Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Abdest hakkında

ohtar

New member
merhaba, mazur görür iseniz bir şey danışmak niyetindeyim, vücudum el vermediği için heryerde ayaklarımı yıkayamıyorum, mecbûren de misafirlikte yatıya kalmak icâb edebiliyor, geri kalan abdestimi alıp ta ayaklarımı mesh etsem olur mu, ne ile meshetsem daha kolay ulaşılır, bu arada belirtmek isterim bir ayağımın sadece belirli kısımlarına uzanabiliyorum. selâm ve dua ile.

ohtar

New member
bilip te bir yardım edecek kul görmedi galiba, belki mu mesajla üste çıkar bir kez daha görünür olur, yukarı taşıyıp ta görenler tekrar gördülerse vaktinizi aldım hakkınızı helal edin.

sýyah_

New member
Ben gördüm kardeş, vaktimiz helal olsun faydamız olursa ALLAH razı olsun. Abdestin farzları vardır. abdest alırken bunları yerine getirmek zorundadır her müslüman. Sizin mazeretiniz sağlık ile ilgili ise eğer. Bizim dinimiz kolaylık, akıl ve ihlas dinidir. Bizim dinimizde kolaylık vardır. Eğer özürlü iseniz ALLAH (c.c) kimseyi yapamadıklarından dolayı sorumlu tutmaz. Özürlü değilseniz veya mest yapmak istiyorsanız eğer size iki örnek vereyim: ben bir ara sakalımı uzatmıştım uzun sakalınız varsa ve ne kadar yıkarsanız yıkayınca kuru bir tel kalıyorsa, sakalınızdan namaz kılarken sular namaz boyunca akıyorsa o zaman sakalımı mest edebileceğimi bana birisi söylemişti ama ben sakalımı kesmeyi daha uygun buldum. Ancak herşeyde ölçülü olmak gerek, sakalınızı uzatmaktan tutun her konuda aşırısını uygun görmüyorum. Eğer bir engeliniz yoksa ALLAH (c.c) mest giymeden doğrudan abdest almanız daha uygundur. Ne kadar ALLAH için niyet ederseniz o kadar ALLAH'a yaklaşırsınız. Ben kendimden ikinci bir örnek vereyim ben işin kolayına kaçmak demiyorum ama mest etmek konusunda genelde mest giyen yaşlıları görüyorum. Benim babamda mest giyer, namazını kılarkende oturarak kılabilir. Kendime yakıştırmıyorum ben mest giymeyi ama ben bir abest ile bazen 3 vakit namazımı kılıyorum. şunu unutmayın kalbinizdeki niyetinizi ALLAH sizden daya iyi bilmektedir. Ona göre niyet ve ibadet ediniz.

ohtar

New member
saol kardeşim Allah razı olsun cevabın ve vaktin için, yalnız özürüm fiziksel olduğu için lavaboya kaldıramıyorum bacağımı, duşa uzatıp uzaktan su tutarak yıkayabiliyorum, şimdi misafirlikte de çekiniyorum açıkçası bir küvetinizi kullanabilir miyim demeye 5 vakit ve birkaç gün kalınca olmuyor, soruyu da yanlış sormuşum kusura bakmayın, teyemmüm yerine mest demişim, doğrusu şu normal ebdestimi alıp sadece ayaklarımı teyemmüm etsem ulaşabildiğim kadarı ile, bu olabilir mi, bir de teyemmüm için temiz taş nerden bulurum ya da başka ne kullanabilirim? selam ve dua ile.

Selim

New member
Normalde çıplak ayağa mesh olmaz, lakin özürlülük durumunda mesh yapılması yıkanmış hükmündedir. Su var iken teyemmüm geçersizdir. Ayağınızı ulaşabildiğiniz yerlere kadar yıkayabiliyorsanız ulaştığınız yerleri yıkayın.

Siyah kardeşimizde sizde İnşaallah en kısa zamanda sakalınızı tekrar bırakmayı Rabbim nasip eylesin. Bıyıkları kısaltıp, sakalları uzatmak fıtrattandır, yani yaratılıştandır, bu söylediğim sahih hadistir.
Hanefi hanbeli maliki mezhebine göre sakalı kökünden kesmek haramdır, şafii mezhebine göre tahrimen mekruhtur yani harama yakındır.
Mahmud Efendi Hazretlerimizin hocası Ali Haydar Efendi (k.s.) "Erkeğin sakalını kökünden kesmesi, livata yapması kadar günahtır." buyurmuştur.

sýyah_

New member
Temiz taş diye devlet demiryollarındaki beyaz mermer taşlardan, veya haram olabileceği ihtimal olan her hangi birinin tarlasından taş ile olmaz. Esas temizlik imandır. Sonra taşın üzerinde bir pislik yokmu varmı dikkat etmek gerekir. Benim büyüklerim tuğla kullanılması uygundur derdi.

ohtar

New member
teşekkür ederim yardımlarınız için, hakkınızı helal edin.

Üst Alt