Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

12 Saat çlişmada Namaz Kilmak Sikinti Oluyor.vebali Kime Olur.işciyemi çaliştirana Mi.

kerempe

New member
şu An Işyerlerinin çoğu 12 Saat Mesaiyle çalişiyor.
Haliyle Namaz Kilmak Sikntili Oluyor.gece çaliştiğinda Gündüz Yatiyoruz.yani Namazlar Kaçiyor.araya Soğukluk Girincede Namazdan Kopuyoruz.merak Ettiğim Burda Vebal çalişanda Mi çaliştiranda Mi.

the okuz

New member
kardeş iki tarafta da hata vardır şöyle ki: namaz dediğin en fazla 15 en az 5 dakika sürer(kişiye göre değişir ama iş şartlarını düşünerek böyle dedim) genelde de mesai saatlerine en fazla 3 vakit denk gelir yani işveren de çalışanına bir zahmet günde 20 dakika namaz izni vermeli(elbette parça parça vermeli) ve çalışan da bence bu namazlarda sünnetleri kılmasa da olur bence...

B

beyaz_ýþýk

Guest
Namaz dinimizin farz olan emirlerindendir. Bu bakımdan kazaya bırakmak caiz değildir. İş içinde olsa namaz terkedilmez. İslamın namazla ilgili hükmü budur.
Çalışma şartları özür teşkil etmez
Akıl baliğ her müslümana normal vakit namazlarını kılmak da farzdır. Buna göre eğer işveren namaz kılmanıza izin vermez ve siz de orada çalışmaya mecbur değilseniz işi bırakırsınız. Eğer mecbursanız namazınızı zamanında kılmaya çalışırsınız. İş için dahi olsa namazın kazaya bırakılması doğru değildir.

kendimden ornek vermek isterim ...ki bu sızınkıne hiç benzemiyor...

eski Calıştıgım firmada iyi bir konumdaydım..lakin sekreter hanımın başı acıktı..ama tesetturre niyetliydi..belirli konuşmalardan sonra kız bir gun başnı kapattı..işe geldi..
firmamızın bir de bayan ortagı vardı..kıza demediği laf kalmadı..benboyle personel çalıştırmam falan...
en sonunda kız işten ayrıldı..

bir gun işciler baskı kalıplarının arkasına yer yapmışlar.sırayla teker terker gidip orda namaz kılıyorlar..ben de gördüm..tabi bişey demedim devam edin dedim...
belirli bir sure sonra personel muduru bunlardan birini arar bulamaz adam namazdadır...neytse yanına cagırır ve odasında bır guzel azarlar..işte sana paranı kım veriyor falan filan...

yani kardeşim boyle zor durumda olanlarda var..bende mutfakta kılıyordum mesala namazımı ve zaten bana bişeyde diyemiyorlardı..cunku cevabımı yapıştırıyordum..

lakin içim oyle husursuz olduki..bazı olaylarda olunca dualrım ve isteğimle rabbimin izniyle ordan ayrıldım...

Ama şimdi sizin durmunuz boyle değil sanırım

vardiyalı calışma mazeret değildir ..iş yerinin çalışma şekli oyleyse sizde bunu zaten önceden biliyorsunuzdur..

benim su an çalıştıgım firmada vardiyalı çalışıyor...
ve vardiyalı gelenlere bakıyorum ..hepimiz 5 vakit aşagıda mescidde imamla beraber namaz kılıyoruz...ve kendini bu yola adamış insanlar uykularından kalkarak bu namazı kıldıklarına da eminim..cunku calıştıgımız firmada ve onların sifatındakilerin..vardiyasız çalışma gibi bir durumu yok..iş veren namaz kılmalarınada engel olmadıgı için..onada bir vebalı yoktur...

aradaki farkı anlamışsınızdır dıye umuyorum....
unutmayınki..namaz savaşta ve hastayken bile kılınır..bunu bahanesi uyku kesinlikle olamaz....

selam ve dua ile...

Serhan Eðeryýlmaz

New member
kardeşim soruyu soran bilmiyor cevabını almak istediğin kişi de Allah'ın kitabı kadar ve Resulullah kadar doğru bilebilir mi sen bu soruyu Kuran-ı Kerim'e Resulullah'a ve kalbine sor

Çilekeþ

New member
Allah Zorluk Çekenlere Yardımcı Olsun. Anlayışlı İş Sahibleri Nasip Eylesin...

Üst Alt