubattan----- Dost istersen ALLAH yeter Evet o dost ise her şey dost tur. Biz eğer ALLAH ı dost edine bildiysek her şeyinde dost olacağından bahsediyor Mektubattaki söz.

Biz ALLAH I dost edinemedik edinseydik her şey dost olurdu..(Yorumdur)-)-)-) ALLAH bize Acziyetimizi unutturmamak için 2 varlık verdi biri besmeleyle başımızdan çıkıp giden lanetlenmiş, diğeri de bizim en büyük sınavımız olan nefis .ALLAH IN bize bahşettiği RUH (Sana ruh hakkında soru sorarlar. De ki: Ruh, Rabbimin emrindendir. Size ancak az bir bilgi verilmiştir." (Isra Suresi 85)).İkisini bir biriyle barışık yaptık mı (nefis – ruh) el ele verdiler mi ki nefis in mertebelerini bilirisiniz hep ruhla iç içe olup yükselmiştir nefis.Ama biz bu ikiliyi barıştırama dığımız dan onları birlikte ibadet ettirmediğimizden boş kütük dedik ya öyleyiz dışarıdan bakıldığında kelli felli gözüküyoruz ama içten kurt bizi delik deşik etmiş.

(NEFS İLE RUH U DOST ETTİRENLERDEN DERS ALMADIĞIMIZDAN) “Benim içimde kan ağlıyor” İçimiz kan ağlıyor etrafta boş kütük sayıyoruz . Hele de buluyorsak o zaman işimiz iş .

Bir şey yazmak okadar zor ki hele de bir şey bilmeden yazıyorsan hele de bir şeyler anlatmak yanlışsız bir şeyler anlatmak okadar zorki anlatamıyorum . Ama ALLAH ın izni büyüklerin dualarıyla bir şeyler oluyor ve de sen yazmadan ONLAR YAZIYORLAR.

IslamForum - Ne Olursan Ol Gel

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hoş geldin Kardeşim dertliney

Umarım güzellikler bulursun, niyetler öyle ya... İnşallah en azından onları bulmada Rabbim acziyetleri kaldırır...

dertliney

New member
Acziyet1

Acziyet1

Günlerdir düşünüyorum. Neden bir olayın ardından düşünerek aldığım hayati kararları , hemen o kararların ardından unutuyorum neden, ne yapmalıyım nasıl yapmalıyımkı aldığım hayati kararları hatırlamalıyım .Ve o an geldiğinde kendiliğinden uygulamalıyım.

Acaba sağ serçe parmağıma yüzük taksam? (onu denedim hatta bir hastalık oldu 2 ayda bir yüzük almaya başladım ) hatırlatmaktan çıkıp zevk haline geldi yüzük takma ; o yüzüğün taşı küçük bu yüzük büyük olmadı .Yüzük işinden vaz geçtim.

Bir gün yolda bir cemaate mensup bayan gördüm evet dedim: bende bu cemaattekilerin yaptığı gibi üst başımda değişiklik yaparak yada cemaattekiler gibi sakal bıraksam. Yeri geldiğinde bana hatırlatması gereken şeyleri hatırlatır mı. Sonra düşündüm ki sakal bırakmak cübbe giymek belki tam manasıyla bir hatırlatma olmayacak, sadece bazı konularda bana yardımcı olacak bu yüzden sakal ve de cübbe işinden de vazgeçtim…..(hak olan tüm cemaatlere saygılıyım)

Sonra dedim ki belki de (belki de değil, öyle ) ALLAH ın bir lütfü bu unutkanlık dedim. Sonra ayeti kelimede geçen “”Akıl sahipleri düşünmez mısınız”” . Aklıma gelince Hem hatırlamanın hem de düşünmenin bence olması gerektiği kanısına vardım).Nasıl ki acziyet konusundaki kutsi hadis te olduğu gibi []Alintı[]günah işleyip tekrar tövbe eden bir kavim yaratırdım .Hatırlamanın da
günah-tövbe ilişkisi gibi olduğunun kanısına vardım .

Peki ne yapmalı hatırlamayı nasıl hatırlamalıyız . Defalarca duyduk (Peygamber efendimiz günde 70 küsur tövbe istiğfar ediyor ) Soruyorum şimdi kim hatırlıyor ve de kim 70 i bırakın10 defa tövbe ediyor . Bir şeyin bize hatırlama olayını HATIRLATMASI lazım. Benim bildiklerimi bilseniz az güler çok ağlarsınız kim hatırlıyor ….. nasıl hatırlayacağız . Şunu da unutmadan yazmak istiyorum Dinimiz telkin dinidir neden hiç düşündünüz mü. ¿

Bir hoca dedi : fıkhı konuları unutmamak için yaşamak lazım dedi. Abdestin farzları namazın farzları unutmak istemiyorsak bunları YAŞAMAK lazım .
Evet dedim ve de parmağımı kaldırdım . Dedim ki buldum :) Hatırlamak istiyorsak YAŞAMAK lazım . Nasıl mı ?

Ebeveynlere düşüyor bu yaşama olayı hatırlama olayı .Nasıl mı bir örnekle açıklıyım ; Bize çocukken öğretmediler mi ayakkabıda ilkin sağı sonra solu giyinin,yemeği sağ elle yemek yemeyi .Hatta dişleri fırçalamayı öğrettiler neden bize alışkanlık olsun diye değil mi .Hani derler ya AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR. Ebeveynler bize bu yaşlarda öğretmeleri gerekiyor.

Eğer bu bizde alışkanlık olursa o zaman hatırlamak yerine acaba nasıldı demek gerekmiyor .Onu yaşıyoruz Abdest alırken Dirseğimiz den 4 parmak üst tarafına kadar yıkamamız gerektiğini hatırlamıyoruz çünkü onu yaşıyoruz .

Düşünün lütfen .Nasıl dişlerimizi fırçalamamız gerektiği konusunda alışkanlığımız var ise aynı şekilde namaz kılarken huşu içinde kılmaya alışırsak namazdan sonra ALLAH !! yavaş ve de tane tane okuyarak kılacaktım yine unuttum demeyiz. Hızlı kılmaya çalışsak bile kılamayacağız. neden mı? Huşu içinde kılmayı yaşamak kıvamına getirdik namaza durunca hatırlamamız gerekmiyor o iş o olay bizim alışkanlığımız oldu o olayı yaşıyoruz . Aksini yapmak bize zor gelecek dişlerimizi fırçalamadan yatmak gibi.

Bu yazıyı neden yazdım biri bana hatırlatırmı.
Varmı yazıyı okuyan. Dikkat et okuyan dıyorum :) Sen halen daha okuduğunu zannedıyosun :)

dertliney

New member

Cevizin kabuğuna takılıp özünü tatmayan cevizin sadece kabuktan oluştuğunu düşünür.

Üst Alt