Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ABD 'de Bilim ve ateizm oranları

darth vader

New member
Amerikali Bilim Adamları Ve Tanri Kavrami
Edward J. Larson*, Larry Witham**

Amerikali bilim adamlari arasinda, dini inanclar, yuzyilin basindan beri tartisma konusu. Son arastirmalarimiz onde gelen doga bilimcilerinin neredeyse tumunun Tanri'ya inanmadigini ortaya koydu.

Bu konudaki arastirmalar, 1914 yilinda ABD'li psikolog James H. Leuba ile basladi. Leuba gelisguzel secilmis 1000 Amerikali bilim adamindan % 8'inin inancsiz ya da suphe sahibi oldugunu belirledi. Bu sayi onde gelen 400 bilim adami goz onune alindiginda % 0'e ulasmaktaydi (!). Ayni arastirmayi 20 yil sonra tekrarladiginda ise, bu oranlarin sirasiyla 67 ve 85'e vardigini gozlemledi (2).

1996 yilinda Leuba'nin 1914 yilindaki arastirmasini tekrar ettik ve Nature dergisinde sonuclarimizi yayinladik (3). 1914 yilina gore az bir farkla. Amerikali bilim adamlarinin % 0.'si supheli ya da inancsizdi. Bu yil, Leuba'ninki gibi onde gelen bilimciler arasinda yaptigimiz anketsonuclari, inanclilarin oraninin % 4'lere dustugunu ortaya cikardi.

Leuba bu yuksek orandaki inancsizlik ve supheyi, bilim adamlarinin yuksek duzeydeki bilgi, kavrama ve deneyimine baglamistir (*). Oxford Universitesi bilim adamlarindan Peter Atkins , 1996 yili anketimiz sirasinda "Bilim adami olup ayni zamanda dini inanclara da sahip olabilirsiniz.

Ancak ben de kelimenin en derin anlamiyla bilim adami olmaniz olanaksizdir. Zira bize yabanci pek cok bilgi kategorisi bulunuyor" diyerek gorusunu belirtti (4). Benzeri yorumlar, bizi Leuba'nin normal bilimciler ile onde gelenler arasinda gerceklestirdigi ikinci arastirmasini tekrarlamaya yoneltti.

Bilim dallarinda durum Onde gelen bilimciler grubumuzu Ulusal Bilim Akademisi (NAS) uyesi bilim adamlari arasindan sectik. Anketimize gore neredeyse tumu Tanri'ya inancsizdi. NAS biyologlari arasinda Tanri'ya ve olumsuzluge karsi inancsizlik oranlari % 5. ve % 9. iken, NAS fizikcileri arasinda bu oran % 9. ve % 6.'e ulasmaktaydi. Geri kalanlarin cogu ise her iki konuya da supheyle bakmaktaydilar.

Inananlar ise azdi. Inancin en yuksek oldugu grup ise matematikciler oldu (Tanri'ya inanc % 4., olumsuzluge inanc % 5.). En dusuk inanc orani Biyologlar arasinda gozlenirken (Tanri'ya 5.5 ve olumsuzluge % .), fizikciler ve astronomlarinki biraz daha yuksek cikti (% . ve % .). 1924, 1933 ve 1998 anketlerinin karsilastirilmasina iliskin figurler Tablo 1 'de yer aliyor.

Leuba genel anketi icin onemli bilimcileri, Amerikan Bilim Adamlari'nin (AMS) listesinden secmisti. Kendisinin zamaninda bu yayin en onde gelen bilimcileri belirlemekteydi (1,2). AMS artik bu tur bir belirleme yapmadigindan biz, onde gelen bilimcileri NAS'tan sectik. Bizim yontemimizin Leuba'ninkinden daha seckin bir grup olusturmasi, inanc oranindaki dusuklugu aciklayici olabilir. 1914 anketi icin Leuba sorularini, 400 onemli AMS bilimcisine postaladi. Burada, "kisisel olumsuzluk" ve "insanoglu ile entelektuel ve sicak bir iliski icinde olan bir Tanri'ya" inanip inanmadiklari soruluyordu. Anketi dolduranin, her soru icin inanma, inanmama ya da suphe seceneklerinden birini isaretlemesi beklenmekteydi (1). Bizim anketimiz de ayni sorulari kapsamistir.

Leuba 1914 anketini 400 biyolog, fizikci, matematikci ve astronoma yollamistir (1). NAS uyelerinin azligi nedeniyle biz anketimizi bu dallardaki 517 NAS uyesinin tumune yolladik. Leuba 1914'te % 0 oraninda ve 1933'te % 5 oraninda yanit almisken, bizim anketimize 1996'da % 0 oraninda ve NAS uyelerinden de % 0 oraninda yanit geldi (1,2).

Biz bulgularimizi derlerken NAS, ABD'de bilim dunyasi ile tutucu Hiristiyanlar arasinda bitmeyen bir surtusme konusu olan evrim kuraminin, devlet okullarinda ogretilmesini tesvik eden bir kitapcik yayinladi. Kitapcikta "Tanri'nin var olup olmamasinda bilim tarafsizdir" denilmektedir (5). NAS Baskani Bruce Albert, "Bu akademide pek cok degerli bilim adami dini inanclara sahip oldugu kadar, evrim kuramina da inanir ve cogu da biyologdur" demekteyse de bizim bulgularimiz aksini soyluyor.

(*) Department of History, University of Georgia, Athens, Georgia 30602-6012 USA

(**) 3816 Lansdale Court, Burtonsville,Maryland 20866 USA

Referanslar:

1- Leuba, J. H. The Belief'in God am Immortality: A Psychological Anthropological and Statistical Study (Sherman, French & Co., Boston, 1916).Links

2- Leuba, J. H. Harper's Magazine 169,2691-300 (1934). Links

3- Larson, E. J. & Witham, L. Nature 386,435-436 (1997). Links

4- Highfield, R. The Dailiy Telegraph 3 April, p.4 (1997). Links

5- National Academy of Sciences Teaching About Evolution and the Nature of Science (Natl Acad. Press, Washington DC, 1998).

Links

TABLO1: Bilim Adamlarinin Arastirma Sorularina Verdikleri Bazı Yanitlar (%)

tanrıya inanç(%)
1914- 27,7
1933- 15
1996- 7,0

ölümsüzlüğe(ruh) inanc(%)
1914-35,2
1933- 18
1996- 7,9

Ancak amerikan halkının toplamında dindarlık oranı %88 dir.Bu rakam Gallup tarafından 2000'li yıllarda ölçülmüştür.Son 50 yılda ABD de bilim adamlarının aksine halk kitlesinde inançlı olanların oranı hızla artmaktadır.

the okuz

New member
ya seyfullah kardeş şu darth vader mıdır nedir ne diye izin verdin ki tekrar buna ya? valla tamam "ne olursan ol, gel..." ama böyle geleceksen hiç gelme desek şu darth vader'a, edepsizliğin de bir sınırı vardır ve darth vader bu sınırı çoktaaaaaaan aşmıştır....adama bak ya İslam'a sövmek için yer arıyor....

darth vader

New member
mahfuz,
işte islam bu.
islamın gerçek yüzünü yani senin gibileri göstermektir bizim hedefimiz.
birçok saf mümin islamı dostluk-kardeşlik-sonsuz güzellik kaynağı falan zannederler.Bunlara kızamayız çünkü safdırlar.
Sana ise kızıyorum. Çünkü sen gerçek bir müminsin.
işte bu nedenle senin gibi başka dindarlar ( hristiyanlar mesela) tarafından hayvanca ezileceksiniz.sadece müslüman olduğunuz için.
Biz ateistler ise insani duygularımızı kaybetmediğimiz için zulüme uğrayanların hepsi için üzüleceğiz.
Zalimliği durdurmak için işin kaynağını kurutalım diyoruz. sivrisinekleri değil, bataklığı kurutalım diyoruz.
Bizim insanlık davamız işte budur.
ama inananlar anlamaz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
kişiler bilimle uğraşıyorlar ve farkında olmaıyarka bazı saplantılara düşebiliryorlar, mükemmeliği akıl sahibi olmıyan canılara yüklemekten kendini alıkoymuyorlar , ve düşünceden yoksun tabiatı yaratıcı olarak görebiliyorlar, aslında onlarda bir yaratıcaya inanıyorlar ve ona tabiat adını verebiliriz , yani bilinç altında onlarında bir yaratıcı var oda güçlü şöyleki ona her nakadr tabiatta deslerde ona öyle bir güç veriyolarki o güçle herşeye sözünü geçriyora ve evrimin , onun emrinden çıkmaksızın harifiyen uygulayıp mükemmel bir varlığın oluştuğunu iddia ediyorlar ve bu gücü o akıl sahibi olmıyan tabiata yükleyip farkında olmıyarak onu yüceltip onu ilah yapıyorlar , yani aslında onlarda bişey inanıyorlar dikkatli düşünülürse, ve üstelik allah ın varlığını bir yerde kabulde ediyorlar, şöyleki Yaratıcıya savaş açarak, gayeleri onun yok olduğunu ıspatlamak, ve bütün ilimlerini buna harcıyorlar hatta hilelere bile başvurdular sonra itiraf etselerde bunu yaptılar ve bu bi rsaplantıya kadar vardı artık gaye onun yokluğunu insanlara anlatmak ve kendini bu işe adamak, onunla savaşmak gibdir, şöyle düşünün köyün bir yerinde bir adam var ve adama sürekli bir hakramandan bahsediyorlar o kahraman öyle yada böyle o eleman bu kahtramanla tanışmamış ama içten içe kendini yiyor çünkü onun koyduğu kuralları uyguluyor herkes ve oda diretiyor ona uymayın boşverin böyle bir kahraman yok bir yandanda sürekli ya varsa diyor tabi, kimse bunu takmıyor tabirii caiz ise, adam kılıç kuşanıyor , güzel bir at buluyor ve tam asker konumunda onu öldürmek için yola çıkıyor bir yandan onun varlığına inanmıyor bir yandna savaş açıyor, gibi bir durumdur bu ve ben bunu böyle değerlndiriyorum, bir yaratıcıya inanmıyan insan yoktur diye düşünüyorum, iki çeşti insan vardır ya Yaratcıya kul olanlar yada hayatlarını ona karşı savaş açanar, aksi halde insan inamadığı şeyin üstüe gitmez ve ona inanlarla uğraşmaz, çünkü bu ona hiçbişy kazandırmaz, bu bi rnevi şeytanın iddasıdır kendini Allah kanıtlıcaktı ya ben bu kullarınınasıl sapıtıcam, buzamandaki o insanların gayesine bakın bu şeytandan ne farkı, aynı şeyi sanki amaç edinmişler yani bak ben insanları senden nasıl uzaklaştırcam der gibisine savaş açmaktırki buda yaratıyı kabul ettiğine işarettir, hakiki ataist köşesine çekilir ve günü gün eder bu işlere girmez çünkü gayesi bu konuda sıfırdır, yani mantığı şunu söyer bırak inansınlar ne halleri varsa görsünler, ve lime geçicek bişeyde yok , ve birde şu vardıki ataiste vicdan hisside yersiz, vicdanı aolan ataist arkadaşalar vicdandan bahseder ne için vicdan neden vicdan? vicdan hesaptan doğar kime hesap kendine mi neden ?m kaybedicek neyin var zaten ölsen yok olucaksın? kötülük iyilik ne demek ne kadar önemli? kötülüğe nedne iyilik edilsin bana bir vurslar ben iki vurmalyım demesi gerekir, ama atasitlere çağrım şudur zerre kadar vicdan hissi varsa bilsinlerki Hala tam ataist olamamışlardır, İyi düşünmeleri lazım, vicdan hiisside Yartıcının varlığına bir delildir. sözün özüne gelelim herkes bişeye inanır inancsız kimse yoktur, ya inancına isimi verememiştir, yada kabullenmek istemiyordur ama bilinç altında inandığı bir güç sahibi vardır buna her nederse desin? yani tam atasit görmedim ben... gördüklerimin hepsi Allah a inanıyorlardı, yoksa İnançlarla uğraşmazlardı...buna bilim adamları da dahil özellikle saplantılı bilim adamları darwinin bile emin olmadığı evrimi insanlara kabul ettirmeye çalışan saplantılı bilim adamları, işte onlarda biliç altında yatıcının varlığını kabul etmişlerdir ve ona savaş açmışlardır..bakalım nereye kadar hileye başvurmaya yeltenicekler? evrim etkisini yitirieli çok oldu , okullardaki prof.arlın bu konuyu atlıtyarak üstünden hızlı bir şekilde geçtiğini gördüm, biyoloi bölümlerinde insanlara zorla kabul ettirlimes gerektiğini gördüm ve açıklama olarak sadec şu yapıldığını gördüm bunu böyule bileniz gerekiyor sebebini sormayın dendiğini gördüm, biz oraya gittiğimizde bizide biyolog zannetmişlerdi konuşmalarımızdan ama biz sadce kuran- ı okuyorduk çok şükür. dediğim gibi bu bilim adamları bizim için kriter olamaz , sevgi değer kardeşlerim mükemmelik tesadüf olamaz, bunu matematik bile yalanlıyor, bu mükemmelik imkansız boyutunda...

saygılarımla...

saygılarımla...

darth vader

New member
bakara ,
yazımda ne küfür ne hakaret vardır.
sende bunun farkındasın.
cevap yazamayacağın için saldırıyorsun.
senden beklenen hareket doğrusu , şaşırmadım.

Mahfuz

New member
aa neden hakaret olarak algılıyorsun ki?? ne garip?? homo erectus kardeş?? yada sevgili karbon, hidrojen ve bilimum element karışımı kardeşim?? moleküllerin mi dağıldı? amino asitlerin mi zarar gördü? DNA'n mı çözüldü? ne oldu?? özür dilerim?? pardon!!

azcık akıl yok sizde şu (.) nokta kadar akıl yok!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
darth vader' Alıntı:
mahfuz,
işte islam bu.
birçok saf mümin islamı dostluk-kardeşlik-sonsuz güzellik kaynağı falan zannederler.Bunlara kızamayız çünkü safdırlar.
işte bu nedenle senin gibi başka dindarlar ( hristiyanlar mesela) tarafından hayvanca ezileceksiniz.sadece müslüman olduğunuz için.
Biz ateistler ise insani duygularımızı kaybetmediğimiz için zulüme uğrayanların hepsi için üzüleceğiz.
Zalimliği durdurmak için işin kaynağını kurutalım diyoruz. sivrisinekleri değil, bataklığı kurutalım diyoruz.
ama inananlar anlamaz.
'islam bu' dan kastın nedir?
islamın gereçk yüzünü neye görmedeki kısasın nelerdir? neye göre değerlendiriyorsun?
peki ben sizin nazarınızda neyim gereçk bir mümin miyim? ve bu kıyası neye göre yapıyorsunuz?
burda edebi aşdınız !!! islamı kucaklamış kimseyi , ezemez hiçkimse .. unutmayın zulme uğratanlarda hesap vermekten kormıyan insanlarıdır? bunlara halk arzında inançtan yoksun insan diyoruz..

bataklıktan kastınız nedir?

bu sorularıun cevaplarını istiyorum , ve bu cevaplarını eğer zannettiğim şeylerse siteye giremiceksiniz bidaha! burda yargısız infaz yapmak istemedim! burda sorularımın vebını bekliyorum...

Mahfuz

New member
darth vader' Alıntı:
mahfuz,
işte islam bu.
ama inananlar anlamaz.

yahu ne insanisinden bahsediyorsun?! sen homo erectus'sun sen insan değilsin! senin herhangi bir hayvandan yada taştan ottan farkın yok! yalan mı?? bunlar yalan mı söyle? ateizm ahlakı kabul eder mi? ateizm'de insani diye bir kavram var mı? materyalizm büyük balık küçük balığı yutar demiyor mu? hayvani bir bakış açısı değil mi bu? bu mu insanilik? bu mu insanlık????

insanlık davasıymış!!! insanlıktan bahsedebilmek için manevi değerleri kabul etmen gerekiyor. yani insanın sadece etten kemikten varolmadığını, bir ruh taşıdığını kabul etmen gerekiyor. materyalizm'den, tanrı tanımazlıktan çıkman gerekiyor. öyle veya böyle yaratıcının varlığını kabul etmen gerekiyor. ötesi boş! materyalizmde insani yada insanlık diye birşey yok! homo erectus var! amino asitler var, moleküller var, atomlar var!!!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
seyfullah putkıran' Alıntı:
'islam bu' dan kastın nedir?
islamın gereçek yüzünü neye görme?kısasın nelerdir? neye göre değerlendiriyorsun?
peki ben sizin nazarınızda neyim gereçk bir mümin miyim? ve bu kıyası neye göre yapıyorsunuz?
burda edebi aşdınız !!! islamı kucaklamış kimseyi , ezemez hiçkimse .. unutmayın zulme uğratanlarda hesap vermekten kormıyan insanlarıdır? bunlara halk arasında inançtan yoksun insan diyoruz..

bataklıktan kastınız nedir?

bu sorularıun cevaplarını istiyorum , ve bu cevaplarını eğer zannettiğim şeylerse siteye giremiceksiniz bidaha! burda yargısız infaz yapmak istemedim! burda sorularımın vebını bekliyorum...
bu sorumu yeniliyorum sayın dart? hala cevap vermediniz?

darth vader

New member
"islamın(genel anlamı ile tüm dinlerin) gerçek yüzü" ibaresinden kastım şu.
yeryüzündeki dindarların ezici çoğunluğu inandıkları dinlerin insanlığın-barışın-hoşgörünün yararına olduğunu olduğunu düşünmektedirler.Mesela birçok müslüman ırakta birbirini katleden şii ve sünni leri görünce, el kaidenin barbarlıklarını görünce,bosnaya yardım diye toplanılıp cebe atılan trilyonları görünce - vs.örnekler artırılabilir- "bunlar aslında gerçek müslüman değil" demektedirler.Kafalarında yarattıkları sonsuz güzellikler kaynağı şeriat ile gördükleri şeriat arasındaki uçurum karşısında imanlarını koruyarak diğerlerini "dini iyi bilmemek ile" suçlamaktadırlar.

Ya hatalı iseniz, ya gerçektende bu adamlar dinin gerçek gereklerini yapıyor ise, Ya gerçektende şeriat işte bu ise; işte o zaman hata bunlara inanmış saf yığınlardadır.Ve kötülükten kurtulmanın tek yolu yığınların bilinçlenmesidir.

Benim fikrim budur iste seyfullah kardeş,
dünya üzerinde insanlığın onurunu koruyabilecek hoşgörüyü sağlayabilecek herhangi bir din yoktur.Dinler temelinde sosyal çatışmadan dolayı doğmuşlar ve öyle büyümüşlerdir.Dinlerin istediği ortam sosyal çatışmadır. Bu nedenle Dinler dünyaya savaş - kan-gözyaşı-acı getirdiler hep.
Ama bu dinlere inananların hayallerinde amaçlarında ise hoşgörü-barış - kardeşçe yaşam var.Ve inandıkları dinin bunu başarabileceğine inanıyorlar.
Bu çok büyük bir yanılgıdır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
darth vader' Alıntı:
"islamın(genel anlamı ile tüm dinlerin) gerçek yüzü" ibaresinden kastım şu.
yeryüzündeki dindarların ezici çoğunluğu inandıkları dinlerin insanlığın-barışın-hoşgörünün yararına olduğunu olduğunu düşünmektedirler.Mesela birçok müslüman ırakta birbirini katleden şii ve sünni leri görünce, el kaidenin barbarlıklarını görünce,bosnaya yardım diye toplanılıp cebe atılan trilyonları görünce - vs.örnekler artırılabilir- "bunlar aslında gerçek müslüman değil" demektedirler.Kafalarında yarattıkları sonsuz güzellikler kaynağı şeriat ile gördükleri şeriat arasındaki uçurum karşısında imanlarını koruyarak diğerlerini "dini iyi bilmemek ile" suçlamaktadırlar.

Ya hatalı iseniz, ya gerçektende bu adamlar dinin gerçek gereklerini yapıyor ise, Ya gerçektende şeriat işte bu ise; işte o zaman hata bunlara inanmış saf yığınlardadır.Ve kötülükten kurtulmanın tek yolu yığınların bilinçlenmesidir.

Benim fikrim budur iste seyfullah kardeş,
dünya üzerinde insanlığın onurunu koruyabilecek hoşgörüyü sağlayabilecek herhangi bir din yoktur.Dinler temelinde sosyal çatışmadan dolayı doğmuşlar ve öyle büyümüşlerdir.Dinlerin istediği ortam sosyal çatışmadır. Bu nedenle Dinler dünyaya savaş - kan-gözyaşı-acı getirdiler hep.
Ama bu dinlere inananların hayallerinde amaçlarında ise hoşgörü-barış - kardeşçe yaşam var.Ve inandıkları dinin bunu başarabileceğine inanıyorlar.
Bu çok büyük bir yanılgıdır.
bir kere şu kesin dinler yoktur , yalnız din vardır o da bir yaratıcının dinidir. Allah ilk insanla anlattı ona kulluk için yattığını insanları ,ama insalar kimi zaman nefsi sevdalarına düşüp vazgeçtiler ve onları uyaranlarada savaş açtılar, çünkü Allah onları uyarmaları gerektiğini söyledi çünkü Allah onları bekliye acı sona yaklaşmalarını istemedi tıpı bizi sizi uyarmamız gibi acı son yani ölüm ve ötesi ni haberdar etmemizi ve dünyaya geliş sebebinizi anlatmak için, ama insanlar isyan ettiler ve vicdan hissinden zamanla yoksun oldular çünkü artık kimseye hesap vermek zorunda değildirler onlar için tek şey kendileirnin içinde bulunmuş olacağı rahatsızlıktı. ve huzru ve rahat yaşam için kırdılar ve döktüler Allah ın emirlerinden çıktılar, ve insanlara zulum yaptılar , ama Elçiler her defasında insanları o acı sondan haber dar ettiler, ve zamanla bozulan ve topluluktan ayrılan insanlarda saf topladı ve onlar gibi düşünmelerini zorlamay başladılar tıpkı günümüzde olduğu gibi , ıraktai bombalamlar, şiiler sunnileri sunniler şiileri bunun altında bşak şeyler yatıyor, orda aynı çileyi çeken insanalr amerika varken nedne birbirini bombalasın bu bir idare şeklidir, amerikanın stratejisidir, hakiki müslümanı çevrende görememiş olabilrisin ama çevrendekilerle sınırlama müslümanlığı evety bunu söylüyoruz şeriatı yaşanları daha görmediniz işte onlar yakın zamanda çıkıcaklar işte şeriatı onlardan öğrenicez , tabi ömrümüz yeterse, ozaman asrı saadet yaşandığında şeriat nasılmış görücek herkes, Allah ın kurallarına herkes uysaydı sorun olmazdı , çünkü bizler başkasının kılına zarar gelsin istemeyiz, çünkü bizim inacımızda başkasına yapıcağın iyilik çok öenmlidir, Biz komşusu açken , tok yatını bizden değildir derken? hangi savaştan bahsediyosun? sanırım ,islamı yanlış anlatmışlar size yada çevrenizden yanlışları almışsınız, yusuf islamın bir sözü çok hoşuma gider ben müslümanlığı müslümanlara bakaraka seçmedim bir fatiha suresini bana yetti diyor. ee anlıyana yetiyor. bu hata düşen çok insan var, işin ehli olanlarına bakın...

Üst Alt